MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jak zbudować i wykorzystać inspekt ogrodowy? To łatwe! Przygotuj inspekt i ciesz się wcześniejszymi plonami z ogrodu

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Inspekt ogrodowy pozwala na wczesny wysiew nasion. Dzięki niemu przyspieszymy uprawę kwiatów i warzyw w ogrodzie.
Inspekt ogrodowy pozwala na wczesny wysiew nasion. Dzięki niemu przyspieszymy uprawę kwiatów i warzyw w ogrodzie. Titosoft - pixabay.com
Inspekt ogrodowy to niezwykle prosta konstrukcja, która pomoże nam wcześniej cieszyć się zbiorami kwiatów i warzyw. Radzimy, jak zbudować prosty inspekt i jak go wykorzystać.

Spis treści

Na opakowaniach nasion często spotykamy informację o „wysiewie nasion do inspektu: luty-marzec”. Podana data zawsze jest zdecydowanie wcześniejsza niż „wysiewu nasion do gruntu”. Właśnie dlatego wysiew do inspektu pozwala osiągnąć nam lepsze i wcześniejsze zbiory, przede wszystkim różnych nowalijek, takich jak sałata, rzodkiewka czy różnych kwiatów. Inspekt umożliwia bowiem wysiew nasion już w marcu, kiedy jeszcze panują stosunkowo niskie temperatury. Jeśli warunki są odpowiednie, inspekt można przygotować nawet zimą.

Polecamy też: Tunele foliowe - co można w nich uprawiać i jak je przygotować

Co to jest inspekt ogrodowy?

To bardzo prosta konstrukcja – jest to po prostu pozbawiona dna skrzynia, z wyższą tylną ścianką i nakryta oknem inspektowym. Okno musi być otwierane, żeby umożliwić wietrzenie inspektu oraz dostęp do sadzonek.

Inspekt ogrodowy to po prostu skrzynia z przezroczystą, otwieraną pokrywą.
Inspekt ogrodowy to po prostu skrzynia z przezroczystą, otwieraną pokrywą. OpenClipart Vectors - pixabay.com

Budowa inspektu ogrodowego. Materiały i konstrukcja

Skrzynię inspektu możemy zbić z desek, np. pozostałych po budowie. Surowe drewno warto zaimpregnować olejem. Całość musimy zaopatrzyć w otwieraną, przeszkloną pokrywę i to właściwie tyle. Do budowy inspektu możemy wykorzystać wtórnie deski, a jako pokrywę – stare okna. Można też zbudować inspekt z płyt z poliwęglanu komorowego – można je dostać z marketach budowlanych.

Możemy też zbudować skrzynię z cegieł, czy pustaków (w tym przypadku szczególnie dobrze zastanówmy się nad wyborem miejsca, bo przestawienie murowanego inspektu nie będzie możliwe). Pamiętajmy też, że tylna ścianka powinna być wyższa niż przednia. Wymiary inspektu zależą od naszych potrzeb i ambicji ogrodniczych.

Inspekt zimny i ciepły

Skrzynię napełniamy ziemią ogrodową i wysiewamy do niej nasiona. W inspekcie możemy też ustawić doniczki z sadzonkami. Dodatkowo, szczególnie jeśli zapowiadane są przymrozki, inspekt można nakrywać matami słomianymi. To przepis na tzw. inspekt zimny.

Jest możliwe też stworzenie tzw. inspektu ciepłego. W tym przypadku skrzynię należy napełnić końskim obornikiem zmieszanym ze słomą (na wysokość ok. 40 cm), który rozkładając się, wytworzy ciepło. Po kilku dniach należy obornik ubić i rozsypać na nim warstwę ziemi (ok. 15-20 cm wysokości). Po upływie kolejnych kilku dni możemy wysiewać nasiona. Inspektu zimnego możemy używać mniej więcej od połowy marca, a ciepłego – już pod koniec lutego. Wiele oczywiście zależy od warunków i temperatur panujących w danym roku.

Do budowy inspektu możemy wykorzystać deski i np. stare okna. Jeśli nie mamy tego typu materiałów, dobrym pomysłem są np. płyty z poliwęglanu komoro
Do budowy inspektu możemy wykorzystać deski i np. stare okna. Jeśli nie mamy tego typu materiałów, dobrym pomysłem są np. płyty z poliwęglanu komorowego. Titosoft - pixabay.com

Gdzie ustawić inspekt ogrodowy?

Inspekt powinien znajdować się w ciepłym, osłoniętym i od wiatru i nasłonecznionym miejscu. Najlepiej, by niższa ściana była skierowana na południe. Podłoże pod inspekt powinno być oczyszczone z chwastów. Jeśli planujemy budowę inspektu wczesną wiosną, zwróćmy uwagę, czy ziemia nie jest zamarznięta.
Oczywiście inspekt ogrodowy to konstrukcja, którą możemy wykorzystywać przez wiele lat, tym bardziej warto zastanowić się nad jego budową.

Polecjaka Google News - RegioDom

Zadbaj o swój ogród przy pomocy niezbędnych narzędzi!

Materiały promocyjne partnera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Jak zbudować i wykorzystać inspekt ogrodowy? To łatwe! Przygotuj inspekt i ciesz się wcześniejszymi plonami z ogrodu - e-Ogródek

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki