Forum Seniora w Warszawie. Ciekawe wykłady, porady ekspertów i wiele niespodzianek. Za nami druga edycja wyjątkowego wydarzenia

Materiał informacyjny II Forum Seniora
Wideo
od 16 lat
We wtorek 21 listopada 2023 roku, w Terminalu Kultury Gocław przy ul. Jana Nowaka-Jeziorańskiego 24 w Warszawie, odbyło się II Forum Seniora w ramach ogólnopolskich spotkań Forum Seniora organizowanych przez Polska Press Grupę. Tematem przewodnim tegorocznej edycji wydarzenia była "Druga Młodość Seniora". W trakcie imprezy zaproszeni goście wzięli udział w ciekawych wykładach na temat zdrowia, aktywności, bezpieczeństwa, a także świadczeń emerytalnych i aktorstwa. Gościem specjalnym był popularny aktor Dariusz Kordek.

Forum Seniora to seria ciekawych wykładów, porad ekspertów oraz odpowiedzi na najważniejsze pytania z zakresu świadczeń emerytalnych, sfery artystycznej, zdrowia, aktywności i bezpieczeństwa osób starszych. To także inspirujące spotkania z ciekawymi ludźmi, których celem jest motywacja do samorozwoju oraz podnoszenie jakości życia w jego drugiej połowie.

Tegoroczna odsłona wydarzenia cieszyła się ogromnym zainteresowaniem ze strony stołecznych seniorów.

Zdrowie i aktywność

Jednym z głównych tematów poruszanych podczas II Forum Seniora było zdrowie. Zaproszeni eksperci zaprezentowali uczestnikom wydarzenia wiele kluczowych informacji dotyczących aktywności fizycznej oraz odpowiedniej diety.

Jak przekazała Agata Brama, ekspertka ds. wellbeingu Benefit Systems S.A., 75 procent osób po sześćdziesiątym roku życia w Polsce, nie podejmuje żadnej aktywności fizycznej, nawet raz w tygodniu. Statystyki te są bardzo alarmujące. 54 proc. osób nieaktywnych fizycznie deklaruje, że ich brak aktywności wynika z choroby. 17 proc. tłumaczy z kolei, że wynika on z kontuzji. 9 proc. seniorów mówi natomiast o braku motywacji do ćwiczeń.

WHO mówi o 150 minutach umiarkowanej aktywności fizycznej tygodniowo lub 75 minutach bardziej intensywnej aktywności fizycznej. Mówimy o takich aktywnościach jak chodzenie, spacery, czy też jazda na rowerze. Oprócz tego Światowa Organizacja Zdrowia zaleca dwa razy w tygodniu trening bardziej wzmacniający, siłowy, oporowy, który rzeczywiście przełoży się na siłę mięśniową. To z kolei przekłada się na siłę stawów, siłę naszego kręgosłupa i generalnie całego ciała - tłumaczyła Agata Brama.

Ekspertka dodaje, że aktywność fizyczną seniorów należy wspierać poprzez dawanie dobrego przykładu, zachęcając ich między innymi do założenia karty Multisport Senior czy uczęszczania na zajęcia grupowe. Zaznacza także, że osoby starsze nie powinny zapominać o stosowaniu odpowiedniej diety.

Dieta powinna bazować przede wszystkim na warzywach i owocach. Według aktualnych zaleceń to właśnie one powinny stanowić połowę tego, codziennie zjadamy. Reszta to pełnoziarniste produkty zbożowe, orzechy, pestki, źródła roślinnego białka, od czasu do czasu białko zwierzęce. Okazjonalnie można też wypić lampkę czerwonego wina. Zaleca się, aby od stołu wstawać z takim lekkim niedosytem - wyjaśniała ekspertka ds. wellbeingu Benefit Systems S.A.

Seniorzy mogli także wysłuchać prelekcji na temat problemów ze słuchem. Dowiedzieli się m.in. co robić w przypadku, gdy zaczynają odczuwać pierwsze trudności.

Prelekcja dotyczyła ciekawostek na temat słuchu, a także profilaktycznych badań w tej dziedzinie.

- Starałam się wytłumaczyć naszym gościom, jak wykryć pierwsze objawy niedosłuchu oraz jak im zapobiec. Co warto podkreślić, wiele seniorów bagatelizuje pierwsze objawy niedosłuchu. Zapraszamy ich wszystkich na bezpłatne badania profilaktyczne do gabinetów Audika - zachęcała Amanda Szmigiel-Piotrowska, audiofonolog oraz trenerka wewnętrzna w firmie Audika.

Bezpieczeństwo w Internecie

Kolejną kwestią poruszaną podczas wydarzenia było bezpieczeństwo seniorów w sieci. Niestety, w dzisiejszych czasach roi się od oszustów, którzy chcą wykorzystać naiwność i łatwowierność osób starszych, a następnie pozyskać ich dane w celu wyłudzania pieniędzy. O tym, jak chronić się przed przestępstwami w Internecie, mówili Mateusz Szyper, ekspert ds. cyberbezpieczeństwa Alior Banku oraz nadkom. Jacek Rybicki z Komendy Głównej Policji w Warszawie.

Mamy do czynienia z fishingiem, czyli różnego rodzaju metodami na wyłudzanie poświadczeń czy to do bankowości, czy do innych usług w sieci. Bardzo uaktywnili się przestępcy w zakresie fałszywych inwestycji, wykorzystują do tego reklamy na portalach społecznościowych. Bardzo popularne są też oszustwa na BLIK-a. Ważne jest to, abyśmy świadomie autoryzowali operacje. Dzięki temu uchronimy się przed różnego rodzaju scenariuszami utraty środków - tłumaczył Mateusz Szyper.

Ekspert wskazywał, że na stronie Alior Banku znajduje się cała sekcja poświęcona zagrożeniom w sieci.

Świadczenia emerytalne

Jednym ze specjalistów, którzy wygłosili swoje prelekcje podczas II Forum Seniora w Warszawie, była Ewa Sawicka, specjalistka z departamentu świadczeń emerytalno-rentowych ZUS. Ekspertka mówiła między innymi o tym, co składa się na ostateczną wysokość emerytury, jak i o rodzajach świadczeń, które przysługują seniorom.

Ważna jest kwota składek emerytalno-rentowych, którą zgromadziliśmy, plus moment, w którym na tą emeryturę przechodzimy. Jednym z elementów wyliczenia tej emerytury jest przyjmowane przez nas średnie dalsze trwanie życia. Także dłuższa praca i jak najpóźniejsze przejście na emeryturę daje nam wyższe świadczenie - wyjaśniała ekspertka.

Ewa Sawicka przypomniała, że obecnie odprowadzanie składek na emeryturę, możliwe jest w przypadku zatrudnienia zarówno na umowę o pracę, jak i umowę zlecenie.

Marzenia o aktorstwie

Zaproszeni goście dowiedzieli się także, że nigdy nie jest za późno na to, aby spełniać swoje marzenia w sferze artystycznej. Właścicielki agencji Dellart - Delfina Suchenek i Anna Krawczyńska przybliżyły seniorom kroki, które muszą poczynić, by wystąpić np. w reklamie czy serialu lub nawet filmie.

Ekspertki pokazały przykłady wizytówek, jakie osoby starsze wysłały do ich agencji, a także przybliżyły sylwetki emerytów, którzy współpracują z nimi od lat, regularnie występując w różnego rodzaju projektach.

Gościem specjalnym wydarzenia był popularny aktor Dariusz Kordek. Artysta opowiedział m.in. o swojej karierze, a także potwierdził słowa swoich przedmówczyń na temat tego, że wejście do świata aktorstwa nie jest ograniczone limitem wiekowym.

Bardzo dziękuję, że zostałem zaproszony na II Forum Seniora. To było bardzo miłe doświadczenie, a także wspaniałe spotkanie i w ciekawym miejscu - powiedział Dariusz Kordek po swoim wystąpieniu.

Wśród zaproszonych ekspertów znaleźli się także: trenerka i fizjoterapeutka Wioletta Krupińska-Szczygieł oraz mgr. Paula Gosa, mgr Anna Krzemińska i mgr Justyna Malinowska z Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej. Wydarzenie poprowadził Marek Moskalik. Przemowę poprzedzają serię wykładów wygłosił Kierownik Redakcji warszawa.naszemiasto.pl Piotr Wróblewski.

Dla gości przewidziany był poczęstunek, a także różnego rodzaju niespodzianki. Forum Seniora w Warszawie jest jednym z całego cyklu wydarzeń organizowanych na terenie Polski przez wszystkie redakcje należące do Polska Press Grupy.

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki