MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Google Maps Immersive View - przyszłość jest dziś, czyli podróż trasą 3D możliwa dzięki AI i Google Maps. Sprawdź - może się przydać

Anita Persona
Anita Persona
Google Maps wzbogaca się o nowe możliwości za sprawą Immersive View i AI. Trójwymiarowa trasa to coś pozornie futurystycznego.
Google Maps wzbogaca się o nowe możliwości za sprawą Immersive View i AI. Trójwymiarowa trasa to coś pozornie futurystycznego. Dan Silva/Unsplash
Google Maps to przydatne narzędzie, z którego korzystają miliony ludzi. Teraz Google idzie jednak o krok dalej i wprowadza coś, co wydawało się wizją przyszłości. Wszystko dzięki sztucznej inteligencji i Google Maps Immersive View. Sprawdź szczegóły.

Spis treści

Bez smartfona, jak bez ręki, prawda? Obecnie tak przyzwyczailiśmy się do technologii mobilnych, że ciężko byłoby nam się bez nich obejść. Czy to dobrze? To zagadnienie na inną okazję, niemniej każdego dnia chętnie korzystamy z licznych, nowych rozwiązań technologicznych znacznie ułatwiających nam życie. Jedną z takich jest Google Maps.

Google Maps – dużo ciekawych opcji

Google Maps to niezwykle przydatne i wielofunkcyjne narzędzie. Gównie kojarzy się ono (w sumie poniekąd słusznie) z możliwością nawigacji w terenie, jednak choć flagowa, jest to zaledwie jedna z oferowanych możliwości. Na uwagę zasługują choćby funkcje Google Maps do planowania podróży, czyli tzw. Google Travel. Na szczęście, Google wciąż nie przestaje udoskonalać swojej usługi i systematycznie dodaje do niej nowe opcje, a pośród tej mnogości każdy z pewnością znajdzie coś przydatnego dla siebie. Okazuje się jednak, że Google podchodzi do tematu zaskakująco futurystycznie. O co chodzi?

Przydatne nowości do nawigacji w Google Maps

Oczywiście flagowa funkcja Google Maps, którą jak wspomniano jest nawigacja i wytyczanie trasy w terenie, ma wiele dodatkowych opcji. Pomagają one nie tylko w rozpoznaniu terenu i określeniu tras dla naszej podróży, ale znacznie to wzbogacają. Weźmy choćby Google Live View, którą podczas pieszej podróży możemy uruchomić na naszym smartfonie. Pozwoli to nie tylko określić dzięki Google Maps dokładne miejsce naszego pobytu, ale za pomocą technologii AR pokaże wskazówki dotyczące drogi bezpośrednio na ekranie naszego smartfona, po nakierowaniu obiektywu kamery na odpowiednie miejsce.

Do tego mamy jeszcze ciekawą opcję, w postaci rozwijanego od niedawna przez Google Immersive View. Dotychczas jednak funkcja ta była skierowana głównie do turystów i fanów wyjątkowych miejsc, pokazując na ekranie trójwymiarowy obraz ciekawych oraz popularnych obiektów. Teraz jednak ta i tak już interesująca usługa, zostanie znacznie wzbogacona i to w wyjątkowo nowoczesny sposób.

Immersive View i trójwymiarowa trasa

Immersive View to usługa wchodząca w skład Google Maps, która jest oparta na sztucznej inteligencji. Dotychczas za jej pomocą, jak już wspomniano, można było wyświetlić trójwymiarowy obraz określonych miejsc i obiektów. Niedługo jednak zostanie to rozszerzone o całe trasy. W jaki sposób?

Otóż, gdy wyznaczymy interesującą nas trasę w Google Maps, będziemy mogli włączyć możliwości jej prześledzenia w 3D. Dzieje się tak właśnie za sprawą AI oraz specjalnego oprogramowania, dzięki czemu przy wykorzystaniu milionów zdjęć ze Street View wygenerowany zostanie realistyczny obraz naszej trasy.

Co więcej, widok działa od razu, bez konieczności nakierowywania w czasie rzeczywistym smartfona na elementy znajdujące się na naszej trasie, jak ma to miejsce w przypadku AR. To jednak nie wszystko, bowiem podczas podglądu trasy w Immersive View mamy możliwość sprawdzenia pogody oraz natężenia ruchu na danym odcinku i to zarówno w chwili obecnej, jak i prognoz na późniejsze godziny.

Jakie miasta są dostępne w ramach Google Maps Immersive View i co z Polską?

Niestety, nowa opcja trasy w 3D w Google Maps Immersive View jest dopiero wprowadzania i obecnie dostępne są:

 • Los Angeles,
 • Nowym Jorku,
 • San Francisco,
 • Londynie,
 • Tokio.

Wkrótce lista ta poszerzy się również takie miasta, jak:

 • Amsterdam,
 • Dublin,
 • Florencja,
 • i Wenecja.

Poza miastami dostępnymi do "podróży w ramach Google Maps Immersive View", poszerzone zostanie wkrótce także grono zabytków, jakie można oglądać w 3D w ramach tej funkcji. Łącznie grono to obejmie ponad 500 słynnych zabytków, w tym także te z Polski, jak m.in.:

 • Zamek Królewski w Warszawie,
 • Pałac w Wilanowie,
 • oraz Zamek Królewski na Wawelu.

Polskie miasta nie znalazły się jeszcze na liście Google, związanej z wirtualną wizualizacją całych metropolii. Można się jednak spodziewać, że w kolejnych miesiącach zasięg tej opcji z Google Maps Immersive View zostanie rozszerzony i trafi także do Polski. Szczególnie, iż nasz kraj zostanie uwzględniony w kwestii zabytków, a firma Google zapowiedziała sukcesywne poszerzanie listy miast o kolejne miejsca w nadchodzących miesiąca.

Trzeba przyznać, że możliwość wyświetlenia trójwymiarowej trasy na każdym metrze naszej podróży przy wykorzystaniu Immersive View z Google Maps wydaje się niemal futurystyczne. Podobne rozwiązania jeszcze kilka lat temu kojarzone były głównie z filmami o przyszłości, ale nowe technologie udowadniają, że przyszłość jest dziś.

Sprawdź też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Google Maps Immersive View - przyszłość jest dziś, czyli podróż trasą 3D możliwa dzięki AI i Google Maps. Sprawdź - może się przydać - GRA.PL

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki