Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Idziesz do lekarza? Pamiętaj o ubezpieczeniu!

Iza Wysocka
Lekarz pediatra Czesława Deptuła-Karpińska
Lekarz pediatra Czesława Deptuła-Karpińska
Nie chcesz mieć przykrej niespodzianki u lekarza rodzinnego po Nowym Roku? Sprawdź, czy Ty i Twoi bliscy jesteście ubezpieczeni.

1 stycznia 2012 roku ma wejść w życie nowelizacja ustawy o refundacji leków. Lekarz będzie musiał sam sprawdzać, czy pacjent, któremu wystawia refundowaną receptę, jest ubezpieczony. Jeśli tego nie zrobi, będzie musiał zwracać Funduszowi pieniądze. Ponadto NFZ będzie mógł nałożyć karę, a nawet rozwiązać umowę na refundację wszystkich recept wypisywanych przez nieuważnego lekarza.

W związku z tym lekarze po Nowym Roku będą bardziej egzekwować i wymagać potwierdzenia naszego ubezpieczenia zdrowotnego.
- Pamiętajmy o zgłaszaniu dzieci do ubezpieczenia zdrowotnego - apeluje lekarz pediatra Czesława Deptuła-Karpińska z ostrołęckiej przychodni lekarzy rodzinnych przy ul. Gorbatowa.

Jeżeli sami nie opłacamy składek na ubezpieczenie zdrowotne, czyli pracujemy na etacie, wówczas dziecko do ubezpieczenia zgłasza nasz pracodawca. U lekarza trzeba przedstawić potwierdzenie prawa do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej.
- Obowiązek przedstawienia potwierdzenia prawa do świadczeń nie dotyczy dzieci do 6 miesiąca życia, które nie zostały jeszcze zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego, np. z powodu braku numeru PESEL - podkreśla Barbara Smardzewska-Czmiel, rzecznik prasowy płockiego oddziału ZUS.

Po tym czasie dziecko musi być już ubezpieczone.
- Dokumentem, potwierdzającym prawo do świadczeń jest w szczególności ten, który potwierdza opłacanie składek na ubezpieczenie zdrowotne - dodaje Czmiel-Smardzewska.
Jeśli przyjdziemy do lekarza z dzieckiem, będziemy musieli okazać dowód opłacenia składki zdrowotnej i kserokopię zgłoszenia, albo legitymację rodzinną z danymi dziecka i aktualnymi datą i pieczątką (legitymacje nie są już wydawane przez ZUS od 1 stycznia 2010 roku, dlatego są ważne tylko dla dzieci urodzonych przed tą datą - przyp. red.).

Dorośli, którzy będą się leczyć, też muszą pokazać potwierdzenie ubezpieczenia. Osoby, zatrudnione na podstawie umowy o pracę, mogą przedstawić: druk zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego i aktualny raport miesięczny ZUS RMUA wydawany przez pracodawcę, bądź legitymację ubezpieczeniową z aktualnym wpisem i pieczątką (dotyczy osób posiadających wydaną wcześniej legitymację - przyp. red.).
Ci, którzy prowadzą działalność gospodarczą, muszą okazać druk zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego i aktualny dowód wpłaty składki na ubezpieczenie zdrowotne.
Natomiast osoby ubezpieczone w KRUS powinny przedstawić zaświadczenie lub legitymację, aktualnie podstemplowane przez KRUS.

Więcej w papierowym wydaniu TO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki