MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ile kosztuje ciąża? Sprawdź, ile wydają przyszłe matki

Kinga Mierzwiak
Kinga Mierzwiak
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Andrzej Banaś / Polska Press
Według ekspertów przygotowanie się na nadejście dziecka to koszt około 8,5 tys. złotych, a średnie miesięczne wydatki ponoszone na jedno dziecko w okresie niemowlęcym to niespełna 1050 zł. Sprawdziliśmy, czy to realne kwoty i ile naprawdę ubywa nam z portfela ze względu na dziecko.

8,5 tys. - tyle średnio kosztuje przygotowanie siebie i gospodarstwa domowego na pojawienie się nowego członka rodziny. Jest to suma średnich wydatków na samą ciążę, czyli 2100 zł oraz przygotowanie gospodarstwa domowego (3000 zł), a także wyprawki dla dziecka. Wyprawka to największy koszt - średnio około 3400 zł.

Wśród produktów i usług najczęściej wymienianych przez ankietowanych rodziców jako koszty związane z ciążą znajdują się: wizyty u lekarza, badania (31,6%), witaminy, suplementy diety, leki (37,1%), ubrania ciążowe (33,5%) oraz kosmetyki, kremy (17,4%).

- 8,5 tys. złotych to realna kwota. Koszty mogą jeszcze wzrosnąć. Jeżeli ciąża przebiega nieprawidłowo, konieczna jest większa liczba wizyt u ginekologa, nie wszystkie są refundowane. Koszt jednej wizyty to 100-250 zł. Do tego często dochodzi potrzeba wykonania badań prenatalnych, dodatkowych badań laboratoryjnych. U kobiet powyżej 35. roku życia takie badania są wskazane - komentuje Marta Majorczyk, pedagog i ekspert z Uniwersytetu SWPS, nauczyciel akademicki w Wyższej Szkole Bezpieczeństwa w Poznaniu. - Samo zatrudnienie położnej na czas porodu to koszt około 1000 złotych, a nawet i więcej.

Zapytaliśmy mamę trójki dzieci, jak rozkładają się wydatki związane z ciążą. Czy rzeczywiście sięgają prawie dziesięciu tysięcy złotych?

- Wyprawka zawsze wiąże się ze sporymi kosztami (chociaż z doświadczenia wiem, że to dopiero początek wydatków na dziecko). Niemniej jednak mam wrażenie, że trudno tutaj uśrednić ten koszt, ponieważ jest on zależny od zbyt wielu czynników, np. od statusu społecznego, czy nawet od tego, czy mamy w swoim kręgu inne mamy - twierdzi Justyna Basińska, mama trójki chłopców i blogerka z Flow Mummy. - Jasne, że na wyprawkę możemy wydać nawet 15 tys. zł, ale jestem pewna, że można i 3 tysiące. To tak jak z samochodem: są ludzie, którzy jeżdżą autami za 500 tys., a są tacy, którzy mogą sobie pozwolić tylko na takie za 3 tysiące. Jeden i drugi spełniają swój cel.

Rzeczywiście, wiele zależy od podejścia do życia i to przyznają także eksperci. Nie wszyscy potrafią oszczędzać i nie każdy zgodzi się na zakup używanego wózka.

- Oczywiście, są kobiety, które ze względu na ograniczony budżet będą musiały z czegoś zrezygnować. Nie każda kupi sobie 10 par spodni ciążowych, niektóre wybiorą luźny, sportowy strój, inne pożyczą rzeczy od koleżanki. Ale jeżeli kobieta będzie się chciała czuć modnie i pięknie w czasie ciąży, to do wszystkich kosztów należy doliczyć wydatki na ubrania - dodaje Majorczyk.

A co, jeżeli nie stać nas na to, by wydać 8,5 tys. złotych, a już wkrótce dziecko ma przyjść na świat? We Wrocławiu matkom w potrzebie pomagają siostry boromeuszki z Banku Niemowlaka.

- Mamy łóżeczka, wózki, ubranka, kosmetyki, oliwki, chusteczki i wiele innych. Matki zwracają się do nas z różnymi potrzebami. Czasem przychodzą do nas matki z dziećmi albo kobiety w widocznej ciąży. Nie weryfikujemy wysokości ich zarobków. Wierzymy, że rzeczywiście przychodzą do nas ci, którzy naprawdę mają problem z przygotowaniem wyprawki - mówi siostra Ewa Jędrzejak z Banku Niemowlaka. - Zdajemy sobie sprawę z tego, że taka wyprawka to duży koszt dla tych normalnie zarabiających rodziców. 

Dane statystyczne pochodzą z raportu „Ile kosztuje dziecko”, opracowanego na podstawie badania ilościowego przeprowadzonego metodą CAWI przez ośrodek badawczy SW Research, na reprezentatywnej grupie 1000 rodziców. Badanie zostało przeprowadzone w dniach 4-7.09.2018 r. na zlecenie jamam.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Ile kosztuje ciąża? Sprawdź, ile wydają przyszłe matki - Gazeta Wrocławska

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki