Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ile wynoszą zarobki pielęgniarki w 2023 roku? Oto benefity, jakie im przysługują. Kiedy wprowadzono podwyżki dla pielęgniarek?

Bartłomiej Ciepielewski
Bartłomiej Ciepielewski
Pielęgniarki zarabiają średnio około 5800 zł brutto, czyli 4297 zł „na rękę”.
Pielęgniarki zarabiają średnio około 5800 zł brutto, czyli 4297 zł „na rękę”. Adam Wojnar / Polska Press
W lipcu br. wprowadzone zostały podwyżki dla pielęgniarek, lekarzy, ratowników oraz innych pracowników służby zdrowia. Nowe stawki mają zapobiegać brakom kadrowym oraz poprawić warunki pracy w szpitalach. Jaka pensja przysługuje pielęgniarkom po ostatnich podwyżkach?

Spis treści

Praca w zawodzie pielęgniarki to nie tylko wyzwanie, ale również bardzo duża odpowiedzialność, dlatego pracownicy służby zdrowia od lat walczą o poprawę warunków pracy. W innym przypadku szpitalom grozi pogłębienie braków kadrowych, które i tak dotykają wiele placówek.

Według danych Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych na koniec 2022 roku w Polsce pracowało 236 414 pielęgniarek. Liczba zatrudnionych co roku rośnie o około 1-3 tys. pracowników, jednak to nadal za mało, by zaspokoić rosnące zapotrzebowanie placówek medycznych. Średnia wieku w tym zawodzie to około 53 lata.

Pielęgniarka - obowiązki i wymagania

W przeszłości do wykonywania zawodu pielęgniarki wystarczyło wykształcenie średnie, a dokładniej ukończenie 5-letniego liceum pielęgniarskiego. Kobiety, które natomiast zdobyły wykształcenie wyższe, posługiwały się tytułem „pielęgniarki dyplomowanej”.

Obecnie, aby rozpocząć karierę w tym zawodzie, konieczne jest ukończenie szkoły wyższej (co najmniej I stopnia). Oprócz wykształcenia zawodowego w tej branży wymagane jest także stałe pogłębianie wiedzy i podnoszenie kwalifikacji.

Pielęgniarki powinny również wyróżniać się empatią oraz wysoką odpornością psychiczną. Ze względu na pracę z ludźmi cenione są także otwartość, komunikatywność, towarzyskość i cierpliwość. Ostatnia z tych cech przyda się szczególnie w przypadku pracy z dziećmi oraz osobami starszymi.

Do obowiązków pielęgniarki zaliczamy między innymi:

  • rozpoznawanie potrzeb zdrowotnych i warunków pacjenta,
  • planowanie oraz sprawowanie opieki pielęgnacyjnej,
  • rozpoznawanie problemów pielęgnacyjnych,
  • realizacja zleceń lekarskich obejmujących diagnostykę, rehabilitację i leczenie,
  • samodzielne udzielanie świadczeń diagnostycznych, zapobiegawczych, leczniczych oraz rehabilitacyjnych.

Pielęgniarki mogą pracować w miejscach takich jak dom chorego, szpital, punkt pobrań, przychodnia podstawowej opieki zdrowotnej, gabinet szkolny profilaktyki zdrowotnej, dom pomocy społecznej.

Zarobki pielęgniarek - podwyżki pensji w 2023 roku

Od ubiegłego roku w Polsce funkcjonuje mechanizm corocznej rewaloryzacji wynagrodzeń minimalnych w służbie zdrowia. Podwyżki obejmują między innymi lekarzy, ratowników medycznych, salowych, sanitariuszy, a także pielęgniarki.

Po przeprowadzonej w lipcu waloryzacji wynagrodzeń pielęgniarki mogą liczyć na następujące zarobki:

Jak zostać pielęgniarką?

Obecnie osoby, które chcą pracować jako pielęgniarka, muszą ukończyć studia pierwszego stopnia na kierunku „pielęgniarstwo”. Ten etap kształcenia zajmuje około 3 lata, jednak pielęgniarki muszą też wyrobić wymaganą liczbę godzin praktyk w szpitalu.

Następnym krokiem jest uzyskanie certyfikatu językowego (poziom B2) oraz prawa do wykonywania zawodu, które nadaje okręgowa rada pielęgniarek oraz położnych. Osoby zainteresowane pracą na tym stanowisku powinny też:

  • mieć polskie obywatelstwo,
  • cechować się dobrym stanem zdrowia, umożliwiającym wykonywanie zawodu,
  • posiadać zdolność do czynności prawnych,
  • odbyć staż podyplomowy.

Wymóg ukończenia studiów obowiązuje od 2005 roku. Wcześniej osoby te mogły zdobyć zatrudnienie po ukończeniu szkoły średniej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ile wynoszą zarobki pielęgniarki w 2023 roku? Oto benefity, jakie im przysługują. Kiedy wprowadzono podwyżki dla pielęgniarek? - Strefa Biznesu

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki