Góralski Karnawał 2024. Najpiękniejszy karnawał jest w Bukowinie Tatrzańskiej!

Materiał informacyjny Bukowiańskie Centrum Kultury DOM LUDOWY
Góralski Karnawał to wyjątkowe święto kultury góralskiej
Góralski Karnawał to wyjątkowe święto kultury góralskiej Dom Ludowy Bukowina Tatrzańska
Wizytówka Małopolski; tak śmiało można nazwać to to wydarzenie. Góralski Karnawał to wyjątkowe, ogólnopolskie święto kultury góralskiej, przyciągające na Podhale rzesze turystów, miłośników kultury ludowej, a przede wszystkim najlepsze grupy kolędnicze z całej Polski i tancerzy z górskich regionów. Nie możecie tego przegapić!

Wszystko, co najlepsze

W Bukowinie Tatrzańskiej, zimą, od ponad 50 lat organizowana jest impreza pod nazwą „Góralski Karnawał”.

Przez pięć dni, od 7 do 11 lutego 2024 roku widzowie mogą zobaczyć wszystko, co najlepsze z góralskiego folkloru. Podczas wydarzenia prezentują się regionalne kapele i zespoły ludowe, odbywają się konkursy grup kolędniczych oraz konkursy taneczne, w tym konkurs tańca zbójnickiego i par tanecznych z całego Podhala, Spisza i Orawy. Każdorazowo organizatorzy, czyli pracownicy Bukowiańskiego Centrum Kultury „Dom Ludowy”, zapraszają zaprzyjaźnione zespoły regionalne, które uświetnią Góralski Karnawał specjalnym koncertem.

Można liczyć także na wystawy rękodzieła ludowego, na których swą sztukę prezentują mistrzowie snycerstwa, meblarstwa artystycznego, artyści specjalizujący się w wyrobach z metalu i skóry, malarstwie na szkle i koronkarstwie. Nie braknie również konkursu owczarków podhalańskich.

Kilka dni święta

Niezwykłe pięciodniowe widowisko to nie tylko występy grup kolędniczych, konkurs tańca zbójnickiego i widowiskowe popisy par tanecznych.

To jest istny żywioł, ogień i góralska fantazja! Swoboda i żywiołowość młodych, ale i dostojeństwo i finezja starszych tancerzy, stroje oszałamiające kolorami, temperament muzykantów, porywający, radosny śpiew. To trzeba zobaczyć i posłuchać!

Oprócz barwnego ogólnopolskiego konkursu grup tanecznych i kolędniczych, Góralski Karnawał to także wystawa owczarków podhalańskich, wyroby twórców ludowych, sztuka teatralna w wykonaniu zespołu z Bukowiny Tatrzańskiej, a na zakończenie - impreza dla ludzi o mocnych nerwach, czyli kumoterki. Co to? To niezmiernie widowiskowe wyścigi góralskich zaprzęgów konnych na śniegu, zawody w skiringu i ski-skiringu.

Góralski Karnawał w pełni oddaje atmosferę zarówno kolędowania, jak i ludowej zabawy karnawałowej.

Wydarzenie rozpoczyna się we środę, 7 lutego, ale Góralski Karnawał zainicjuje, zgodnie z tradycją, przejazd banderii konnej oraz zaprzęgów z kapelami i zaproszonymi gośćmi we czwartek, 8 lutego 2024. Będzie na co popatrzeć! Zakończenie imprezy - w niedzielę, 11 lutego 2024.

Kto chce poznać niezwykłe góralskie zwyczaje, już powinien rezerwować czas na wypad do Bukowiny Tatrzańskiej na Góralski Karnawał.

Góralski Karnawał to wyjątkowe święto kultury góralskiej
Góralski Karnawał to wyjątkowe święto kultury góralskiej Dom Ludowy Bukowina Tatrzańska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki