Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jest zgoda dla podręcznika do HiT przygotowanego przez WSiP. Wkrótce kolejne podręczniki. Szkoły będą miały wybór

OPRAC.:
Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
PAP
PAP
Nowy przedmiot i nowy podręcznik. Będzie więcej propozycji dla HiT
Nowy przedmiot i nowy podręcznik. Będzie więcej propozycji dla HiT Lucyna Nenow / Polska Press
W piątek 2 września, czyli tuż po rozpoczęciu roku szkolnego, podręcznik do przedmiotu HiT (historia i teraźniejszość) przygotowany przez Wydawnictwo Szkolne i Pedagogiczne, został wpisany do wykazu podręczników szkolnych. To drugi dopuszczony podręcznik do HiT, a wkrótce mają się pojawić kolejne. Szkoły będą mogły wybrać, z którego podręcznika ma się uczyć młodzież.

Będzie więcej podręczników przedmiotu HiT. Procedura jest wieloetapowa

Minister edukacji i nauki w niedzielę 28 sierpnia w Polskim Radiu 24 pytany był m.in. o podręczniki do nowego przedmiotu szkolnego historia i teraźniejszość.

Aby przygotowana przez autora i wydawnictwo książka stała się podręcznikiem, musi ją do użytku szkolnego dopuścić Ministerstwo Edukacji i Nauki. Procedura jest wieloetapowa. Tak zwany prototyp podręcznika jest wysyłany do MEiN, które wyznacza trzech recenzentów: dwóch wydających opinie merytoryczne i jednego – opinię językową. Mogą one być pozytywne, pozytywne warunkowo i negatywne. Pozytywnie zakończona procedura kończy się otrzymaniem numeru dopuszczenia.

Resort w pierwszej kolejności dopuścił jeden podręcznik do przedmiotu historia i teraźniejszość - autorstwa prof. Wojciecha Roszkowskiego "Historia i teraźniejszość. 1945-1979", który ukazał się nakładem wydawnictwa Biały Kruk jeszcze przed wakacjami.

Od września szkoły mają wybór, ponieważ do wykazu podręczników została dodana publikacja przygotowana przez WSiP.

- Wszyscy, co chcą, mogą napisać podręcznik do historii i teraźniejszości - wskazał Czarnek. – Ja przyjmuję wszystkie wnioski o dopuszczenie do użytkowania podręczników. W poniedziałek wyjdzie zgoda na podręcznik Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych jako drugi, bo został zgłoszony jako drugi pod koniec czerwca. Procedura trwa od półtora do dwóch miesięcy. Za chwilkę będzie zgoda na podręcznik Oświatowca. Czekam na kolejne wydawnictwa. - poinformował minister.

Do tej pory MEiN otrzymało trzy wnioski dotyczące nowego podręcznika:

  • Wniosek o dopuszczenie do użytku szkolnego podręcznika do HiT autorstwa prof. Wojciecha Roszkowskiego wpłynął do MEiN 12 maja 2022 r. Podręcznik został dopuszczony do użytku szkolnego 1 lipca i wpisany do wykazu podręczników pod nr 1145/1/2022.
  • 22 czerwca 2022 r. wniosek do MEiN o dopuszczenie podręcznika do HiT złożyły Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne Spółka Akcyjna. Tytuł podręcznika brzmi: "Historia i teraźniejszość. Podręczniki. Liceum i technikum. Część 1.". Autorami są Izabella Modzelewska-Rysak, Leszek Rysak, Karol Wilczyński i Adama Cisek.
  • 5 lipca 2022 r. wniosek o dopuszczenie podręcznika do HiT założyło Wydawnictwo SOP Oświatowiec Toruń Sp. z o.o. Tytuł podręcznika brzmi: "Historia i teraźniejszość. Podręcznik dla szkoły branżowej I stopnia".

Zgodnie z polskim prawem nauczyciel decyduje o tym, jaki podręcznik wybiera do nauczania danego przedmiotu i czy w ogóle chce używać podręcznika w trakcie przekazywania uczniom wiedzy.

Historia i teraźniejszość – nowy przedmiot szkolny. W której klasie?

Historia i teraźniejszość to nowy przedmiot szkolny, który będzie obowiązkowy dla wszystkich uczniów szkół ponadpodstawowych. Od 1 września 2022 r. będzie wprowadzany w klasie pierwszej:

  • liceum ogólnokształcącego,
  • technikum,
  • branżowej szkoły I stopnia.

Wprowadzony będzie w miejsce przedmiotu wiedza o społeczeństwie, nauczanego w zakresie podstawowym, będzie obejmował zagadnienia z zakresu wiedzy o społeczeństwie oraz zagadnienia z historii najnowszej od 1945 r. do 2015 r.

Historia i teraźniejszość będzie wprowadzana w szkołach ponadpodstawowych sukcesywnie, obejmując kolejne roczniki. Docelowo nauczana będzie w liceum ogólnokształcącym w klasie I i II, w technikum w klasie I, II i III, a w branżowej szkole I stopnia w klasie I.

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jest zgoda dla podręcznika do HiT przygotowanego przez WSiP. Wkrótce kolejne podręczniki. Szkoły będą miały wybór - Strefa Edukacji

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki