Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gala Kurpików 2022. Nagrody Prezesa Związku Kurpiów przyznane po raz 22. 20.03.2023. Zdjęcia

Piotr Ossowski
Piotr Ossowski
Kurpiki przyznawane są osobom i instytucjom zasłużonym dla ochrony dziedzictwa Kurpiów, budzenia tożsamości regionalnej czy promocji regionu. Wręczane są od 2001 roku.

W tym roku o ich przyznaniu zdecydowała kapituła w składzie: Mirosław Grzyb (przewodniczący), Maria Samsel, Zdzisław Ścibek, Justyna Kaczorek i Iwona Choroszewska-Zyśk.

Uroczysta gala wręczenia Kurpików w tym roku odbyła się w Ostrołęckim Centrum Kultury. W holu OCK znalazło się miejsce na wystawę twórców ludowych i wydawnictw regionalnych. Sama gala rozpoczęła się od widowiska „Śnij Kurpiu, śnij” w wykonaniu zespołu Kurpiowszczyzna z Myszyńca.

Potem wręczono Nagrody Prezesa Związku Kurpiów.

W kategorii „nauka i pióro” nagrodę otrzymał Jacek Czaplicki, w kategorii „twórczość ludowa” - Edyta Pliszka-Późniewska.

W kategorii „edukacja regionalna” w tym roku Kurpika nie przyznano. Natomiast w kategorii „działalność publiczna” Kurpiki są aż trzy: dla MZKS Narew Ostrołęka, dla Katarzyny Grodzkiej i dla Józefa Kura.

W kategorii „talent” Kurpik trafił do Bartłomieja Ostapczuka; w kategorii „promowanie regionu” do Dziennika Internetowego Moja Ostrołęka; w kategorii „pracodawca” do firmy AH-U Kurpie.

W kategorii „budzenie tożsamości” Kurpik powędrował do Gminnego Ośrodka Kultury w Rozogach; w kategorii „ochrona dziedzictwa kulturowego” do Kółka Rolniczego „Zagajnica” z Łodzisk.

Kategoria „muzyka i taniec” to dwa Kurpiki - dla Roberta Domurada i Jana Szydlika.

W tym roku kapituła konkursu zdecydowała o utworzeniu nowej kategorii pod nazwą „inicjatywa”. Kurpika w tej nowej kategorii otrzymała seria wydawnicza gminy Kadzidło „Biblioteczka Kurpiowska”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki