Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Interesowało go wszystko i tworzył wszędzie. Kilka słów o Kraszewskim

Ewelina Przygoda
E. Przygoda
220 powieści i 100 tomów publicystyki pozostawił po sobie Józef Ignacy Kraszewski. Stworzył również 1800 rysunków i 50 obrazów. Twórca w ciągu swojego życia pisał do 200 czasopism i na dodatek komponował muzykę.

To tylko kilka faktów z życia tego niezwykle pracowitego Polaka. Przedstawił je pisarz, dziennikarz i twórca programów telewizyjnych Adam Kulik, który gościł w Bibliotece Miejskiej w Wyszkowie.

Wyjaśnił, że chciałby, aby spotkanie sprawiło, że przestaniemy patrzeć na Karszewskiego, jak na nudnego, nieaktualnego pisarza, a zaczniemy postrzegać go, jako wielkiego XIX-wiecznego intelektualistę klasy europejskiej.

Kraszewski napisał jakieś 220 powieści, z czego 100 były historycznymi. Przez całe życie współpracował z około 200 czasopismami.
- Francuzom potrafił mówić, kto jest Balzak, Stendhal czy Zola, a nam, kto jest Lew Tołstoj. Pierwszy wiedział o ich wielkości. Pisał powieści obyczajowe, społeczne, ludowe, historyczne, humorystyczne, podróżnicze, dramaty. Zostawił po sobie 10 tomów poezji - wyliczał Adam Kulik.

Kraszewski znał kilka języków. Na bieżąco śledził kulturę, bardzo dużo czytał. Do 1884 roku 75 książek pisarza przetłumaczono na języki zachodnie. On z kolei na polski przetłumaczył 21 dzieł. Do 1975 roku wydano 15 mln książek Kraszewskiego. Był pierwszym teoretykiem prasy w Polsce i napisał pierwszy reportaż w naszym kraju.
- Jego zdaniem dziennikarstwo miało mieć misję przewodnika i sumienia narodu polskiego - tłumaczył Adam Kulik.

Więcej w najbliższym wydaniu "Głosu Wyszkowa".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki