Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jedna hipoteka zabezpiecza kilka długów

Jędrzej Jakubowicz, radca prawny w Kancelarii Prawniczej Włodzimierz Głowacki i Wspólnicy sp.k. z siedzibą w Poznaniu
Od lutego klika kredytów można zabezpieczać jedną hipotekąfot.: James Thompson/cc/flickr.com
Od lutego klika kredytów można zabezpieczać jedną hipotekąfot.: James Thompson/cc/flickr.com
Dzięki obciążeniu hipoteki kilkoma wierzytelnościami, jedną inwestycję można sfinansować kredytami z różnych banków.

W nowych przepisach przewidziano przypadek ustanowienia jednej hipoteki na rzecz wprawdzie tylko jednego wierzyciela, ale za to zabezpieczającej kilka wierzytelności z różnych stosunków prawnych.

Jeden bank, kilka kredytów

Trzeba podkreślić, że przy ustanawianiu jednej hipoteki dla kilku wierzytelności należy dokładnie opisać same stosunki prawne np. kilka umów kredytowych zawartych z tym samym bankiem.

PRZECZYTAJ TAKŻE:Raport: Hipoteka dla przedsiębiorcy

Kluczowe jest ponadto wskazanie wynikających z nich wierzytelności np. o zwrot kwot kredytu wynikających z każdej umowy kredytowej. Wprowadzenie takich uregulowań prawnych uniemożliwiło wierzycielowi zaspokojenie z hipoteki innej wierzytelności niż te określone w umowie o jej ustanowienie.

Kilku wierzycieli, jedna inwestycja

Drugą możliwością jest zabezpieczenie jedną hipoteką wierzytelności na rzecz kilku wierzycieli. Przy tego rodzaju hipotece występuje jednak istotne ograniczenie – wierzytelności zabezpieczone przy jej pomocy muszą służyć sfinansowaniu tego samego przedsięwzięcia np. wybudowaniu określonego obiektu, opisanego w umowie ustanawiającej hipotekę. Ponadto w umowie należy określić zakres zabezpieczenia poszczególnych wierzytelności.

Administrator hipoteki

Przy okazji nowelizacji pojawił się również dodatkowy podmiot – administrator hipoteki, powoływany przez wierzycieli. Administrator może być jednym z wierzycieli, albo osobą trzecią. Uprawniony jest do zawierania umowy o ustanowienie hipoteki, wykonywanie praw i obowiązków wierzyciela hipotecznego, we własnym imieniu, lecz na rachunek wierzycieli.

Zmianę wprowadziło wejście w życie, 20 lutego, ustawy z 26 czerwca 2009 roku o zmianie ustawy o księgach wieczystych i hipotece oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2009 Nr 131 poz. 1075). Szczególnie istotne we wskazanym zakresie się artykuły 681-682 nowelizacji.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jedna hipoteka zabezpiecza kilka długów - Nowiny

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki