MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Fiołek alpejski pięknie kwitnie i można go mieć przez lata. Jak pielęgnować cyklamena i co zrobić, gdy przekwitnie?

Agata Kaźmierczak
Cyklameny, zwane fiołkami alpejskimi, to jedne z najładniejszych kwiatów, które ozdobią nasz mieszkanie zimą.
Cyklameny, zwane fiołkami alpejskimi, to jedne z najładniejszych kwiatów, które ozdobią nasz mieszkanie zimą. Big_Hearth (pixabay.com)
Fiołek alpejski, czyli właściwie cyklamen perski, imponuje swoim wyglądem szczególnie zimą. Jego kwiaty rozkwitają, gdy brakuje innych, ciesząc nasze oczy. Te rośliny łatwo kupić, jednak jeśli chcemy długo cieszyć się ich kwiatami, musimy o nie odpowiednio zadbać. Radzimy, jak pielęgnować fiołki alpejskie i co zrobić, gdy przekwitną. Te zabiegi są ważne, jeśli chcesz, by cyklamen obsypał się kwiatami powtórnie.

Spis treści

Wielu miłośników cyklamenów perskich, gdy tylko nadchodzą jesienne chłody, a także u progu zimy, pędzi do kwiaciarni, by przystroić mieszkanie kwiatami rosnącymi na długich szypułkach. Czerwone, różowe i białe kwiaty wzbogacają domowe wnętrza. Należy jednak pamiętać, że fiołki alpejskie są wymagającymi roślinami ozdobnymi. Fakt ten potwierdzają częste niepowodzenia w ich uprawie.

Fiołek alpejski, czyli cyklamen perski. Właściwa pielęgnacja już od początku

Często decydujemy się na zakup już kwitnącego cyklamenu tuż przed świętami Bożego Narodzenia, kiedy temperatury w dzień spadają poniżej zera.W związku z tym bardzo ważna jest jakość transportu kwiatu do domu – nie może on być wystawiony na mroźne powietrze. Może się bowiem okazać, że mróz uszkodzi kwiaty. Pamiętajmy, że równie szkodliwy może być dla tej rośliny silny wiatr.

Gdy cyklamen przystroi już nasze mieszkanie, warto przemyśleć sprawę stanowiska, jakie powinniśmy mu zapewnić. Najlepiej by było ono delikatnie zacienione, a przynajmniej niewystawione na słońce przez wiele godzin. Warto również postawić roślinę na parapecie, ale tylko takim, pod którym nie ma gorącego kaloryfera. Zbyt intensywne ciepło nie służy cyklamenom. Fiołek alpejski świetnie sprawdzi się na oszklonej werandzie czy nawet w ogrodzie zimowym oraz w innych pomieszczeniach mieszkania, np. w łazience, ze względu na to, że uwielbia wilgotne powietrze.

Zobacz: Rośliny doniczkowe, które zniosą towarzystwo gorącego kaloryfera

Cyklamen perski – podlewanie

Fiołka alpejskiego, podobnie jak afrykańskiego, najlepiej podlewać, umieszczając wodę w podstawce. Dzięki temu unikniemy gnicia bulwy. Jeśli ilość wody w podstawce będzie odpowiednio regulowana, płatki kwiatów nie zaczną opadać. Roślinę podlewamy 2 razy w tygodniu, przy czym nie zraszajmy jej wodą, ponieważ ten zabieg może zaszkodzić.

Dlaczego fiołek alpejski nie kwitnie? Ważna jest temperatura

Niestety, okres kwitnienia fiołka przypada na sezon grzewczy w naszych mieszkaniach. Ciepło płynące z grzejników nie jest sprzymierzeńcem tej rośliny. Optymalna temperatura, w której kwiat nie zmarnieje, a wręcz przeciwnie, będzie się dobrze rozwijał, to minimum 17°C. Ale pamiętajmy także, by w mieszkaniu nie panowała wyższa temperatura niż 23°C. Wówczas bowiem kwiat nie przetrwa.

Co robić, żeby cyklamen zakwitł ponownie?

Gdy przeminie okres kwitnienia fiołka alpejskiego, należy pamiętać, że roślina odpowiednio zadbana może kwitnąć nawet 3 lata. Często jednak popełniamy błąd i po okresie kwitnienia usuwamy kwiatek z mieszkania. A może warto poczekać? Trzeba jednak wiedzieć, że cyklamen musi przejść okres odpoczynku. Kiedy przekwitnie, jego liście zaczną zasychać. Trzeba na to pozwolić i ograniczyć podlewanie, aż w końcu zupełnie go zaprzestać. Następnie usuwamy zeschłe liście i kwiaty, a zasuszoną bulwę przechowujemy w ciemnym i chłodnym pomieszczeniu. Latem sadzimy bulwę do ziemi (tak, żeby ok. 1/3 wystawało z niej), ustawiamy w jasnym miejscu i zaczynamy umiarkowanie podlewać. Gdy liści przybywa, zwiększamy częstotliwość podlewania. Ziemia nie może być jednak mokra. Cyklamen powinien zakwitnąć około października.

W trakcie pielęgnacji fiołka alpejskiego pamiętaj również o:

  • usuwaniu kwiatów, które już przekwitły oraz liści, które zwiędły,
  • odpowiedniej podstawce dla rośliny, która powinna być dużo szersza niż doniczka i dość głęboka.

Fiołek alpejski to tak naprawdę cyklamen perski

Miłośnicy tej rośliny powinni też wiedzieć, że fiołek alpejski to błędnie używana nazwa rośliny, która tak naprawdę zwie się cyklamen perski. Dlaczego zatem używamy nieprawidłowej nazwy? Tego tak naprawdę nie wiadomo. Jedyne, co łączy te dwie rośliny, to ich naturalne występowanie w górach.

Polecjaka Google News - RegioDom

To przyda Ci się w ogrodzie

Materiały promocyjne partnera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Fiołek alpejski pięknie kwitnie i można go mieć przez lata. Jak pielęgnować cyklamena i co zrobić, gdy przekwitnie? - RegioDom.pl

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki