Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak zabezpieczyć bramę wjazdową w czasie zimy? Dowiedz się, co zrobić, aby działała sprawnie nawet w okresie największych mrozów

Anna Gandecka
Anna Gandecka
Wideo
od 16 lat
Zima to czas, kiedy nasze codzienne życie staje się nieco bardziej wymagające. Jednym z problemów, który może nas spotkać, jest zamarznięta brama wjazdowa. Warto podjąć odpowiednie środki, aby uniknąć tego nieprzyjemnego incydentu i cieszyć się spokojnym wjazdem i wyjazdem ze swojej posesji.

Spis treści

Dlaczego zimą brama wjazdowa zamarza?

Problem może stanowić zbyt płytki fundament pod bramę. Powinien on znajdować się poniżej poziomu przemarzania gruntu na głębokości ok. 120 cm. Fundament osadzony zbyt blisko poziomu gruntu spowoduje, że konstrukcja bramy może zostać naruszona. Dlaczego? Bowiem fundament będzie niejako „pracował” wraz z gruntem. To z kolei może doprowadzić do problemów z jej otwieraniem i zamykaniem. Drugim często spotykanym problemem jest nieodpowiednie wypoziomowanie bramy. Bramy dwuskrzydłowe, jeżeli są krzywo założone lub jeśli mają źle zamontowane zawiasy, mogą się nie domykać. Z kolei w przesuwnych bramach mogą zbyt szybko zużywać się łożyska.

samochody na posesji
W zimie, gdy temperatura spada dużo poniżej zera, zadbanie o bramę wjazdową staje się kluczowym obowiązkiem. 123RF/senata

Nie każda brama jest tak samo odporna na warunki pogodowe. Bramy wykonane ze stali będą nie tylko solidniejsze konstrukcyjnie, ale i również odporniejsze na korozję niż np. bramy drewniane. Po zimie brama drewniana może wymagać gruntownej renowacji, a jeżeli naprawdę źle zniosła niekorzystne warunki atmosferyczne, być może trzeba będzie ją nawet wymienić. Jednak nie tylko brama drewniana wymaga odpowiedniego zabezpieczenia. Stal także nie jest odporna w stu procentach na mróz i śnieg. Dlatego przynajmniej raz w roku trzeba ją odpowiednio zabezpieczyć, np. nakładając na nią powłokę cynku (tzw. cynkowanie ogniowe).

Jak prawidłowo korzystać z bramy wjazdowej w czasie zimy?

Jeśli chodzi o bramę dwuskrzydłową, to przede wszystkim warto skupić się na zawiasach, pokrywając je smarem zmniejszającym tarcia pomiędzy powierzchniami łożysk. Absolutnie nie wolno usuwać nadmiaru śniegu za pomocą skrzydeł bramy. Jeżeli rano chcemy wyjechać i widzimy przed bramą zaspę śniegu, to niestety, ale musimy chwycić za łopatę i odgarnąć nadmiar puszystego opadu. Dopiero teraz możemy bezpiecznie otworzyć bramę bez ryzyka, że dojdzie do przeciążenia lub zerwania zawiasów.

Skrzydło bramy przesuwnej porusza się na rolkach po szynie. W czasie mocnych opadów śniegu i mrozów szyna często zamarza, co tym samym powoduje blokadę skrzydła. Jeżeli nie chcemy dopuścić do takiej sytuacji, musimy regularnie ją odśnieżać oraz usuwać wszelkie zanieczyszczenia, np. liście, grudki lodu itp.

Brama przesuwna samonośna również wymaga regularnego czyszczenia i sprawdzania stanu prowadnic i rolek. Ma ona tę przewagę jakościową nad bramą przesuwną, że jej skrzydło zawieszone jest w taki sposób, że nie styka się z podłożem, co znacznie ułatwia jej użytkowanie zimą. Pamiętajmy, że swobodny ruch bramy może zablokować zalegający śnieg, dlatego musimy regularnie odśnieżać także miejsce wokół bramy i pod nią.

Jak zabezpieczyć bramę wjazdową przed zamarzaniem? Poznaj sprawdzone sposoby

Najważniejszym krokiem w zapobieganiu zamarzaniu bramy wjazdowej jest regularny przegląd i konserwacja jej mechanizmu. Przed nadejściem spodziewanych mrozów powinniśmy sprawdzić stan naoliwienia oraz ogólną kondycję wszystkich elementów bramy. Odpowiednie środki antykorozyjne mogą zminimalizować ryzyko awarii spowodowanych zamarzaniem.

Nagromadzony śnieg i lód to główni sprawcy zacięć bramy. Dlatego też, zwłaszcza po intensywnych opadach śniegu, konieczne jest regularne usuwanie zalegającego na bramie białego puchu. Szczotka śnieżna czy łopata to niezastąpione narzędzia w walce z zimowymi osadami. Aby zminimalizować ryzyko zamarzania bramy wjazdowej, warto skorzystać z różnych środków antyadhezyjnych. Spreje zawierające substancje zapobiegające przywieraniu lodu do powierzchni z pewnością przydadzą się na czas największych mrozów.

Jeżeli chcemy raz na zawsze pozbyć się problemy z zamarzniętą bramą wjazdową, można pomyśleć o montażu specjalnych systemów, które zapobiegają tworzeniu się lodu, zapewniając tym samym bezproblemowe funkcjonowanie bramy. Do takich innowacyjnych rozwiązań zaliczamy m.in. folie grzewcze, elektryczne systemy odprowadzania wody oraz systemy ogrzewania prowadnic bramy przesuwnej.

Polecjaka Google News - RegioDom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jak zabezpieczyć bramę wjazdową w czasie zimy? Dowiedz się, co zrobić, aby działała sprawnie nawet w okresie największych mrozów - RegioDom.pl

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki