Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak często należy prać prześcieradło? Jeśli chcesz dobrze i zdrowo wypocząć – minimum raz na tydzień. Ważny jest też sposób prania

Anna Gandecka
Anna Gandecka
Wideo
od 16 lat
Mikrobiolodzy zalecają, aby prześcieradło zmieniać raz w tygodniu i wskazują kilka istotnych ku temu powodów. Co więcej, nie tylko regularność jest istotna, ale także sposób prania. Jak zatem postępować, aby prześcieradło po wypraniu było naprawdę czyste? Dowiesz się tego z naszego poradnika!

Spis treści

Dlaczego prześcieradło trzeba prać raz w tygodniu?

Dla wielu osób rada, aby prześcieradło prać raz w tygodniu, może wydać się nieco śmieszna. Jednak warto w tym temacie posłuchać opinii mikrobiologów, którzy twierdzą, że zbyt długo niezmieniana pościel stanowi idealne środowisko do rozwoju bakterii i grzybów, które są niebezpieczne dla naszego zdrowia. Mogą być przyczyną problemów skórnych, wywoływać objawy alergii lub astmy. Po każdej nocy na prześcieradle zostawiamy resztki martwego naskórka, włosy oraz pot. Ale nie tylko. Jeśli posiadamy psa lub kota, to bardzo prawdopodobne, że na prześcieradle znajdzie się także i sierść naszego pupila. Nie zapominajmy również o roztoczach i kurzu. Częste pranie prześcieradła pozwoli pozbyć się tych zanieczyszczeń.

wkładanie pościeli do pralki
Regularne odświeżanie pościeli może zmniejszyć ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych, problemów skórnych oraz poprawić jakość naszego snu. 123RF/kzenon

Przed praniem… usuń plamę!

Dużym błędem jest wkładanie prześcieradła z zaschniętymi plamami, np. po winie, do pralki. Jeżeli wylejemy na prześcieradło płyn, który zawiera trudny do usunięcia barwnik, trzeba natychmiast zareagować. Jeżeli mamy do czynienia z plamą krwi lub po winie, prześcieradło opłukujemy pod zimną wodą, a następnie nanosimy detergent (dobrze sprawdzi się płyn do mycia naczyń) i mocno pocieramy, aż materiał będzie czysty. Plam z krwi lub wina nigdy nie zmywamy pod ciepłą wodą, ponieważ „utrwala” ona zabrudzenia. Możemy też skorzystać z domowych sposobów i plamę posypać sodą oczyszczoną lub kwaskiem cytrynowym. Obie substancje dobrze radzą sobie ze śladami po płynach ustrojowych, winie lub soku z buraków. Dopiero po wykonaniu tych czynności można wrzucić prześcieradło do prania.

Pierz w niskich temperaturach

Większość z nas jest zapewne przekonana, że prześcieradło należy prać w wyższych temperaturach. Okazuje się jednak, że wysoka temperatura może spowodować blaknięcie materiału lub nawet prowadzić do jego zniszczenia. Dla większości tkanin, z których wykonane są prześcieradła, optymalna temperatura to 20-30 stopni Celsjusza. Pranie w wyższych temperaturach zalecane jest wtedy, gdy chcemy:

  • usunąć plamę po kawie,
  • zdezynfekować pościel po chorobie,
  • pozbyć się alergenów lub roztoczy.

Do codziennego użytku warto jednak wybrać prześcieradło z takiego materiału, które nie wymaga od nas specjalnego traktowania. Najlepiej sprawdzą się prześcieradła z naturalnej i przewiewnej tkaniny, takiej jak satyna bawełniana lub jersey. Prześcieradła z poliestru lub z domieszką tego włókna są odporne na kurczenie się i rozciąganie oraz łatwo usunąć z nich zabrudzenia. Niestety mają jedną, ale dość istotną wadę – słabo przepuszczają powietrze, co może obniżać komfort snu.

Przeczytaj: Jak pozbyć się plam z wiśni, czereśni, truskawek i malin? Te niezawodne sposoby warto znać! Sprawdź, jak skutecznie usunąć plamy z owoców

Białe prześcieradło – uniwersalny wybór

Zakup białego prześcieradła powinny rozważyć osoby, które stosują na noc kremy z nadtlenkiem benzoilu. Jest to składnik preparatów na zmiany skórne, który po wniknięciu w materiał, jest praktycznie nieusuwalny. Na jasnym materiale widoczność takich plam będzie niewielka. Białe prześcieradła mają jeszcze inne zalety. Możemy je często prać lub moczyć w wybielaczu bez obaw, że działania te doprowadzą do wyblaknięcia koloru.

Nowe prześcieradło – uwaga na drażniącą substancję!

Formaldehyd to substancja chemiczna, którą stosuje się w niewielkiej ilości m.in. do produkcji tekstyliów. Możemy ją znaleźć w składzie ubrań lub pościeli. Sprawia, że materiał się nie gniecie lub nie kurczy podczas prania, innymi słowy poprawia jego jakość i wygląd. Niestety, formaldehyd jest szkodliwy dla naszego zdrowia i może powodować podrażnienie skóry, oczu, nosa i gardła, a także problemy oddechowe, takie jak kaszel i duszność. Osoby, które mają wyjątkowo wrażliwą skórę, po kontakcie z materiałem z domieszką tej substancji, mogą odczuwać swędzenie lub pieczenie niektórych partii ciała. Na szczęście istnieją sposoby na ograniczenie ilości formaldehydu w tkaninie. Jednym z nich jest dodanie 1/2 szklanki białego octu do ostatniego cyklu płukania.

Prześcieradło susz w niskich temperaturach

Jeżeli pranie suszysz w suszarce bębnowej, ustaw ją na niską temperaturę. W zbyt wysokiej może się ono skurczyć lub doznać „przesuszenia” i tym samym stanie się szorstkie i nieprzyjemne w użytkowaniu. Korzystniej jest suszyć prześcieradło przez 45 min w niskiej temperaturze niż przez 15 min w wysokiej, a potem martwić się, że straciło na swojej jakości.

Polecjaka Google News - RegioDom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jak często należy prać prześcieradło? Jeśli chcesz dobrze i zdrowo wypocząć – minimum raz na tydzień. Ważny jest też sposób prania - RegioDom.pl

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki