Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ile kosztuje godzina korepetycji jesienią 2023? Które przedmioty są najdroższe? Tak zmieniały się ceny w ostatnich trzech latach

OPRAC.:
Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
Średnia cena za godzinną naukę indywidualną z korepetytorem wzrosła o ok. 10 proc. nawet do 25 proc. w stosunku do ubiegłego roku - zauważają eksperci.
Średnia cena za godzinną naukę indywidualną z korepetytorem wzrosła o ok. 10 proc. nawet do 25 proc. w stosunku do ubiegłego roku - zauważają eksperci. GettyImages
Korepetycje w Polsce w ostatnich latach przeszły ewolucję. Z najnowszego wynika, że lekcje online zdobywają przewagę nad stacjonarnymi. Zmieniło się także to, że z korepetycji korzystamy częściej. Uczniów i rodziców może zastanawiać koszt dodatkowych lekcji. Zobacz, ile kosztują korepetycje z poszczególnych przedmiotów jesienią 2023 roku.

Spis treści

Rynek korepetycji w Polsce

Z roku na rok na korepetycje uczęszcza więcej dzieci i młodzieży. Chętniej niż w poprzednich latach wybierana jest forma online.

Jak wskazano, co drugi rodzic w Polsce planuje wysłać swoje dziecko na płatne korepetycje. W tym roku będą dotyczyć one przede wszystkim angielskiego lub innego języka obcego (83 proc. wskazań), na drugim miejscu znalazła się matematyka (57 proc) – pisze Magdalena Konczal w tekście o popularności korepetycji powołując się na raport Santander Consumer Banku „Polaków Portfel Własny: edukacja przyszłości”.

Ceny za dodatkowe lekcje wzrosły w ciągu trzech lat nawet o 25 proc.

wykres
Najbardziej wzrosły ceny za korepetycje z matematyki wyższej, muzyki, matematyki i fizyki. e-korepetycje.net

Najpopularniejsze przedmioty, z których udzielane są korepetycje to przedmioty egzaminacyjne, czyli te, z których uczniowie piszą maturę lub egzamin ósmoklasisty. A zatem:

  • język polski,
  • matematyka,
  • języki obce.

Na poziomie szkoły podstawowej chętnie młodzież korzysta też z korepetycji przed maturą rozszerzoną np. z chemii, fizyki, geografii, czy biologii.

Korepetycje online czy stacjonarne?

Kiedyś dominujące zajęcia stacjonarne ustępują dziś miejsca formom online, a także korepetycjom hybrydowym. Obecnie aż 40 proc. korepetytorów oferuje obie opcje, odpowiadając na zmieniające się potrzeby uczniów i rodziców.

dane z raportu
A może hybrydowe? Takie sprawdzą się np. przy przedmiotach takich jak muzyka, gdzie możemy część teoretyczną przerabiać w domowym zaciszu, a elementów praktycznych uczyć się przy nauczycielu. e-korepetycje.net

Warto zwrócić uwagę, że chociaż spotkania twarzą w twarz pozwalają na lepszą komunikację i interakcje społeczne, to uczniowie i rodzice coraz częściej wybierają korepetycje online, co związane jest często z ograniczeniami czasowymi i wygodą, jakie oferuje nauka zdalna.

Ile kosztuje godzina korepetycji jesienią 2023?

Co ciekawe, autorzy publikacji „Raport z cen korepetycji 2023” zauważają, że korepetycje online są o około 10 proc. droższe od tych stacjonarnych.

Średnio, 60 minut lekcji kosztuje od 49 zł do ponad 80 zł, gdzie najwyższe stawki dotyczą korepetycji z matematyki wyższej, fizyki i informatyki. Korepetycje z języków obcych i innych przedmiotów mieszczą się w okolicach średnio 55 złotych. To wartości obliczone na podstawie danych z 30 największych miast w Polsce, co pokazuje różnorodność cen w zależności od regionu.

dane, ceny, tabelka
Różnice między stawkami mieszczą się w widełkach ok. 10-30 zł. e-korepetycje.net

Korepetycje z matematyki. Jaka cena?

Najnowsze ogłoszenia firmowe na portalu OLX pokazują, że ceny za korepetycje z matematyki mieszczą się w widełkach od 50 do 120 złotych. Nie kłóci się to w wynikami przytaczanego tu raportu. Spośród 30 największych miast w Polsce, najtaniej z zapłacimy za korepetycje z matematyki wyższej w Olsztynie (59,76 zł za godzinę zajęć stacjonarnych), a najdrożej w Radomiu (103,82 zł).

Korepetycje z matematyki dla szkół podstawowych i średnich to odpowiednio 48,68 zł (Białystok) i 61,78 zł (Bielsko-Biała).

Cena korepetycji z języka polskiego

Lekcje z języka polskiego są cenowo podobne do matematyki. Przy ogłoszeniach na OLX dotyczących korepetycji przed maturą lub egzaminem ósmoklasisty zobaczymy kwoty: 70, 85 czy 90 zł.

Najdrożej zapłacimy za lekcję w Rybniku – 69,05 zł, a najtaniej w Toruniu – 52,02 zł. Ceny w zależności od miasta różnią się o ok. 10-20 zł za godzinę, a większości miast ceny te są bardzo do siebie zbliżone.

Ile kosztują korepetycje z języków obcych?

Najdroższe są korepetycje z języka włoskiego (średnia ponad 79 zł dotyczy Olsztyna), a najbardziej popularne z języka angielskiego. Widełki wynoszą średnio od 47 do 60 złotych za lekcję.

Źródło: e-korepetycje.net, OLX

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ile kosztuje godzina korepetycji jesienią 2023? Które przedmioty są najdroższe? Tak zmieniały się ceny w ostatnich trzech latach - Strefa Edukacji

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki