MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Finowie nie pozwalają Rosjanom na wywóz euro do Rosji

Andrzej Pisalnik
Andrzej Pisalnik
Fińscy celnicy zabierają Rosjanom, gdy tamci opuszczają ich kraj, całą gotówkę w euro
Fińscy celnicy zabierają Rosjanom, gdy tamci opuszczają ich kraj, całą gotówkę w euro Fot.: tulli.fi
O konfiskowaniu Rosjanom, wracającym do swojego kraju, przez fińskich celników gotówki w euro pisze petersburski portal Fontanka.ru.

Na niespotykane dotąd zachowanie fińskiej służby celnej poskarżył się dziennikarzom „Fontanki” jeden z mieszkańców miasta nad Newą. Opowiedział, że tydzień temu wracał z Europy do domu przez fińsko-rosyjskie przejście graniczne i został przez fińskich celników odstawiony z autem, którym podróżował na „kontrolę szczegółową”.

Podczas kontroli ze strony funkcjonariuszy padło pytanie, czy Rosjanin ma przy sobie gotówkę w euro. Mężczyzna potwierdził, że ma 1390 euro i wyjął z portfela wszystko co miał w gotówce, a miał oprócz euro także ruble i dinary. Ze wszystkich okazanych pieniędzy fińscy celnicy zostawili sobie euro, a resztę kazali zabierać.

Odpowiedzią na zdumioną reakcję Rosjanina było: „Weszły w życie nowe ograniczenia. Nie może pan wywozić euro na teren Rosji”.

Po tych słowach Finowie sięgnęli po regulamin fińskiej służby celnej i okazali go Rosjaninowi, który w rosyjskojęzycznej wersji dokumentu przeczytał: „Wywóz banknotów oficjalnej waluty Unii Europejskiej do Rosji jest zabroniony”. W regulaminie, jak wspominał Rosjanin, było podane, że wyjątek stanowią środki potrzebne do osobistego wykorzystania, czyli takie, które można wydać na nocleg, jedzenie bądź na drobne zakupy. Minimalna kwota dozwolonych do wykorzystania pieniędzy w regulaminie nie została określona, co w opinii mężczyzny oznacza, że zabrać mogą każdą ilość pieniędzy.

Uwzględniając fakt, że Rosjaninowi odebrano kwotę raczej nie wskazującą na wykorzystanie jej w celach innych, niż osobiste, należy się domyślać, że fińscy celnicy uznali, iż w Rosji, do której mężczyzna podróżował, obowiązuje inna waluta, a więc nie ma uzasadnienia dla robienia wyjątku.

Podobny tok myślenia fińskich celników potwierdziło ich dalsze zachowanie. Na próby Rosjanina zawalczyć o swoje pieniądze, których „przecież nie da się wydać co do centa będąc za granicą” i które „przydadzą się podczas kolejnej podróży” funkcjonariusze wytłumaczyli, ze zabrane mu euro będzie on mógł odzyskać wjeżdżając następnym razem przez to samo przejście graniczne na teren Finlandii.

W charakterze pokwitowania zdeponowanych na przejściu pieniędzy Rosjanin otrzymał papier ze spisanymi numerami odebranych mu banknotów.

To, że opisana historia nie została zmyślona, a opowiadający ją Rosjanin nie padł ofiarą oszustów, podszywających się pod fińskich celników, potwierdzają inni mieszkańcy Rosji, opisując podobne zdarzenia w czacie telegramowym „Na granicy”.
Internauci opisują na przykład historię konfiskaty u jednego z podróżnych "9400 euro w drobnych banknotach". „Najczęściej jednak da się przejść odprawę, deklarując po prostu, że nie masz pieniędzy” - radzą doświadczeni podróżnicy.

Na początku sierpnia służba celna Finlandii zaczęła konfiskować wyjeżdżającym z kraju Rosjanom takie nabyte przez nich towary, które są objęte sankcjami i których wwóz na teren Rosji został ograniczony. Odmawiać sprzedaży takich towarów po okazaniu rosyjskiego paszportu zaczęły też niektóre fińskie sklepy.

Rosjanie, kupujący w Finlandii niedostępne na terenie Rosji smartfony i inny sprzęt, zaczęli stosować chytrość i teraz wyrzucają opakowania od nabytych gadżetów, zrywają z nich folie ochronne i zapewniają celników, że są to „rzeczy dawno używane”.
Jak Rosjanie, przyzwyczajeni do kupowania w Europie, poradzą sobie z zakazem posiadania większej ilości gotówki? W sytuacji, kiedy rosyjskie karty bankowe nie działają na terenie Unii Europejskiej, o wyjazdach na zakupy do Rosjanom trzeba będzie zapomnieć, co najmniej do Dnia Zwycięstwa Ukrainy nad ich krajem.

Źródło: fontanka.ru

td

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Finowie nie pozwalają Rosjanom na wywóz euro do Rosji - Portal i.pl

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki