MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gromadzisz deszczówkę na podwórku? Rusza kolejny nabór w programie „Moja woda”. Pieniądze do wzięcia z rządowej dotacji

OPRAC.:
Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
Osoby, które będą chciały gromadzić wodę opadową, mają możliwość złożenia wniosku o specjalne wsparcie finansowe.
Osoby, które będą chciały gromadzić wodę opadową, mają możliwość złożenia wniosku o specjalne wsparcie finansowe. Johnny Briggs/Unsplash.com
Nowy nabór w programie „Moja woda” ma zostać uruchomiony już w najbliższych dniach. Wsparcie to m.in. dofinansowania przedsięwzięć zatrzymujących i gromadzących wodę opadową, czyli tzw. deszczówkę tak, aby nie odprowadzać jej do kanalizacji, rowów lub na ulicę. Informację tę w niedzielę podał resort klimatu i środowiska cytując minister Annę Moskwę.

Spis treści

Program „Moja Woda” – nabór nowych wniosków

Zbieranie deszczówki pozwala oszczędzać wodę. Opady z dachu lub kostki brukowej można wykorzystywać np. do podlewania roślin.

Ministerstwo na Twitterze opublikowało informację, w której cytuje minister Annę Moskwę i jej wypowiedź z anteny TVP1. Dowiadujemy się z niej, że „w najbliższych dniach uruchomimy kolejny nabór w programie „Moja Woda” – na zwiększenie retencji, gromadzenie deszczówki”.

Jak wyglądały poprzednie edycje programu „Oczko plus”?

Celem programu „Moja Woda”, który jak na razie miał dwie edycje, jest zwiększenie retencji wody na terenach prywatnych posesji oraz wykorzystanie zgromadzonej wody opadowej i roztopowej. Program został przewidziany na lata 2020-2024. W dotychczasowych naborach właściciele domów mogli otrzymać dotacje (do 5 tys. zł) na budowę np. przewodów odprowadzających wody opadowe, zbiornika retencyjnego, oczka wodnego, instalacji rozsączającej czy nawadniającej.

Pierwsza edycja programu ruszyła w lipcu 2020 roku i cieszyła się dużą popularnością. Stumilionowy budżet został wyczerpany w ciągu dwóch miesięcy. Ostatecznie i tak został on podniesiony. Taki sam budżet – 100 mln zł – miała druga edycja programu, która wystartowała pod koniec marca 2021 r., a nabór wniosków zakończył się na początku czerwca 2021 r.

Dlaczego warto zbierać i korzystać z deszczówki?

Zużywanie wody do podlewania roślin i utrzymania ogrodu może być duże. Ponieważ groźba kryzysu hydrologicznego nie jest mała – państwo postanowiło wspierać zbieranie deszczówki, która nadaje się np. do użytkowania w ogrodzie i podlewania roślin.

Roczna suma opadów, jaką statystycznie rejestrujemy w Polsce, powinna zaspokoić potrzeby każdego ogrodu, a nawet niewielkiej roślinnej plantacji. Kilkuminutowy deszcz może pozwolić nam pozyskać nawet 70 l wody z 100 m2 dachu. Wody opadowe możemy zbierać także z wybetonowanego podjazdu lub tarasu.

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Gromadzisz deszczówkę na podwórku? Rusza kolejny nabór w programie „Moja woda”. Pieniądze do wzięcia z rządowej dotacji - Portal i.pl

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki