MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jakie samochody są najczęściej kradzione w Polsce? „Fabryczne systemy przeciwwłamaniowe okazują się niewystarczające". Jak się zabezpieczyć?

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Istnieją różne sposoby zabezpieczenia pojazdów przed kradzieżami. Jednak warto mieć na uwadze, że nie ma stuprocentowej gwarancji, że samochód nie zostanie skradziony.
Istnieją różne sposoby zabezpieczenia pojazdów przed kradzieżami. Jednak warto mieć na uwadze, że nie ma stuprocentowej gwarancji, że samochód nie zostanie skradziony. 123RF
Największym zainteresowaniem złodziei samochodów cieszą się auta z roczników od 2019 r. – wynika z danych Instytutu Samar. Są to zatem samochody, które już fabrycznie mają zamontowane różnego rodzaju zabezpieczenia antykradzieżowe, jednak znikają najczęściej. Jak działają przestępcy? Na czym polega sposób „na walizkę"? W jaki sposób można zabezpieczyć swój samochód?

Spis treści

– Fabryczne systemy przeciwwłamaniowe okazują się niewystarczające, gdyż w większości pojazdów danego modelu i rocznika są takie same – wyjaśnia Paweł Turniak, Dyrektor ds. Systemów GPS w Seris Konsalnet. - Złodzieje, łamiąc zabezpieczenia jednego pojazdu uzyskują w praktyce możliwość pokonania zabezpieczeń wszystkich innych pojazdów danego modelu – dodaje.

Te samochody złodzieje kradną najczęściej

Okazuje się, że najbardziej narażone na kradzież są nowsze modele, czyli te wyprodukowane od 2019 – w ub.r. zniknęło 842 pojazdy, przy ogólnym spadku liczby skradzionych aut o 13,3 proc. w porównaniu z 2021 r. W 2022 r. wyrejestrowano 6157 pojazdów z powodu kradzieży, podczas gdy w 2021 r. liczba ta wyniosła 7098.

Najczęściej kradzione marki aut to:

  • Toyota (781 sztuki w 2022 r.),
  • Audi (532),
  • Volkswagen (415).

Z kolei w podziale na modele, to najczęściej łupem złodziei padał Hyundai Tucson (192), Fiat Ducato i Toyota Corolla na drugim miejscu (191) oraz Toyota RAV4 na trzecim (185).

Czym jest metoda kradzieży samochodu na walizkę?

Technika ta nawiązuje do specjalnego urządzenia przypominającego walizkę, wykorzystywanego przez złodziei w celu kradzieży aut z bezkluczykowym systemem otwierania i uruchamiania (keyless). W celu dokonania kradzieży tego typu, przestępcy wykorzystują skaner, transmiter oraz wzmacniacz sygnału.

Jeden z nich podchodzi do wybranego pojazdu, a drugi zbliża się do miejsca, w którym znajduje się klucz – na przykład, w pobliżu drzwi domu. Korzystając ze skanera, namierzają częstotliwość sygnału kluczyka, wzmacniają go i przekazują do samochodu, który otwiera się i pozwala na uruchomienie silnika. Co istotne, silnik działa tak długo, jak długo wystarcza paliwo – nawet jeśli kluczyk nie jest już wykrywany. To pozwala złodziejom swobodnie oddalić się z miejsca zbrodni oraz pokonać długie dystanse kradzionym pojazdem.

Jak szybko można dokonać kradzieży z użyciem "walizki"?

Eksperci potrzebują zaledwie kilkudziesięciu sekund, aby dostać się do samochodu i odjechać. Testy przeprowadzone przez brytyjski magazyn "What Car?" wykazały, że można włamać się do Audi TT RS w 5 sekund, a następnie odjechać w ciągu kolejnych 5 sekund. Podobnie było z modelem DS 3. W przypadku Mercedesa klasy A, włamanie zajęło 30 sekund, a uruchomienie silnika i odjazd - kolejne 20 sekund. Najtrudniejsze do włamania były Ford Fiesta i BMW X3, gdzie czas potrzebny na włamanie wynosił 40 sekund, a na odjazd - około 20 sekund. Mimo to, cały proces trwał zaledwie minutę.

Kradzież samochodu. Jak się zabezpieczyć?

Istnieją różne sposoby zabezpieczenia pojazdów przed kradzieżami. Jednak warto mieć na uwadze, że nie ma stuprocentowej gwarancji, że samochód nie zostanie skradziony, jednak można zdecydowanie wydłużyć czas działania przestępcy, co w konsekwencji może poskutkować tym, ze sam zrezygnuje lub zostanie spłoszony. Ponadto niektóre rozwiązania mogę pomóc w namierzeniu skradzionego auta.

Jednym z najpowszechniejszych sposób zabezpieczenia auta jest immobilizer, który blokuje różne systemy w pojazdach, tego typu urządzenia skutecznie zabezpieczają auta przed kradzieżą. Elementem zwiększającym skuteczność zabezpieczeń przeciw kradzieżowych jest łączenie tych zabezpieczeń z nadajnikami GPS lub nadajnikami radiowymi. Nadajniki te są aktywowane dopiero po zgłoszeniu kradzieży pojazdu, co znacząco utrudnia ich wykrycie przez złodziei.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki