MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Firmy optymistycznie patrzą w przyszłość. „Przedsiębiorcy odmrażają rekrutacje i planują podwyżki". Sprawdź, czy skorzystasz

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Firmy optymistycznie patrzą w przyszłość. Obok odmrożenia procesów rekrutacyjnych, pracodawcy będą dawać także podwyżki. Jak tłumaczy w rozmowie z nami Mateusz Żydek z Randstad, skala podwyżek, które planują polskie firmy, jest najbardziej optymistyczna od 14 lat – wzrost wynagrodzeń deklaruje aż 60 proc. pracodawców. – Firmy w chodzą w okres stabilizacji – mówi nam z kolei Marta Szymańska z Manpower Group.

Spis treści

Firmy odmrażają rekrutacje

Więcej niż co czwarta firma (26 proc.) będzie poszukiwać pracowników. Ta zmiana następuje dodatkowo w okresie, który zwyczajowo nie jest czasem uruchamiania nowych rekrutacji – wynika z najnowszego badania Randstad „Plany Pracodawców".

Najwięcej będzie rekrutować transport oraz sektor nowoczesnych usług dla biznesu.
Na czele branż, które będą rekrutować najczęściej są transport oraz sektor nowoczesnych usług dla biznesu SSC/BPO Stabilnie jest także w sektorze obsługi nieruchomości i firm. Unsplash/ Nastuh Abootalebi

– W pierwszej kolejności należy podkreślić, że do firm wrócił optymizm, czyli do przedsiębiorców i do pracodawców – tłumaczy w rozmowie ze Strefą Biznesu Mateusz Żydek, Randstad. – To wynika ze zmian sytuacji gospodarczej, prognoz rozwoju gospodarczego Polski i wychodzenia z recesji, co od razu przekłada się na decyzje pracodawców – dodaje.

Jak podaje Żydek, jedną z pierwszych jest odmrażanie rekrutacji. Jednocześnie przypomina, że w trakcie spowolnienia gospodarczego mieliśmy trend w którym firmy raczej rezygnowały z rekrutacji, wyczekując „lepszego momentu” i pewniejszej sytuacji gospodarczej.

– Okazuje się, że na początku 2024 roku, czyli w okresie, który z reguły nie należy do okresów rekrutacyjnych, i nie jest najlepszym czasem na poszukiwanie zatrudnienia, obecnie mamy zupełnie inną sytuację – mówi. – Co czwarta firma zamierza uruchomić procesy rekrutacyjne i uruchomić rekrutację – dodaje.

Podobne wnioski płyną z raportu „Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia”. Prognoza netto zatrudnienia dla Polski, która jest barometrem rynku pracy i pokazuje chęci firm związane z pozyskiwaniem nowych kadr na czas od stycznia do końca marca wynosi +18 proc. Jest to wynik identyczny w porównaniu z prognozą deklarowaną na ostatnie miesiące 2023 roku, ale również wzrost o 18 punktów procentowych w porównaniu rok do roku. Oznacza to, że rynek pracy utrzymał swój poziom aktywności, nieco się ustabilizował, a firmy chcą powiększać zespoły.

– Firmy w chodzą w okres stabilizacji. 49 proc. pracodawców na ten moment nie decyduje się ani zatrudniać, ani zwalniać, natomiast 33 proc. deklaruje, że będzie chciała zatrudnić nowych pracowników – mówi nam Marta Szymańska z Manpower Group i podkreśla, że daje nam prognozę netto na poziomie 18 proc.

Te branże będą zatrudniać

Jak podaje Żydek na czele branż, które będą rekrutować najczęściej są transport oraz sektor nowoczesnych usług dla biznesu SSC/BPO – w obu zgłasza to 31 proc. firm. Jednocześnie w drugiej z wymienionych widać też największy odsetek firm planujących redukcję miejsc pracy (10 proc.). Stabilnością wyróżnia się natomiast sektor obsługi nieruchomości i firm, gdzie 78 proc. przedsiębiorców nie myśli o zmianach w wielkości zatrudnienia.

Z kolei Szymańska przyznaje, że wzrosty zatrudnia obserwowane są w sektorze energetyki, w którym 30 proc. pracodawców faktycznie deklaruje wzrost zatrudnienia. – Jest to dosyć naturalne, ponieważ dążymy do tej zero emisyjności, dlatego firmy te muszą uzupełnić swoje szeregi – podaje. – Do pracy będą szukały także firmy i sektory zajmujące się dobrami i usługami konsumpcyjnymi – wymienia.

Z kolei zapytana o obszary, gdzie firmy najmniej planują zatrudniać, to w pierwszej kolejności wskazuje na finanse i nieruchomości. W pierwszej trójce znalazły się także firmy z branży IT. – Tam wciąż te miejsca pracy będą, będzie ich przybywać ale ta dynamika nie będzie już tak duża – tłumaczy Szymańska.

Analizując dane dla regionów Polski, to z raportu ManpowerGroup wynika, że najwięcej nowych pracowników chcą pozyskiwać firmy zlokalizowane w południowym (+23 proc.), centralnym (+21 proc.) oraz południowo-zachodnim (+19 proc.) regionie Polski. Nieco mniej ofert mogą spodziewać się kandydaci poszukujący zatrudnienia w północnym-zachodzie (+15 proc.) oraz północy (+14 proc.) naszego kraju. O najmniejszych, choć wciąż dodatnich prognozach zatrudnienia mówią pracodawcy ze wschodu (+12 proc.).

Rekordowo ambitne plany dotyczące podwyżek wynagrodzeń

Jak tłumaczy nam Żydek, 60 proc. pracodawców mówi, że na początku 2024 roku będzie aktualizować wynagrodzenia. – Ta aktualizacja oznacza podwyżki – podkreśla. – To nie tylko najwyższy wynik w całej historii pomiarów, ale również bliski rekordu wzrost między kolejnymi edycjami badania: od maja odsetek firm planujących podniesienie wynagrodzeń zwiększył się aż o 26 p.p. – wskazuje.

Firmy z branży logistycznej, już w tej chwili zatrudniają przede wszystkim osoby do centów logistycznych, mowa tutaj o pracownikach magazynowych, pakowaczach.

Co to jest praca dodatkowa. Sprawdź, gdzie znajdziesz zatrud...

43 proc. pracodawców, którzy zamierzają podnieść płace, deklaruje średnie podwyżki od 7 proc. w górę, i jest ich o 3 proc. więcej niż w analogicznym okresie zeszłego roku. Do rzadkości należą podwyżki rzędu 16-19 proc.: planuje je 3 proc. firm, a zaledwie 1 proc. składa jeszcze bardziej optymistyczne deklaracje. 11 proc. przedsiębiorstw nie zdecydowało jeszcze, o ile zwiększą wynagrodzenia.

Nieco skromniejsze podwyżki pracodawcy szykują dla osób, które obecnie mają pensję wyższą niż minimalna: w ich wypadku podwyżki od 7 proc. w górę bierze pod uwagę 35 proc. firm.

Jak zauważa ekspert, głównym motorem napędowym, jeżeli chodzi o podwyżki wynagrodzeń, jest wzrost płacy minimalnej, który nastąpi na początku 2024 roku. – Stawka płacy minimalnej wzrośnie w styczniu do 4 242 zł i to oznacza dla wielu firm „automatyczną aktualizację” podwyżek wynagrodzenia – wskazuje.

– Większość ankietowanych firm właśnie wzrost płacy minimalnej wskazuje jako główną przyczynę aktualizacji poziomu wynagrodzenia, a co druga mówi, że jest to główna lub wyłączna przyczyna tej podwyżki – zaznacza.

Przy okazji Żydek zwraca uwagę na problem wypłaszczenia wynagrodzeń w firmach spowodowany dynamicznymi zmianami płacy minimalnej. – Pojawiają się mniejsze różnice w wynagrodzeniach pomiędzy różnymi stanowiskami i ta płaca minimalna goni wynagrodzenia osób lepiej zarabiających – tłumaczy.

– W efekcie mamy dość wyraźny wzrost liczby pracodawców mówiących, że osoby zarabiające płacę minimalną to od 20 do 50 proc. członków załogi – podaje. Zdaniem eksperta, w kolejnych latach może się to jeszcze pogłębiać. Jednocześnie Żydek przyznaje, że wspomniane podwyżki mogą napędzić presję płacową.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Firmy optymistycznie patrzą w przyszłość. „Przedsiębiorcy odmrażają rekrutacje i planują podwyżki". Sprawdź, czy skorzystasz - Strefa Biznesu

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki