MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gdzie znajdziesz najbardziej odludne lasy i puszcze w Polsce? To idealne miejsca na spokojne spacery bez tłumów

Eliza Ciepielewska
Eliza Ciepielewska
Wideo
od 7 lat
Polska jest domem dla licznych malowniczych obszarów leśnych. Chociaż najbardziej popularne z nich mogą być zatłoczone przez odwiedzających, istnieją mniej znane, ale równie piękne lasy, które oferują ciszę i kontakt z przyrodą dla tych, którzy pragną uciec od zgiełku. Oto kilka rekomendacji na wycieczki do tych zacisznych zakątków przyrody, gdzie szansa na spotkanie innych ludzi jest niewielka.

Spis treści

Gdzie wybrać się na weekendową wycieczkę?

Tętniące życiem miasta, gwar ulic, i tłumy turystów – to wszystko może przytłaczać. Dla tych, którzy szukają ucieczki od zgiełku miejskiego, polskie lasy i puszcze oferują oazę spokoju i kontaktu z naturą. Niemniej jednak popularne kompleksy leśne, takie jak Puszcza Białowieska czy Puszcza Kampinoska, mogą być zatłoczone w sezonie.

Człowiek na leśnej ścieżce
Odludne kompleksy leśne w Polsce to doskonałe miejsca dla miłośników natury, którzy pragną spokoju i kontaktu z dziką przyrodą. Zapomnij o tłumach i turystycznych ścieżkach – czas na prawdziwą przygodę. piola666/gettyimages.com/zdjęcie ilustracyjne

W Polsce, obok znanych i popularnych kompleksów leśnych, istnieją także miejsca, gdzie cisza i spokój są łatwiejsze do znalezienia niż spotkanie innego spacerowicza. Gdzie znajdziemy lasy, bory i puszcze, gdzie natura zapanowała nad cywilizacją? Dla miłośników odludnych zakątków przygotowaliśmy kilka propozycji wycieczek do lasów, gdzie spotkasz dziką zwierzynę zamiast innych ludzi.

Alternatywy dla Puszczy Kampinoskiej

Jeśli marzysz o wycieczce do lasu, gdzie szum drzew będzie jedynym dźwiękiem, który usłyszysz, to warto unikać popularnych miejsc takich jak Puszcza Kampinoska, Białowieska czy Bory Tucholskie. Gdzie zaplanować wiosenną wycieczkę, aby uniknąć tłumów?

Puszcza Bolimowska, położona w centrum Polski, stanowi świetną alternatywę dla znanej i głośnej Puszczy Kampinoskiej. Chroniona przez Bolimowski Park Krajobrazowy, oferuje nie tylko przepastne lasy, ale także zabytkowe cmentarze z czasów wojen światowych. Rzeka Rawka, objęta ochroną rezerwatu, dodaje uroku temu miejscu, choć w weekendy może być tłoczno z powodu spływów kajakowych. To jednak niejedyne miejsce, gdzie zaznamy spokoju.

Rozległe lasy sosnowe Puszczy Pilickiej, położone na wschód od Tomaszowa Mazowieckiego, to nie tylko obszar ochronny Spalskiego Parku Krajobrazowego, ale także miejsce związane z historią Polski. Nieopodal Zalewu Sulejowskiego można odnaleźć ślady działalności majora Hubala, a w okolicach Spały zobaczyć bunkry kolejowe. Po spacerze warto odwiedzić pałac w Nieborowie lub romantyczny ogród w Arkadii.

Niegdyś znana jako Puszcza Radomska, obecnie Puszcza Kozienicka, położona między Radomiem a Wisłą, zachwyca głównie lasami iglastymi i pomnikowymi dębami. Rezerwat przyrody „Źródło Królewskie” to doskonałe miejsce na relaksujący spacer, choć należy liczyć się z obecnością innych turystów. Po zwiedzeniu warto odwiedzić pałac w Kozienicach lub zabytkowe Studzianki Pancerne.

Czytaj też: Ojcowski Park Narodowy: co warto zobaczyć podczas wycieczki do krainy jaskiń? Odkrywamy piękno najmniejszego parku narodowego w Polsce

Odludne lasy i bory – idealne na wiosenny spacer

Odludne polskie lasy i bory czekają na odkrycie przez tych, którzy pragną uciec od zgiełku miasta i odnaleźć harmonię wśród dzikiej przyrody. Jakie jeszcze miejsca będą idealne na spokojny spacer? Park Krajobrazowy Lasy nad Górną Liswartą, położony w okolicach Lublińca i Herbów Nowych, to obszar często pomijany przez turystów.

Głównie sosnowe lasy, śródleśne stawy i malownicze rzeki sprawiają, że jest to doskonałe miejsce na wycieczki rowerowe lub kajakowe. Zamek w Karłowicach czy pałac w Kochcicach to dodatkowe atrakcje tego obszaru.

Park Krajobrazowy Borów Stobrawskich, położony na północ od Opola, to obszar rzadko odwiedzany przez turystów, co czyni go idealnym miejscem na spokojną wędrówkę. Lasy iglaste, płynąca rzeka Stobrawa oraz pustynia kozłowska i strachowska stanowią niezwykłe krajobrazy. Chociaż nie brakuje tu zabytków, takich jak zamek w Kliczkowie, główną atrakcją są natura i dzikość tych obszarów.

Jakie jeszcze miejsce jest idealne na samotny spacer z dala od tłumów? Bory Dolnośląskie, położone na pograniczu województw Dolnośląskiego i Lubuskiego, to obszar porośnięty lasami sosnowymi i miejscami podmokłymi. To idealne miejsce na wycieczki piesze i rowerowe.

Odludne lasy i puszcze w Polsce to doskonałe miejsce na spacer z dala od tłumów. Oferują one nie tylko kontakt z przyrodą, ale także możliwość odkrywania historycznych i przyrodniczych skarbów.

Odludne kompleksy leśne w Polsce to doskonałe miejsca dla miłośników natury, którzy pragną spokoju i kontaktu z dziką przyrodą. Zapomnij o tłumach i turystycznych ścieżkach – czas na prawdziwą przygodę.

Gdzie znajdziesz najbardziej odludne lasy i puszcze w Polsce...

Dodaj firmę
Logo firmy Polska Organizacja Turystyczna
Warszawa, Chałubińskiego 8
Autopromocja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Gdzie znajdziesz najbardziej odludne lasy i puszcze w Polsce? To idealne miejsca na spokojne spacery bez tłumów - Strona Podróży

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki