Justyna Kowalczyk mistrzynią olimpijską! Mamy złoty medal!

Jakub Stykowski / Gazeta Pomorska
Justyna Kowalczyk wcześniej zdobyła już srebrny i brązowy medal.
Justyna Kowalczyk wcześniej zdobyła już srebrny i brązowy medal. Fot. Vancouver2010.com
Po 38 latach, kiedy to na na skoczni Ōkurayama w Sapporo złoty medal Igrzysk Olimpijskich zdobył w konkursie skoków narciarskich Wojciech Fortuna przedstawiciel Polski zdobył krążek z najcenniejszego kruszcu. Justyna Kowalczyk zajęła pierwsze miejsce w biegu narciarskim na 30 kilometrów techniką klasyczną!

(fot. Fot. Vancouver2010.com)

Polka już w ubiegłym roku, kiedy triumfowała w maratońskim biegu podczas mistrzostw świata w Libercu uważana była za jedną z faworytek do zwycięstwa w dzisiejszej gonitwie. Łatwa trasa, kontrowersyjne zwycięstwa na innych dystansach Marit Bjoergen, walka z Norweżką na słowa, to tylko niektóre czynniki, które mogły jednak wpłynąć negatywnie na występ polskiej "królowej nart" w biegu na 30 kilometrów.

Kowalczyk pokazała jednak wielką klasę, od początku kontrolując przebieg biegu i prowadząc na pierwszym pomiarze czasu. Po pokonaniu 19,2 km zdecydowała się na drugą zmianę nart. Po szalonej pogoni już na 5 kilometrów przed metą było już niemal wiadomo, że zdobędzie przynajmniej medal srebrny.

Następnie zdołała zbliżyć się do prowadzającej Marit Bjoergen, wyprzedzając ją później na jednym z końcowych podbiegów. Norweżka nie pozwoliła Polce uciec i znajdowała się tuż za jej plecami. Justyna nie dała się wyprzedzić na ostatniej prostej i po walce ramię w ramię okazała się najlepsza!

To czwarty medal olimpijski w karierze Kowalczyk. Wcześniej stawała na najniższym stopniu podium przed czterema laty w Turynie oraz podczas kończących się igrzysk w Vancouver - srebro i brąz.

"Jusia" została dziś też pierwszą i jak do tej pory jedyną Polką, a drugim, po Wojciechu Fortunie, sportowcem, który zdobył olimpijskie mistrzostwo dla Polski na zimowych igrzyskach.

Źródło: Gazeta Pomorska VANCOUVER 2010: Justyna Kowalczyk mistrzynią olimpijską w biegu na 30 kilometrów!