Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak wyczyścić przypalony garnek? Top 5 najlepszych i sprawdzonych sposobów [ZDJĘCIA]

Beata Dzwonkowska
Jak wyczyścić przypalony garnek? To pytanie zadaje sobie wiele gospodyń. Podpowiemy jak poradzić sobie z trudną do usunięcia przypalenizną, a przede wszystkim powiemy jak to zrobić szybko, łatwo i skutecznie. Poradzimy jak wyczyścić garnek ze stali nierdzewnej, emaliowany, a jak aluminiowy.

Czym wyczyścić przypalony garnek? W sieci krąży wiele sposobów. My wybraliśmy dla Was pięć najbardziej efektywnych, które zyskały pozytywne opinie gospodyń domowych.

Pierwszym odruchem powinno być zalanie spalonego garnka ciepłą lub gorącą wodą i wlanie odrobiny płynu do mycia naczyń.

Zanim przystąpimy do ratowania spalonego garnka, zwróćmy uwagę na materiał, z którego został wykonany. To ważne, bo nie wszystkie naczynia czyści się tymi samymi metodami. Zły sposób czyszczenia garnka może nie pomóc, a wręcz doprowadzić do nieodwracalnego zniszczenia naczynia.

Druga ważna kwestia jest taka, aby przypalenizny nie próbować usunąć za pomocą noża czy drucika- można bardzo łatwo uszkodzić dno naczynia rysując je i zdzierając warstwę. W naczyniu z porysowanym dnem potrawy szybko się przypalają.

Przypalony garnek wyczyścimy za pomocą:

  • soli
  • sody
  • proszku do prania
  • kostki do zmywarki
  • octu

Poniżej opisujemy każdy ze sposobów, krok po kroku. Poznasz je także, wchodząc w zamieszczoną galerię zdjęć:

Na przypalony garnek - sól

Sól jest chyba najczęściej stosowana w walce w przypaleniami. Jest kilka sposobów używania soli do ratowania spalonego naczynia:

  • pierwszy sposób to wsypanie do garnka grubej warstwy soli i pozostawienie jej na kilka godzin. Następnie garnek należy umyć za pomocą gąbki
  • drugi sposób mówi o tym, aby do przypalonego garnka wlać mocno osoloną wodę i zostawić na około 12 godzin. Po upływie tego czasu zagotować wodę w garnku i gotować ją przez 10 minut. Warto dodać odrobinę płynu do mycia naczyń i kiedy woda nie będzie już gorąca czyścić przypalone miejsce gąbką kuchenną

Jak wyczyścić przypalony garnek sodą?

Soda oczyszczona również w przypadku przypalonych garnków bywa niezastąpiona. Wystarczy użyć jej podobnie jak soli, czyli wsypać na dno naczynia, tak, aby zakryć je w całości, zalać ciepłą wodą i zostawić na kilka godzin. Soda nie nadaje się jednak do garnków aluminiowych.

Dobre na przypalony garnek proszek do prania, kostka do zmywarki i ocet

Rewelacyjnym sposobem na usunięcie przypalenizny jest ... proszek do prania! Wystarczy wsypać do garnka kilka łyżek proszku, zalać do pełna wodą i gotować. Zazwyczaj efekty widać po kilkunastu minutach. Trzeba być ostrożnym w przypadku garnków aluminiowych.

Zaskakujące efekty daje także kostka do zmywarki. Wrzuć ją do spalonego garnka, zalej wrzącą wodą na wysokość mniej więcej dwóch centymetrów i zostaw na całą noc. Rano jak zawsze umyj garnek- spalenizna powinna zejść bez problemu.

Ocet także pomoże w przypadku przypalonego garnka. Wystarczy wlać go na wysokość kilku centymetrów i gotować. Można też dodać trochę soli dla lepszego efektu. Ale uwaga! W przypadku garnków emaliowanych możemy uszkodzić i zmatowić ich powierzchnię. Poza tym kto chce, aby w całym domu pachniało octem?

Czym wyczyścić garnek z zewnątrz?

Potrzebna do tego będzie soda. Trzeba w większy garnek włożyć ten przypalony i zalać roztworem o proporcjach: paczka sody na 6 litrów wody. Kiedy roztwór się zagotuje trzeba garnek trzymać na małym ogniu około dwóch godzin. Kiedy garnek ostygnie należy umyć go jak zwykle. Warto uważać przy garnkach z aluminium.

Na koniec wspomnimy tylko o tym, że istnieją jeszcze inne metody czyszczenia przypalonego garnka, m.in. z użyciem:

  • ryżu
  • coca-coli
  • detergentów

Jak wyczyścić przypalony garnek emaliowany?

Garnki emaliowane mają swoich fanów. Nie ma się co dziwić: są lekkie i niedrogie. Poza tym potrawy w nich gotowane nie zmieniają smaku, ani koloru. Jednak łatwo ulegają zniszczeniu: wgnieceniom i uszkodzeniom emalii. Z powodu dość cienkich ścianek dna potrawy mają tendencję do przypalania się. Gdy emalia ulegnie wytarciu lub odpryśnie, w czasie gotowania do potraw przedostają się szkodliwe związki chemiczne. Dlatego jeżeli przypalicie garnek emaliowany wybierzcie odpowiedni sposób czyszczenia.

Wśród wyżej wymienionych sposobów można bez strachu o stan naczynia użyć płynu do mycia naczyń, soli, roztworu wody z sodą, kostki do zmywarki. Nie stosujemy octu i warto być ostrożnym przy stosowaniu proszku do prania- można łatwo uszkodzić powierzchnię.

Jak wyczyścić przypalony garnek ze stali nierdzewnej?

Garnki ze stali nierdzewnej są najczęściej wybieranymi przez panie domu. Są uniwersalne i wytrzymałe. Doskonale sprawdzają się do codziennego gotowania. Są bowiem łatwe w utrzymaniu czystości i można używać ich na wszystkich rodzajach kuchenek: gazowych, ceramicznych, elektrycznych, indukcyjnych. Garnki ze stali szlachetnej szybko się nagrzewają i ekonomicznie gospodarują ciepłem, co przekłada się na energooszczędność. Dobrze wybrane będą nam służyć latami. Ale i one mogą ulec przypaleniu. Jednak ze względu na wytrzymałość, zniosą wszystkie sposoby czyszczenia.

Można swobodnie wykorzystać więc sól, ocet, sodę oczyszczoną, kostki do zmywarki i proszek do prania.

Jak wyczyścić przypalony garnek aluminiowy?

Garnki aluminiowe są tanie i to ich główna zaleta. Niestety w wyniku obróbki cieplnej utlenia się w nich witamina C, a gotowane potrawy tracą na swojej wartości odżywczej. I jak każdy garnek- może się przypalić. W takiej sytuacji można bez obaw użyć soli, octu, a także kostki do zmywarki. Nie należy stosować proszku do prania i sody.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki