MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Historia miłości Joanny i Macieja Damięckich. Byli związani prywatnie i zawodowo. Spędzili razem ponad 40 lat

Anna Moyseowicz
Anna Moyseowicz
Małżeństwo doczekało się dwojga dzieci.„Sofia De Magico” - premiera w Teatrze Roma, 2014 rok.
Małżeństwo doczekało się dwojga dzieci.„Sofia De Magico” - premiera w Teatrze Roma, 2014 rok. Gałązka/AKPA
Łączyły ich dom, dzieci i praca zawodowa, a przede wszystkim głębokie uczucie oraz spędzone razem lata. Joanna Damięcka spędziła u boku męża Macieja Damięckiego ponad cztery dekady, aż do śmierci aktora w zeszłym roku. Poświęciła 10 lat kariery zawodowej na rzecz wychowywania dzieci i była przy ukochanym, gdy ten zmagał się z nowotworem. Poznaj lepiej historię Joanny i Macieja Damięckich.

Spis treści

Maciej Damięcki i jego pierwsza żona Anita Dymszówna

Niewiele osób pamięta, że aktor Maciej Damięcki był żonaty dwukrotnie. Przez siedem lat był w związku z aktorką Anitą Dymszówną. Kobieta była córką znanego komika Adolfa Dymszy i tancerki Zofii Olechnowicz. Maciej i Anita studiowali na PWST, a ponownie spotkali już po studiach, grając w spektaklu Teatru Telewizji, gdzie uczucie między nimi rozkwitło. Para pobrała się w 1970 roku i była małżeństwem przez siedem lat. Jak w jednym z wywiadów zdradziła aktorka, byli do siebie podobni, ale ze względu na impulsywność, często się ze sobą nie zgadzali.

W pewnym momencie ojciec aktorki zachorował, najprawdopodobniej na chorobę Alzheimera. Ona wraz z mamą próbowały się nim opiekować, lecz po czasie zdecydowały o umieszczeniu go w Domu Opieki Społecznej, gdzie go odwiedzały. Pomimo tego, aktorka została wykluczona ze środowiska aktorskiego. Ze względu na podjętą decyzję wiele osób się od niej odwróciło. Anita Dymszówna i Maciej Damięcki rozwiedli się w 1977 roku, a aktorka odcięła się od dawnego świata.

Była fantastyczną, zdolną aktorką, ale sama o sobie mówiła, że jest naznaczona przez los piętnem kobiety fatalnej. Miała kilku narzeczonych, wszyscy tragicznie zmarli. Często dzwoniła i mówiła „Jak to dobrze, żeśmy się rozwiedli, bo chociaż ty jeden żyjesz” – cytuje aktora strona odquchni.pl/

Czytaj też: Izabela Trojanowska wraca z nowym singlem. „Niebo nad Warszawą” usłyszymy już za miesiąc

Maciej Damięcki i Joanna Damięcka współpracowali zawodowo i prywatnie

Maciej Damięcki poznał drugą żonę Joannę Stankiewicz na początku lat 80. i para szybko się pobrała. W 1981 roku, gdy Joanna miała zaledwie 23 lata, na świat przyszło ich pierwsze dziecko, syn Mateusz. Kilka lat później, w 1985 roku, urodziła się córka Matylda.

Męża bardzo często nie było i ciężar wychowania – co on zresztą zawsze podkreśla – spadał na mnie. Myśmy postanowili, że pierwsze 10 lat będę z dziećmi i nie pójdę do pracy. Oczywiście imałam się różnych zajęć, bo nie można być tylko w pieluchach. A przypomnę, że wtedy były tylko tetrowe – opowiadała Damięcka Onetowi.

Joanna Damięcka ma swoją agencję aktorską, do której też należał jej mąż i należą dzieci. Jak mówiła niegdyś w Pytaniu na Śniadanie, jej męża często nie było w domu ze względu na pracę, ale przyjeżdżał do domu nawet w tygodniu, by ją zobaczyć.
– Żona mnie co pewien czas zaskakuje: A wiesz, że dostałeś podwyżkę? A ja mówię: To ciekawe! – żartował w tym samym programie Maciej Damięcki.

Z kolei Joanna Damięcka dodała, że relacje agent – dziecko/mąż są trudne, lecz oni starają się te role rozdzielać.

Sprawdź: Magda Gessler i Piotr Adamczyk, Małgorzata Foremniak i Rafał Maserak... Zobacz związki polskich gwiazd, o których zdążyliśmy już zapomnieć

Joanna Damięcka pomogła mężowi pokonać raka

Maciej Damięcki miał problemy ze zdrowiem już, gdy był dzieckiem. Jako kilkulatek pokazał się na planie filmu „Król Maciuś I”, zauważono, że ma na szyi górkę. Jak się okazało, był to nowotwór złośliwy, a życie uratowała mu operacja w Szwecji.

Aktor musiał stawić czoła nowotworowi raz jeszcze w dorosłym życiu. Pokonał raka prostaty.

Mąż podzielił się ze mną taką wieścią, że coś za często odwiedza to miejsce, do którego król chodzi piechotą – powiedziała Joanna Damięcka w Dzień Dobry TVN. Początkowo aktor myślał, że to przeziębienie, jednak żona zaleciła mu wizytę u lekarza. Jak dodał, korzystanie z pisuaru zajmowało mu nawet kilkanaście minut. Poszedł do lekarza, który zalecił badania, w tym PSA.

– Nawet jeżeli ktoś już ma, to nie jest wyrok śmierci! – zaznaczył w wywiadzie aktor, mówiąc o nowotworze. Jak dodał, miał próby do przedstawienia teatralnego i spektakle, ale udało mu się pogodzić pracę z naświetleniami.

Zobacz: Zenek Martyniuk, Grzegorz Markowski i wielu innych. Znani dziadkowie w polskim show-biznesie. Zobacz celebrytów, którzy cieszą się wnukami

Burzliwe kłótnie i rozmowy. Miłość Joanny i Macieja Damięckich

Maciej Damięcki uchodził za optymistę, z kolei jego żona uważała to podejście do życia za „jakoś to będzie”.

Oprócz tego Joaśkę denerwuje we mnie wszystko. Zwykle leci po mnie za całokształt i zawsze przy każdej bieżącej kłótni wypomina mi grzechy sprzed 15 lat. Trzyma mnie żelazną ręką za twarz, oszukać się nie da, a przy tym ma potworną intuicję. Nazywam ją Joanną Kłótliwą – cytował aktora portal odquchni.pl.

Jak dodał, żona lubiła mieć sprawy jasno postawione i gdy widziała, że męża coś trapi, to drążyła tak długo, aż ten wreszcie nie wybuchł i nie powiedział, co się dzieje, Wówczas w domu zapanowywał spokój.

Nie ma idealnego związku, to nie jest tylko tak, że to jest tylko i wyłącznie radość o każdym poranku. Zresztą Arabowie mówią, że małżeństwo to radość miesiąca i długie lata trudu i tu bym się bardzo z nimi zgodziła, rzeczywiście tak jest. To jest ogromna praca – mówiła niegdyś Joanna Damięcka w Dzień dobry TVN. – Dwie rzeczy nas łączą – dzieci i to, że słodzimy dwie łyżeczki herbaty – opowiadała. – A różni? – dopytała dziennikarka. – Wszystko – odpowiedziała Damięcka.

Maciej Damięcki zmarł 18 listopada 2023 roku, w wieku 79 lat.

Promocje w Reserved

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Historia miłości Joanny i Macieja Damięckich. Byli związani prywatnie i zawodowo. Spędzili razem ponad 40 lat - Strona Kobiet

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki