Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

JESIEŃ W OGRODZIE PAŹDZIERNIK

Jarosław Sender

Na św. Szymona babie lato kona".

"Złota Polska jesień" przychodzi do nas w październiku. Drzewa i krzewy zmieniają swoje zielone liście na bajecznie kolorowe. Przyroda wokół nas przystraja się w kolory złote, żółte, czerwone i brązowe. Dni stają się coraz krótsze i chłodniejsze, a poranne przymrozki nadejdą nieuchronnie lada dzień. Cieszmy się tą przepiękną kolorową jesienią, gdyż po niej, w dość niedługim czasie przyjdzie jesień szara, smutna, deszczowa i wietrzna. Październik to czas bardzo wielu prac porządkowych w ogrodzie. Śpieszmy się, aby zdążyć z ich wykonaniem przed zimą.

Zbiór owoców. W październiku należy zebrać owoce najpóźniejszych odmian jabłoni i grusz. Podczas zrywania należy obchodzić się z owocami bardzo ostrożnie, aby ich nie poobijać, nie wyrwać szypułek i nie pokaleczyć. Tak zebrane jabłka i gruszki będą długo i dobrze się przechowywały. Owoce, które mimo ostrożnego zrywania uległy uszkodzeniu, należy od razu przeznaczyć na przetwory. Zdrowe owoce układamy poszczególnymi odmianami w oddzielnych skrzynkach i wstawiamy do chłodnego, wilgotnego i przewiewnego pomieszczenia.

Jabłka zimowe. W odpowiednio chłodnym i niezbyt suchym pomieszczeniu jabłka zimowe możemy przechowywać do lutego, a niektóre odmiany do maja. Jabłka tych odmian nabierają właściwego smaku i aromatu dopiero około Bożego Narodzenia. Stają się bardzo aromatyczne, tracą początkową cierpkość i są kruche. Wśród odmian jabłek zimowych wyróżniamy trzy grupy. Odmiany wczesne: "Melrose", "Bioken", "Glos¬ter", "Boskoop", "Idaret". Stare odmia¬ny regionalne: "Piękna z Rept", "Sztertyna Zielona", "Grochówka" i "Reneta Sudecka" i odmiany późne: "Ontario", "Topaz", "Pinova".

Zbiór owoców powyższych odmian należy prowadzić od połowy października do końca października. Jabłka zimowe o smaku lekko kwaśnym najbardziej nadają się na soki, kompoty i do wypieków ciast.

Sadzenie drzew i krzewów owocowych. Październik jest najodpowiedniejszym miesiącem do sadzenia młodych drzew i krzewów owocowych. Po zakupieniu tych roślin należy je jak najszybciej posadzić w ogrodzie. Drzewa i krzewy wysadzamy w wyznaczone wcześniej miejsca i dobrze przygotowaną glebę. Przy planowaniu i sadzeniu drzew i krzewów owocowych należy wcześniej rozplanować odpowiednie odstępy między drzewami w rzędzie i odstępy między rzędami. Planując powinniśmy brać zawsze pod uwagę czy są to drzewa karłowe, czy półkarłowe. Rzędy drzewek w sadzie powinny być wytyczone z północy na południe. Tak posadzone drzewa i krzewy będą miały odpowiednie nasło¬-necznienie i nie będą się nawzajem zacieniały. Najodpowiedniejszymi dniami do sadzenia są dni pochmurne, gdyż korzenie nie obsychają zbyt szybko, a drzewka nie są narażone na więdnięcie na słońcu. Kopiąc dołek o głębokości 50 cm należy ziemię żyzną i próchniczną odkładać na jedną stronę, a ziemię słabszą z niższych warstw na drugą stronę. W wykopanym dołku usy¬pujem
y kopczyk z ziemi lepszej, na którym rozkładamy korzenie drzewka i przysypujemy korzenie pozostałą ziemią. Ziemię wokół drzewka czy krzewu ugniatamy i obficie podlewamy. Po posadzeniu jesienią nie należy przycinać drzewek i krzewów, gdyż mogą przemarznąć. Czynność tę wykonamy wczesną wiosną. Młode drzewka należy zabezpieczyć przed mrozami i zwierzętami. W tym celu owijamy je słomą, plastikową siatką lub papierem falistym.

Przesadzanie drzew i krzewów. Przesadzanie najlepiej wykonać w końcu października. Drzewa i krzewy przeznaczone do przesadzenia należy wcześniej podlewać wodą. Przy przesadzaniu powinniśmy bardzo uważać, by nie uszkodzić korzeni i aby wykopać drzewo z jak największą bryłą korzeniową. Po przesadzeniu i udeptaniu ziemi wokół drzewa, należy je często i obficie podlewać.

Zbieranie gnijących owoców. Bardzo ważną czynnością, jaką należy wykonać jesienią w sadzie jest zebranie gnijących owoców spod drzew. Zebrane owoce najlepiej jest wywieźć lub głęboko zakopać. Z drzew obowiązkowo należy zebrać zeschłe owoce, tzw. "mumie", które są siedliskiem chorób grzybowych. Wygrabiamy i palimy opadłe liście.

Zbiór i przechowywanie warzyw. Z początkiem października zbieramy w pierwszej kolejności warzywa, które są wrażliwe na niskie temperatury, takie jak: buraki ćwikłowe, selery i marchew. Pod koniec października wykopujemy pory i pietruszkę, gdyż tym warzywom nie szkodzą nawet pierwsze lekkie przymrozki. Warzywa przechowujemy w piwnicach, będą one nam służyły przez całą zimę. Do dłuższego przechowywania nadają się odmiany warzyw kapustnych (kapusta biała, czerwona i włoska), warzywa korzeniowe (buraki, pietruszka, marchew i seler) oraz warzywa dyniowate (cukinia, dynia i kabaczki). Warzywa powinniśmy odpowiednio oczyścić i posortować. Przechowujemy je w chłodnej i wilgotnej piwnicy o temperaturze ok. 5 stopni.

Rośliny cebulowe. W październiku należy zakończyć sadzenia roślin cebulowych, takich jak: lilie, tulipany, szafirki, krokusy i czosnek ozdobny. Po wystąpieniu pierwszych przymrozków zagony z roślinami cebulowymi należy przykryć torfem, korą lub gałązkami sosnowymi.

Byliny przechowujemy w pomieszczeniu. W końcu października powinniśmy przystąpić do wykopania bulw dalii, begonii oraz karp paciorecznika (kanny). Przechowujemy je w chłodnym pomieszczeniu ok. 5 stopni, przysypane piaskiem lub trocinami i co pewien czas lekko zraszamy.

Róże. Jesienne sadzenie róż jest bardziej korzystne od sadzenia wiosennego. Rośliny posadzone w październiku szybciej się ukorzeniają i wiosną rozpoczynają znacznie wcześniej wegetację. Róże sadzimy w dobrze przygotowaną glebę, tzn. odpowiednio głęboko przekopaną, z usuniętymi chwastami i zasiloną obornikiem. Sadząc róże powinniśmy pamiętać, aby miejsca okulizacji znalazły się o kilka centymetrów głębiej od powierzchni ziemi. Po posadzeniu podlewamy obficie wodą, a następnie kopczykujemy i okrywamy, aby zabezpieczyć róże przed przemarznięciem.

Trawniki i iglaki. W październiku wygrabiamy opadłe liście z trawnika, gdyż pozostawione na trawie mogą być przyczyną gnicia trawy pod śniegiem. Pamiętać należy o częstym, systematycznym podlewaniu drzew i krzewów iglastych oraz roślin zimozielonych. Podlewanie iglaków należy przeprowadzać aż do bardzo późnej jesieni, zanim ziemia pod tymi roślinami nie zostanie dobrze zmrożona.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki