Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

I Ty powiedz NIE przemocy wobec kobiet

sxc.hu
sxc.hu
Już po raz kolejny Komenda Miejska Policji w Ostrołęce włącza się w międzynarodową kampanię przeciwko przemocy wobec kobiet, pod nazwą "Biała Wstążka", adresowaną głównie do mężczyzn.

Jak informuje Sylwester Marczak, oficer prasowy ostrołęckiej policji kampania "Biała Wstążka" symbolizuje zobowiązanie do przerwania milczenia i powiedzenia stanowczego NIE w kwestiach przemocy wobec kobiet i powstrzymania się od wszelkich form jej stosowania.

- Kampania oznacza nie tylko deklaracje wyrzeczenia się stosowania przemocy, ale także reagowania gdy jest się świadkiem takiej sytuacji bez względu na to czy będzie to przemoc fizyczna czy psychiczna - wyjaśnia.

Dniem kulminacyjnym kampanii jest 6 grudnia. Dzień ten upamiętnia tragiczne wydarzenia z 1989 roku w Montrealu. Tego właśnie dnia 25- letni Marc Lepine, uzbrojony w broń palną i nóż myśliwski, wkroczył do budynku Ecole Politechnique, celując i strzelając do kobiet. Zabił 14 studentek , bo jak twierdził, kobiety nie są godne uczęszczania na uczelnie techniczne.

,,Biała Wstążka" ma uzmysłowić mężczyznom, że przemoc może spotkać jego siostrę, dziewczynę, żonę lub koleżankę oraz , że dzięki postawie polegającej na nietolerowaniu przemocy wobec kobiet możemy skutecznie walczyć z tego typu zachowaniami. Często zadajemy sobie pytanie CO JA MOGĘ? CZY TO JEST MOJA SPRAWA? Otóż wielu z mężczyzn nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że poprzez odpowiednie reagowanie mają ogromny wpływ na eliminowanie przemocy wobec kobiet. Co robić aby powstrzymać przemoc wobec kobiet?

Policja przekazuje "rady dla prawdziwego mężczyzny":
1. Rozmawiaj z mężczyznami na temat przemocy wobec kobiet. Porusz ten temat w pracy, w kręgu znajomych, w rodzinie, w kościele. Bądź wzorem nie tylko dla swoich dzieci, ale również dla tych, którym brakuje w życiu pozytywnego męskiego wzorca. Daj przykład innym mężczyznom, powiedz im, że nie akceptujesz żadnej formy przemocy wobec kobiet. Twój głos może mieć duży wpływ na zmianę norm społecznych i stereotypów dotyczących przemocy wobec kobiet oraz roli kobiety i mężczyzny w rodzinie i życiu społecznym.
2. Zareaguj, gdy inny mężczyzna poniża kobietę, lub stosuje wobec niej przemoc. Nie czekaj na innych - Ty też możesz pomóc. Nie zawsze łatwo jest interweniować, ale być może tak wielu mężczyzn znęca się nad kobietami ponieważ my - świadkowie - nie reagujemy.
3. Nie śmiej się z seksistowskich dowcipów, które są obraźliwe i poniżające. Przeciwstawianie się, szczególnie w męskim gronie, tego typu uwagom może nie być łatwe, ale jest duża szansa, że znajdziesz sojuszników lub chociaż wzbudzisz refleksję.
4. Zaoferuj pomoc krzywdzonej kobiecie. Zachęć ją, by skontaktowała się z instytucjami i/lub organizacjami, które mogą jej pomóc. Czasami samo zaoferowanie pomocy i jasne zakomunikowanie sprawcy, że to co robi jest społecznie nieakceptowane a poza tym jest przestępstwem, może okazać się pomocne. Izolacja ofiary i poczucie bezkarności u sprawcy podsycają przemoc.
5. Nigdy nie usprawiedliwiaj sprawcy przemocy. Pamiętaj, że nikt nie ma prawa traktować drugiej osoby w taki sposób.
6. Wspieraj organizacje pomagające krzywdzonym kobietom. Wiele z nich boryka się z brakiem funduszy na swą działalność.
7. Nie toleruj przemocy w swoim otoczeniu.
W kulminacyjnym dniu kampanii tj. 6 grudnia każdy mężczyzna w geście sprzeciwu wobec przemocy, której ofiarami są kobiety, będzie nosił białą wstążkę.
Pamiętajmy :NIKT NIE MA PRAWA BEZ WZGLĘDU NA SYTUACJE STOSOWAĆ PRZEMOCY WOBEC KOBIET JAK I INNYCH OSÓB.
Osoby, które są ofiarami albo świadkami przemocy mogą zgłaszać to do dzielnicowych lub na najbliższy posterunek policji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki