MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Internauci usuwają konta na Facebooku. Boją się inwigilacji [#DeleteFacebook]

red, AIP
Akcja #DeleteFacebook cieszy się coraz większą popularnością
Akcja #DeleteFacebook cieszy się coraz większą popularnością fot. Fot. 123rf
Facebook szpieguje swoich użytkowników? Tego obawiają sie miliony osób na całym świecie. Zebrane z portalu społecznościowego dane ponad 50 milionów użytkowników miały zostać wykorzystane przez brytyjską firmę Cambridge Analytica, która pomagała m.in. Donaldowi Trumpowi w wyborach w USA. Internauci są wściekli i na masową skalę usuwają konta. Coraz większą popularność w sieci ma akcja #DeleteFacebook.

Akcja #DeleteFacebook ma coraz większy zasięg. Internauci na całym świecie mają dość inwigilacji. Wszystko za sprawą skandalu związanego z Cambridge Analytica. Dane nawet 50 mln użytkowników miały zostać użyte w kampanii wyborczej Donalda Trumpa celem zmanipulowania wyborców lub przekazywania im nieprawdziwych informacji. W jaki sposób? Tworzono profil internauty na podstawie kilku jego aktywności: co publikował na swojej tablicy, pod jakimi informacjami kliknął "lubię to". Wystarczy kilkanaście takich interakcji, żeby Facebook wiedział już o nas wszystko, co potrzeba do przekierowania odpowiednich treści. Przeciwnicy Facebooka i Marka Zuckerberga przyznają, że ochrona danych osobowych jest niewystarczająca. I handluje się nimi.

Co ciekawe, Facebook miał też wyraźny udział w wyborach prezydenckich w Polsce w 2015 r. o czym informuje sam portal! W zakładce „Success stores” (Historie sukcesu). Jak czytamy, serwis społecznościowy Marka Zuckerberga „selekcjonuje użytkowników, którzy są aktywnie zaangażowani w [tworzenie] publicznych politycznych treści i bardzo chętnie je udostępniają”, a jego dział reklamy jest „niesamowicie skuteczny”. Te zalety Facebooka miały zostać wykorzystane podczas ostatnich wyborów w Polsce.

„Facebook był integralną częścią prezydenckiego zwycięstwa Andrzeja Dudy w Polsce w 2015 r.” oraz „oszałamiającego zwycięstwa” Szwedzkiej Partii Narodowej w tym samym roku – podkreśla serwis i dodaje, że „sztab Andrzeja Dudy dzięki narzędziom Facebooka stworzył z jego strony główny kanał komunikacji z wyborcami”.

Czy sztab Dudy mógł korzystać z danych udostępnianych przez Cambridge Analytics? Dowodów na związki Andrzeja Duda z firmą z Londynu nie ma, lecz jak podkreśla dziennikarz „The Guardian” Alex Hern, „język [użyty przez Facebooka] oraz twierdzenia [serwisu] są bardzo podobne do tych stosowanych przez Cambridge Analytica”. Firma, która istnieje od 2013 r., jak sama mówi, „oferuje swoje usługi dla firm i partii politycznych, które chcą zmienić zachowania klientów i wyborców”. Cambridge Analytica zbiera więc dane potencjalnych konsumentów, analizuje je za pomocą behawioralnych narzędzi i to do tych podatnych osób kieruje marketingowe treści. Nie unika też innych działań, co w opublikowanym w poniedziałek materiale ujawnił dziennikarz serwisu Channel 4 News.

Dużo kontrowersji budzi fakt, iż Facebook czasem żąda weryfikacji naszego konta. Wystarczy, że nie mamy swojego nazwiska w nazwie profilu i ktoś zgłosi nasze konto, jako fałszywe. Później, żeby je odzyskać należy wysłać Facebookowi skan dokumentu tożsamości ze zdjęciem, np. dowodu osobistego lub prawa jazdy. To budzi zastrzeżenia Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (GIODO), który na każdym kroku podkreśla, że nie powinno się nikomu wysyłać skanu lub kopii swoich dokumentów. W 2017 roku GIODO uznał, że nikt nie ma prawa żądać od nas przekazania w zastaw dowodu osobistego czy innego dokumentu tożsamości. Kserowanie dowodów też jest nielegalne – wyjątkowo mogą robić to tylko banki.

Internauci usuwają konta na Facebooku. Boją się inwigilacji [#DeleteFacebook]

Skandal zaszkodził Facebookowi nie tylko wizerunkowo. Jak informuje money.pl. akcje spółki tylko we wtorek spadły o 7 proc. co daje 40 mld dolarów strat. Inwestorzy i reklamodawcy boją się, że w dłuższej perspektywie to może być koniec Facebooka.

#DeleteFacebook

Facebook na całym świecie ma 2,2 mld użytkowników. Część z nich boi się inwigilacji po ujawnieniu informacji o wycieku danych. W sieci rozpowszechnia się akcję #DeleteFacebook. Internauci masowo usuwają konta na portalu. Jednym z nich jest Brian Acton - współzałożyciel mobilnej aplikacji do smartfonów WhatsApp.

Jak usunąć konto na Facebooku?

Jeśli chcesz usunąć konto na Facebooku musisz wejść na stronę internetową: https://www.facebook.com/help/delete_account
Następnie klikamy "usuń konto" i potwierdzamy naszą decyzję wpisując podany kod. I koniec. Konto zostanie usunięte w ciągu 14 dni. Jeśli chcemy przywrócić konto to wystarczy zalogować się na nie ponownie w czasie procedury usuwania profilu.

Internauci usuwają konta na Facebooku. Boją się inwigilacji [#DeleteFacebook]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Internauci usuwają konta na Facebooku. Boją się inwigilacji [#DeleteFacebook] - Gazeta Wrocławska

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki