MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Imigranci z Ukrainy w Polsce: bogaci czy biedni? Jaka jest ich sytuacja finansowa i ekonomiczna?

OPRAC.:
Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
Z raportu dowiadujemy się, że migranci zarobkowi spędzali w pracy więcej godzin, niż przeciętny pracujący polski obywatel zatrudniony na cały etat.
Z raportu dowiadujemy się, że migranci zarobkowi spędzali w pracy więcej godzin, niż przeciętny pracujący polski obywatel zatrudniony na cały etat. Łukasz Kaczanowski / Polska Press
Ukraińcy w Polsce – jaka jest ich życiowa sytuacja? Możemy spotkać się z różnymi stereotypami. Część z nich mówi, że są to osoby biedne, którym trzeba pomagać. Czy rzeczywiście tak jest? Jak radzą sobie Ukraińcy na rynku pracy? To osoby bogate, biedne, czy dobrze zarabiające? Sprawdzamy, jaki jest ich status materialny.

Spis treści

Narodowy Bank Polski opublikował raport z badania ankietowego „Sytuacja życiowa i ekonomiczna migrantów z Ukrainy w Polsce – wpływ pandemii i wojny na charakter migracji w Polsce”.

Z analizy możemy dowiedzieć się m.in., jak wygląda sytuacja migrantów z Ukrainy. Według danych z lutego tego roku, na podstawie samej tylko specustawy zatrudnionych zostało 977 tys. osób. W tym czasie 746 tys. Ukraińców odprowadzało składki do ZUS-u.

Uchodźcy z Ukrainy w Polsce – dwie grupy

„Sytuacja ekonomiczna migrantów z Ukrainy w Polsce w 2022 roku była bardzo zróżnicowana – obok siebie występowały dwie populacje migrantów, którzy trafili do Polski z zupełnie różnych powodów” – dowiadujemy się z raportu Narodowego Banku Polskiego.

Autorzy raportu zaznaczają, że wyróżnić można dwie grupy migrantów. Są to:

 • migranci zarobkowi, którzy przyjechali przed wybuchem pełnoskalowej wojny;
 • uchodźcy wojenni, którzy mimo deklarowanej chęci podejmowania pracy niewiele wiedzieli o polskim rynku pracy.

Raport wskazuje, że sytuacja ekonomiczna migrantów zarobkowych jeszcze przed lutym 2022 była relatywnie dobra.

„Badanie z listopada 2022 roku wskazuje, że większość uchodźców poszukujących pracy szybko ją jednak znalazła. Niemniej odsetek osób bezrobotnych wciąż jest wśród nich relatywnie wysoki, a przeciętna sytuacja ekonomiczna tych osób jest relatywnie gorsza niż wcześniejszych imigrantów zarobkowych” – czytamy.

Ukraińcy w Polsce – jak sobie radzą w poszukiwaniu pracy?

„Osoby przebywające w Polsce już przed 24.02.2022 roku najczęściej były imigrantami zarobkowymi, którzy często mieli już doświadczenie wcześniejszych pobytów w Polsce. Stąd zdecydowana większość z nich (w sumie 94%) miała w Polsce pracę” – napisali autorzy raportu.

 • 83% z nich określała swoją pracę jako stałą pracę najemną,
 • 3% prowadziło własną działalność gospodarczą,
 • 5% prace sezonowe,
 • 2% inny rodzaj pracy.

Zupełnie inną grupę stanowią osoby, które przybyły do Polski po rozpoczęciu pełnoskalowych działań wojennych.

„Osoby, które napłynęły do Polski od 24.02.2022 r. w większości zostały zmuszone do przemieszczenia się na terytorium Polski przez wojnę i ich podstawowym celem nie była praca zarobkowa. Niemniej jednak także te osoby cechują się w Polsce wysoką aktywnością zawodową” – napisano w raporcie

 • 65% z nich pracuje,
 • 24% poszukuje odpowiedniej pracy (bezrobotni),
 • 11% stanowią osoby nieaktywne zawodowo.

„Relatywnie krótki okres, jaki upłynął od przyjazdu do Polski uchodźców, powoduje, że ich formy zatrudnienia są znacznie mniej stabilne niż w przypadku wcześniejszych imigrantów zarobkowych oraz polskich obywateli” – czytamy.

 • 38% określa swoje zatrudnienia jako najemną pracę stałą,
 • 14% pracowało dorywczo lub sezonowo,
 • 7% było zatrudnionych w inny sposób,
 • 4% pracowało zdalnie, będąc zatrudnionym poza Polską,
 • 2% założyło działalność gospodarczą w Polsce.

„Pozostający w Polsce uchodźcy szybko adaptowali się do realiów polskiego rynku pracy, o czym świadczy porównanie ich sytuacji zawodowej w maju 2022 roku (poprzednie badanie skierowane tylko do uchodźców) z wynikami obecnego badania zakończonego w listopadzie 2022 roku” – stwierdzają autorzy raportu przygotowanego przez NBP.

Już w maju 2022 roku:

 • 28% zdołała znaleźć pracę,
 • 50% deklarowało, że chciałaby znaleźć w Polsce pracę.

Badanie z listopada 2022 roku pokazuje, że:

 • większość uchodźców zdołała znaleźć pracę (65%),
 • procent poszukujących pracy na pełny etat spadł z 30% do 12%,
 • odsetek poszukujących pracy na część etatu spadł z 20% do 12%.
 • udział procentowy nieaktywnych zawodowo zmniejszył się z 22% w maju do 11% w listopadzie.

Ponadto z raportu dowiadujemy się, że migranci zarobkowi spędzali w pracy więcej godzin, niż przeciętny pracujący polski obywatel zatrudniony na cały etat.

Czy Ukraińcy chcą zostać w Polsce na stałe?

Wyniki ostatniego badania wskazują, że wzrosło zainteresowanie pozostaniem w Polsce na stałe wśród części przebywających tu obywateli Ukrainy. To, czy planują zostać, w dużej mierze zależy od tego czy:

 • przyjechali za pracą,
 • uciekli przed wojną.

„Wśród jednych i drugich odsetek osób widzących siebie na stałe w Polsce wzrósł w stosunku do wcześniejszych badań. Wśród imigrantów przedwojennych wynosi on obecnie ponad 50% a wśród uchodźców około 20%. Szczególnie w przypadku tych pierwszych można mówić o zmianie charakteru imigracji z cyrkulacyjnej na osiedleńczą” – napisano.

Kilka lat temu oddziały okręgowe NBP pytały się migrantów z Ukrainy (przełom 2019 i 2020 r.) o ich dalsze plany. Wówczas tylko około jedna czwarta ankietowanych deklarowała chęć pozostania w Polsce na stałe. Aktualnie takie deklaracje składa ponad połowa ankietowanych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Imigranci z Ukrainy w Polsce: bogaci czy biedni? Jaka jest ich sytuacja finansowa i ekonomiczna? - Strefa Biznesu

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki