Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Grudnik nie kwitnie lub zrzuca pąki? Wystarczy, że zadbasz o kilka rzeczy, a obsypie się kwiatami. Sprawdź, jak pielęgnować ten kwiat

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Radzimy, jak pielęgnować grudniki i co robić, by pięknie kwitły.
Radzimy, jak pielęgnować grudniki i co robić, by pięknie kwitły. renetaka/123rf.com
Grudniki, znane też jako szlumbergery albo zygokaktusy, to wspaniałe rośliny doniczkowe. Jedną z ich zalet jest to, że kwitną jesienią i zimą. Teoretycznie powinny zakwitać na święta Bożego Narodzenia, jednak w praktyce bywa, że obsypują się kwiatami już w listopadzie, a nawet październiku. Jednak zdarza się również, że grudnik nie kwitnie lub zrzuca pąki. Podpowiadamy, jak temu zaradzić i co robić, by bożonarodzeniowe kaktusy cieszyły nas kwiatami. Poznajcie tajniki pielęgnacji grudnika.

Spis treści

Grudnik, czyli szlumbergera i zygokaktus

Grudnik jest znany pod kilkoma nazwami. Jedna z nich to szlumbergera, która jest spolszczoną wersją nazwy łacińskiej (Schlumbergera). Inne popularne określenia to zygokaktus, kaktus bożonarodzeniowy, a także grudzień i grudniaczek oraz raczek.

Grudniki nie są zbyt trudne w uprawie, pięknie kwitną, w dodatku robią to późną jesienią i zimą. Bywa też, że w ciągu roku powtarzają kwitnienie. Różnokolorowe kwiaty, które wyglądają, jakby były złożone z dwóch-trzech „pięter” płatków, pojawiają się na końcach spłaszczonych pędów. Utrzymują się nawet przez kilka tygodni.

Zdarza się jednak i tak, że grudnik nie kwitnie. Albo zawiązuje pąki kwiatowe i zrzuca je, zanim się rozwiną. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, żeby grudnik pięknie zakwitł.

Dlaczego grudnik nie kwitnie?

Powodów, dla których grudnik w ogólne nie tworzy kwiatów, może być kilka. Wiążą się one z nieodpowiednimi warunkami uprawy i błędami w pielęgnacji. Oto one.

Podlewanie grudnika

Jedną z przyczyn problemów z grudnikiem jest nieprawidłowe podlewanie. Ta roślina należy wprawdzie do kaktusowatych i jest sukulentem (gromadzi wodę w spłaszczonych pędach), ale rośnie w tropikalnych lasach, a nie na pustyni. Dlatego potrzebuje nieco więcej wilgoci niż „typowe” kaktusy. Trzeba zadbać o to, żeby podłoże grudnika było lekko wilgotne, a przesychać powinna tylko jego górna warstwa.

Grudnika nie możemy ani przesuszać, ani przelewać. Jest to ważne szczególnie wtedy, kiedy roślina zaczyna zawiązywać pąki, aż do czasu, kiedy przekwitnie. Jeśli liście grudnika marszczą się i jaśnieją, to znak, że ma za mało lub za dużo wody – tu już opiekun musi się zastanowić, który błąd popełnia.

Warto wiedzieć, że rośliny te lubią wilgotne powietrze. Grudnika warto zraszać przegotowaną wodą, ale wtedy, gdy nie ma kwiatów ani nie przechodzi okresu spoczynku.

Sprawdź też: Jak podlewać storczyka? Zapomnij o zwykłych zasadach!

Podłoże dla grudnika

Bezpośrednio z podlewaniem wiąże się problem rodzaju podłoża. Pamiętajmy, że ziemia koniecznie musi być przepuszczalna. Zwykła ziemia do kwiatów to kiepski wybór, bo zbyt długo pozostaje mokra. Jeśli dysponujemy tylko taką wersją, koniecznie wymieszajmy ją z piaskiem lub drobnym żwirkiem.

Doniczka dla grudnika

W przypadku wyboru doniczki trzeba zwrócić uwagę na dwie rzeczy:

  • czy doniczka ma odpływ – jest to konieczne, żeby woda dobrze spływała; warto też wysypać na jej dno warstwę drenażu (np. żwir, drobne kamyki, kulki keramzytu). Pamiętajmy, żeby woda po podlaniu nie stała na podstawce czy osłonce (sprawdźmy to po ok. pół godziny po podlaniu i jeśli woda jest, to ją wylejmy);
  • czy doniczka nie jest zbyt duża – w takim przypadku roślina najpierw zajmie się rozbudową korzeni, a nie wytwarzaniem kwiatów. Grudniki nie tworzą dużych korzeni i nie trzeba ich przesadzać co roku, a jedynie co 3-4 lata. Czasem wystarczy tylko wymienić podłoże. Po wyjęciu rośliny z podłoża zobaczmy, jakiej wielkości jest bryła korzeniowa. Jeśli wypełnia przestrzeń, to rzeczywiście dajmy grudnikowi nową doniczkę, ale tylko o rozmiar większą niż stara.

Temperatura dla grudnika

Kwitnieniu grudników nie sprzyja stała temperatura panująca w naszych mieszkaniach i domach. Nie przepadają one również za temperaturą zbyt wysoką (maksymalna to 20-21ºC). Ale ważne są też różnice temperatur między dniem i nocą, które stymulują wytwarzanie kwiatów – nocą powinno być o co najmniej 2 stopnie chłodniej. Jak o to zadbać, wyjaśniamy w następnym akapicie.

Miejsce dla grudnika

Grudniki, podobnie jak np. popularna kalanchoe Blossfelda, pochodzą z południowej półkuli i kwitną tamtejszą wiosną – czyli wtedy, kiedy dzień i noc mają zbliżoną długość. Taka sytuacja zachodzi też jesienią, co jest korzystne dla tych kwiatów. Jednak rośliny uprawiane w domach są sztucznie doświetlane przez nas, kiedy palimy światło w mieszkaniu. Nie mają więc okazji „poczuć”, że dzień ma odpowiednią długość do kwitnienia.

W praktyce problem światła i niższej oraz zróżnicowanej temperatury może rozwiązać przez postawienie grudnika na parapecie okna i powieszenie oraz zaciąganie zasłon. Przy oknie, nawet jeśli jest ono szczelne, zawsze będzie nieco chłodniej, a jesienią da się odczuć również zmiana temperatury między dniem i nocą. Zasłona sprawi, że grudnikowi nie będzie przeszkadzać światło z mieszkania.

Uwaga: nie stawiajmy grudnika na parapecie południowego okna, chyba że jest ono dobrze ocienione, np. przez rosnące w pobliżu drzewa, bo nie zniesie dużego nasłonecznienia latem.

Sprawdź:

Co robić, żeby grudnik zakwitł?

Bardzo skuteczną metodą zachęcenia kaktusa bożonarodzeniowego do kwitnięcia jest zapewnienie mu okresu odpoczynku na przełomie lata i jesieni w postaci kilku tygodni niższej temperatury (ok. 15ºC). W tym czasie roślinę podlewamy rzadziej, nie stosujemy też nawozów.

Bardzo dobrze sprawdza się wystawienie grudnika na zewnątrz (we wrześniu, choć na dworze może spędzić całe lato). Miejsce nie może być jednak nasłonecznione ani narażone na opady deszczu. Pilnujmy też temperatur – kiedy zaczną spadać do 10ºC, musimy roślinę zabrać z powrotem do domu.

Dlaczego grudnik zrzuca pąki

Kiedy grudnik już zawiąże pąki kwiatowe, jest bardzo wrażliwy na wszelkie błędy. Roślina zrzuca pąki na skutek różnych niedogodności, takich jak:

  • przelanie lub przesuszenie – tu należy przestrzegać opisanych wyżej zasad;
  • zmiana miejsca – jeśli grudnik „odpoczywał” gdzieś w chłodzie, przestawmy go w docelowe miejsce, jak tylko zauważymy pierwsze małe pączki. Jeśli zrobimy to zbyt późno, może się skończyć właśnie utratą pąków. Potem również grudnika z pączkami nie przestawiajmy bez potrzeby, nawet jeśli zmiana wydaje się nam niewielka (np. kiedy odstawiamy roślinę na stół, żeby zetrzeć parapet, i z powrotem). Jeśli już musimy to zrobić, ustawmy roślinę względem światła tak, jak stała poprzednio. W okresie, kiedy grudnik nie ma pączków, zmiana miejsca mu nie zaszkodzi.
  • przeciąg – jeśli szlumbergera stoi na parapecie okna, uważajmy na przeciągi, szczególnie jeśli jest duża różnica między temperaturą na zewnątrz i w mieszkaniu. Wietrzenie w zimny dzień z grudnikiem owiewanym zimnym powietrzem, to przepis na szybkie pozbycie się pączków kwiatowych (a w ekstremalnych sytuacjach – nawet całej rośliny);
  • grzejący kaloryfer – podobnie jak zimne powietrze, grudnikowi zaszkodzi gorące i suche powietrze unoszące znad kaloryfera; zadbajmy o to, żeby grzejnik nie był zbyt mocno odkręcony, a pędy grudnika nie znajdowały się bezpośrednio nad nim;
  • zbyt wysoka temperatura – jeśli w mieszkaniu będzie zimą zbyt ciepło, a do tego powietrze będzie suche (co często idzie ze sobą w parze), również to może spowodować, że grudnik zrzuci pąki.
Sezon grzewczy to dla wielu roślin doniczkowych wyzwanie. Ale są i takie, które nie boją się grzejących kaloryferów.

Nie każda roślina wytrzyma grzejący kaloryfer! Polecamy taki...

Grudnik zrzuca pąki po zakupie

Osobnym problemem jest to, kiedy kupujemy roślinę z pąkami i kwiatami, a po kilku dniach w domu zostają nam same pędy. To niestety częsta reakcja na radykalną zmianę warunków i warto się z tym liczyć. Jednak taki grudnik w najbliższym dogodnym momencie zakwitnie ponownie.

Kupujesz grudnika? Na to uważaj!

Kiedy kupujemy grudnika późną jesienią lub zimą, bardzo ważne jest szczególnie to, aby nie przemarzł w drodze do domu (dotyczy to zresztą wszystkich roślin). Jeśli jest zimno, zapakujmy roślinę w papier lub torbę termiczną, nawet jeśli droga np. ze sklepu do samochodu, wydaje nam się krótka. Dla grudnika zimno to mniej niż 10ºC. I to w plusie. A narażony na prawdziwy mróz nie tylko straci kwiaty, ale może w ogóle zginąć. Podczas dużych mrozów lepiej powstrzymajmy się przed kupowaniem kwiatów doniczkowych.

Co robić, gdy grudnik nie kwitnie? Zobacz w galerii

Polecjaka Google News - RegioDom

Przydatne akcesoria do roślin i kwiatów

Materiały promocyjne partnera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Grudnik nie kwitnie lub zrzuca pąki? Wystarczy, że zadbasz o kilka rzeczy, a obsypie się kwiatami. Sprawdź, jak pielęgnować ten kwiat - e-Ogródek

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki