MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Już teraz możesz rozmnożyć dalie i sprawić, że wcześniej zakwitną. Wypróbuj te proste triki i ciesz się pięknymi kwiatami

Katarzyna Józefowicz
Już wczesną wiosną warto zadbać o to, by mieć mnóstwo dalii. Te rośliny łatwo samodzielnie rozmnożyć.
Już wczesną wiosną warto zadbać o to, by mieć mnóstwo dalii. Te rośliny łatwo samodzielnie rozmnożyć. Katarzyna Laszczak
Dalie to wspaniałe kwiaty ogrodowe. Kwitną przez całe lato, a ich kwiaty zachwycają bogactwem kolorów i kształtów. Rośliny mają też zróżnicowaną wielkość, dlatego nadają się do dużych i małych ogrodów, a także doniczek. Warto wiedzieć, że dalie (georginie) można samodzielnie rozmnożyć i mieć jeszcze więcej kwiatów. Radzimy, jak i zrobić i kiedy posadzić dalie w ogrodzie.

Spis treści

Kwitnące dalie to rośliny, obok których nie da się przejść obojętnie. Jeśli jednak mają pojawić się w naszych ogrodach, trzeba pozyskać do uprawy ich sadzonki lub bulwy. Można kupić je u producenta lub centrum ogrodniczym, ale można też spróbować rozmnożyć rośliny samodzielnie. Polecamy trzy sposoby na rozmnożenie dalii.

Sprawdź: Jak uniknąć błędów w uprawie dalii? Radzimy, o co zadbać, by pięknie kwitły!

Sadzonki pędowe dalii. Kiedy i jak je zrobić?

Najbardziej efektywnym sposobem na rozmnażanie dalii jest pozyskiwanie z nich sadzonek pędowych. W tym celu roślinę mateczną wysadzamy już w marcu, a nawet pod koniec lutego, umieszczając karpę w donicy i ustawiając w ciepłym (ok. 14-16°C), jasnym pomieszczeniu.

Gdy wyrastające z karpy pędy osiągną ok. 8-10 cm wysokości, ścinamy je u podstawy lub wyłamujemy z tzw. „piętką” (takie są najlepsze), zanurzamy końcówkę pędu w ukorzeniaczu i umieszczamy płytko (na głębokość ok. 3 cm) w doniczce wypełnionej żyznym, przepuszczalnym podłożem. Na doniczkę o doniczkę średnicy ok. 10 cm powinny przypadać po 3-4 rośliny.

Doniczkę okrywamy perforowaną folią i przenosimy do jasnego, ciepłego pomieszczenia (ok. 18-20°C). Po ukorzenieniu sadzonek (zwykle po ok. 2-3 tygodniach) rośliny przesadzamy do pojedynczych doniczek i umieszczamy w jasnym, ale nieco chłodniejszym pomieszczeniu (temp. około 15°C).

Kiedy sadzonki podrosną, a temperatury na zewnątrz się ustabilizują (czyli pod koniec maja), młode rośliny sadzimy na miejsce stałe w ogrodzie lub do doniczek na balkonie. Pamiętajmy jednak, że przed wysadzeniem musimy je zahartować, czyli stopniowo (przez kilka, kilkanaście dni przyzwyczajać do warunków zewnętrznych).

Rozmnażanie dalii przez podział karp

Najłatwiejszym sposobem na pozyskanie nowych roślin jest podział rozrośniętych karp korzeniowych tuż przed majowym sadzeniem do gruntu (rany po cięciu zabezpiecza się węglem drzewnym). Każda nowa sadzonka powinna posiadać co najmniej 2-3 widoczne i zdrowe oczka oraz kilka dorodnych bulw korzeniowych, co zapewni jej dobry start.

Dalie z nasion. Jak to się robi i kiedy je posiać?

Najbardziej kłopotliwą i niedającą pewności powtórzenia przez potomstwo cech odmianowych rośliny matecznej, ale jednocześnie najefektywniejszą metodą rozmnażania dalii jest wysiew nasion. Nasiona sieje się do skrzynek na przełomie marca i kwietnia w wilgotną, przepuszczalną ziemię kompostową, okrywa folią perforowaną i umieszcza w ciepłym miejscu.

Po wschodach folię z doniczek się zdejmuje, a kiedy siewki wytworzą po 2-3 liście właściwe, pikuje rośliny do osobnych doniczek i po minięciu wiosennych przymrozków, wysadza do gruntu.

Kiedy i jak sadzić dalie do gruntu?

Bez względu jednak na to, jaką metodę uprawy lub rozmnażania wybierzemy, dalie musimy w odpowiedni sposób posadzić w ogrodzie. Zwyczajowo rośliny sadzi się do gruntu w połowie lub pod koniec maja, dzięki czemu nie będą im zagrażać późnowiosenne przymrozki, na które są wrażliwe.

Pod ich uprawę należy przeznaczyć ciepłe, słoneczne stanowisko oraz żyzną, próchniczą, przepuszczalną, ale stale lekko wilgotną glebę, najlepiej wzbogaconą wcześniej dobrze rozłożonym kompostem. Na rabacie rośliny sadzimy niezbyt głęboko, przykrywając je jedynie kilkucentymetrową warstwą ziemi (ok. 5-8 cm).

Co zrobić, żeby dalie wcześniej zakwitły?

Tak uprawiane dalie zakwitną latem, ale można się też doczekać ich kwiatów znacznie wcześniej, bo nawet już późną wiosną (koniec maja-czerwiec). W tym celu karpy należy posadzić do [b]doniczek w marcu i przechować do połowy maja w umiarkowanie ciepłym (ok. 10-15°C), ale bardzo jasnym pomieszczeniu, systematycznie, lecz umiarkowanie podlewając.

Musimy tylko pamiętać, że rośliny potrzebują bardzo dużo światła, w przeciwnym razie zaczną się wyciągać i deformować, co mocno je osłabi, dlatego jeśli nie dysponujemy odpowiednim pomieszczeniem, poczekajmy z uprawą dalii do wiosny i posadźmy rośliny od razu w gruncie.

Z czym sadzić dalie?

Dalie mogą być wykorzystywane do tworzenia kompozycji ogrodowych z innymi roślinami ozdobnymi (np. liliowcami, rudbekiami, liliami, mieczykami, ostróżkami, jeżówkami, cyniami, aksamitkami), ale najlepiej prezentują się posadzone w grupach lub na obwódkach (odmiany karłowe).

W jakich odległościach sadzić dalie?

Sadząc dalie w grupach, należy zachować między roślinami odpowiednie dla danej grupy odmianowej odległości, gdyż posadzone zbyt gęsto będą się wzajemnie zacieniały i staną się bardziej podatne na choroby grzybowe. Dlatego też:

  • dalie odmian karłowych sadzi się w rozstawie ok. 20 x 30 cm,
  • dalie odmian niskich w rozstawie ok. 50 x 60 cm,
  • dalie odmian wyższych w rozstawie ok. 70/80 x 70/80 cm.
Polecjaka Google News - RegioDom

Zadbaj o swój ogród przy pomocy niezbędnych narzędzi!

Materiały promocyjne partnera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Już teraz możesz rozmnożyć dalie i sprawić, że wcześniej zakwitną. Wypróbuj te proste triki i ciesz się pięknymi kwiatami - e-Ogródek

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki