Epidemia koronawirusa - raport minuta po minucie o sytuacji w Polsce i na świecie (20 marca)

SR
Grzegorz Dembinski
Udostępnij:
Raport 20.03.2020. Już 425 osób zachorowało w Polsce na koronawirusa. Pięć z nich zmarło. Rząd zdecydował o zamknięciu szkół do Świąt Wielkanocnych. Na terenie Polski wprowadzono stan epidemii. - To trudna decyzja, ale ważna, żeby nie doszło do dalszego rozprzestrzeniania koronawirusa - stwierdził w piątek wieczorem premier Mateusz Morawiecki. Podwyższono karę za złamanie kwarantanny z 5 tys. zł do 30 tys. zł

Najnowsze informacje o epidemii koronawirusa - 20 marca 2020:

23:40

W piątkowy wieczór Szczecin solidaryzował się z Włochami, gdzie z powodu koronawirusa zmarło już ponad cztery tysiące osób. W barwach włoskiej flagi zaświeciła się Filharmonia Szczecińska. Zobacz zdjęcia ze Szczecina

23:26

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Ministra Zdrowia ws. wprowadzenia stanu epidemii w Polsce. Pełna treść rozporządzenia jest dostępna TUTAJ

23:00

USA: 34 927,43 dolarów, czyli blisko 150 tys. zł będzie musiała zapłacić za swoje leczenie nieubezpieczona pacjentka zakażona koronawirusem - podaje Time.com. „Osobiście nie znam nikogo, kto ma takie pieniądze” - przyznała kobieta, który liczy jeszcze, że otrzyma finansowe wsparcie z Medicaid (państwowego programu pomocy socjalnej). Około 27 mln Amerykanów nie ma ubezpieczenia zdrowotnego.

22:29

Ze szpitala zakaźnego w Kędzierzynie-Koźlu uciekł mężczyzna, który może mieć koronawirusa! ZOBACZ: Trwają poszukiwania około 45-letniego mężczyzny

22:09

Brazylia ogłosiła stan wyjątkowy z powodu epidemii koronawirusa. O północy zacznie obowiązywać też, ogłoszony przez władze lokalne, bezprecedensowy zakaz wchodzenia na plaże w Rio de Janeiro - informuje na Twitterze dziennikarz Tomasz Surdel.

21:25

Kwarantanna domowa - to aplikacja, która ułatwia i usprawnia przeprowadzenie obowiązkowej kwarantanny w warunkach domowych. Aplikacja umożliwia potwierdzenie miejsca, w którym przebywa osoba objęta kwarantanną. Dzięki niej możliwa jest także podstawowa ocena stanu zdrowia i bezpośrednie zgłoszenie zagrożenia. Program ułatwia też zaopatrzenie w najpotrzebniejsze artykuły osobom, które nie mają takiej możliwości samodzielnie. Aplikację Kwarantanna domowa można pobrać z App Store lub Google Play.

20:50

"Niezależnie od tego jakie środki bezpieczeństwa i organizacyjne będą zastosowane, najbliższe posiedzenie Sejmu stanie się bezprecedensowe i historyczne. To wielka odpowiedzialność Izby i Kancelarii. Rozwiązania zostaną opracowane wspólnie, apelujemy do wszystkich o współpracę" - napisał na Twitterze Andrzej Grzegrzółka, dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu.

20:45

Na Opolszczyźnie prawdopodobnie zabrakło testów na koronawirusa. - Pięć ostatnich komunikatów Ministerstwa Zdrowia na temat liczby zakażonych koronawirusem nie zawierało informacji o nowych chorych na Opolszczyźnie. Przypadek? Nie sądzę - mówi lekarz. TUTAJ przeczytasz więcej na ten temat

20:40

Lechia Gdańsk przynajmniej do końca kwietnia nie rozegra żadnego meczu. Najbardziej ucierpi na tym jej budżet, który od dawna nie jest z gumy. Z pomocą mogą jednak ruszyć kibice. ZOBACZ, jak klub chce ratować swoją sytuację finansową

20:15

14 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Potwierdzone przypadki dotyczą: 9 osób z woj. łódzkiego, 3 osób z woj. śląskiego i po 1 osobie z woj. warmińsko-mazurskiego, małopolskiego. W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem w Polsce to 425. Pięć osób zmarło.

20:02

"Zostańmy w domach" - prezydent Andrzej Duda zaapelował w orędziu o jeszcze większą mobilizację i dyscyplinę w związku z pandemią koronawirusa. W poniedziałek odbędzie się kolejne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Pełna treść orędzie prezydenta jest dostępna TUTAJ

19:38

Wprowadzenie stanu epidemii nie oznacza odłożenia wyborów na późniejszy termin. Ta regulacja nie ma nic wspólnego z odłożeniem wyborów. Wybory mają się odbyć 10 maja - podkreślał w trakcie konferencji prasowej premier Morawiecki.

19:26

Wypłata zasiłku opiekuńczego dla rodziców została przedłużona o kolejne 14 dni (od poniedziałku 30 marca)

19:14

Premier: Mam głęboką nadzieję, że już po świętach Wielkiej Nocy będzie można zmienić tryb funkcjonowania. Będziemy o tym bardziej szczegółowo mówić w kolejnych dniach. Ważne jest, żeby w sposób bezprecedensowy przestrzegać zasad higieny sanitarnej, dezynfekować ręce, unikać kontaktu ze starszymi osobami, bo one najbardziej są narażone na śmierć. Żeby zapobiegać kolejnym rozprzestrzenianiom się, ograniczać, wdrażać odpowiednie zasady, także w obszarze kwarantanny, wprowadzamy dzisiaj stan epidemii. Stan epidemii, który daje nowe prerogatywy, ale też nakłada na nas nowe obowiązki.

19:07

Egzaminy nie zostaną przełożone, a rok szkolny nie zostanie wydłużony - zapowiedział minister edukacji. ZOBACZ WIĘCEJ: Szkoły zamknięte do połowy kwietnia

18:52

Premier: Wprowadzamy zarówno podwyższone kary, bardziej surowe kary za złamanie kwarantanny – z 5 tysięcy złotych na 30 tysięcy złotych – ale także mechanizmy śledzenia tego, czy dany człowiek rzeczywiście przebywa w domu. Ceną za złamanie kwarantanny może być czyjeś zdrowie lub życie.

18:47

Premier: Wprowadzamy stan epidemii, lekcje w szkołach będą wstrzymane do Świąt Wielkanocnych.

18:41

Premier Mateusz Morawiecki podziękował lekarzom, pielęgniarkom, służbom, a także pracownikom sklepów za zaangażowanie i walkę z koronawirusem.

18:35

Jeśli liczba zakażonych koronawirusem wzrośnie lawinowo, w polskich szpitalach zabraknie środków ochrony osobistej dla personelu medycznego. Problemem może być także ograniczona liczba respiratorów dla pacjentów w ciężkim stanie i brak personelu. ZOBACZ Raport Polska Press Grupy: Czy szpitale są przygotowane na pandemię koronawirusa?

18:29

Ponad 47 tys. osób w Polsce jest objętych kwarantanną, blisko 900 jest hospitalizowanych.

18:15

Brakuje krwi! „Prosimy o wnikliwe analizowanie indywidualnych wskazań do przetaczania krwi i wprowadzanie restrykcyjnej praktyki przetaczania krwi i jej składników (...)” - takie pismo z z Regionalnego Centrum Krwiodastwa i Krwiolecznictwa otrzymali dyrektorzy i lekarze warszawskich szpitali. Regionalne centra w całej Polsce apelują do wszystkich zdrowych osób o pilne oddawania krwi.

17:57

O godzinie 18.30 odbędzie się konferencja premiera Mateusza Morawieckiego. Z kolei o 20 orędzie do narodu wygłosi prezydent Andrzej Duda.

17:53

Posiedzenie Sejmu na pewno nie odbędzie się poza parlamentem.

- Warianty są różne, za wcześnie, by o nich mówić. Chodzi o to, żeby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo posłom, pracownikom, Straży Marszałkowskiej, dziennikarzom, żeby nie mnożyć zagrożenia rozszerzania się epidemii - powiedział wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki. Decyzja w tej sprawie w przyszły wtorek.

17:50

Wg wstępnych szacunków Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego odsetek uczestników w niedzielnych mszach 15 marca wyniósł 4,4%. To, mimo koronawirusa, zdecydowanie więcej niż we Francji czy innych krajach Europy zachodniej w "normalnych czasach" - napisał Marcin Palade.

17:47

Samolot linii China Eastern przywiózł do Pragi 1,1 mln filtrujących masek ochronnych przeciwko koronawirusowi. Maseczki zakupił czeski rząd w Chinach za 75 mln koron (12,4 mln zł). Dodatkowe 8 mln koron (1,3 mln zł) wyniosła opłata przewozowa - podaje Onet.

17:42

"Udało nam się kupić 150 łóżek do intensywnej terapii, które z końcem kwietnia trafią do wytypowanych wspólnie z Ministerstwem Zdrowia placówek, głównie do 19 szpitali jednoimiennych, powołanych do walki z koronawirusem" - poinformowała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

17:39

Posiedzenie Prezydium Sejmu zostało przełożone na wtorek - informuje Onet.

17:36

"Przyszli żołnierze włączyli się w walkę ze skutkami koronawirusa. Podchorążowie z Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu pomagają osobom starszym między innymi robiąc i przynosząc im zakupy" - informuje minister Mariusz Błaszczak.

17:31

Sekretarz Stanu USA poinformował, że Stany Zjednoczone i Meksyk zgodziły się na wprowadzenie ograniczeń w ruchu granicznym. Ograniczenie ma dotyczyć podróży, które nie są niezbędne.

17:27

Wojewoda Warmińsko-Mazurski nie wydał zakazu podawania informacji o stanie epidemiologicznym. Informacja okazała się fake newsem.

17:22

W Stanach Zjednoczonych liczba zdiagnozowanych przypadków koronawirusa wynosi 15 599. Z powodu COVID-19 w USA zmarło do tej pory 197 osób.

17:18

Test na koronawirusa, przeprowadzony u przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen dał negatywny wynik.

17:15

Smog wzmaga aktywność koronawirusa. Atakuje z większą siłą - mówią naukowcy.

CZYTAJ WIĘCEJ: Jakość powietrza wpływa na zakażenie SARS-CoV-2

17:12

Jednocześnie organizacja zapewniła, że nie ma na razie żadnych planów dotyczących zmiany miast, w których zostanie rozegrany turniej. Przypomnijmy - EURO 2020 odbędzie się w 12 miastach w 12 różnych państwach.

17:11

UEFA poinformowała, że chociaż Mistrzostwa Europy w piłce nożnej odbędą się w 2021 roku, to ich oficjalną nazwą nadal będzie EURO 2020.

17:07

Na terenie targów IFEMA w Madrycie oraz Fira w Barcelonie rozpoczęto prace przy tworzeniu prowizorycznych szpitali dla pacjentów zakażonych koronawirusem. W budowę obu obiektów włączyło się wojsko.

17:03

"Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy podejmuje kolejne działania w związku z zagrożeniem koronawirusem. Fundacja złożyła zamówienia na zakup łóżek do intensywnej terapii, które z końcem kwietnia trafią do wytypowanych wspólnie z Ministerstwem Zdrowia placówek, głównie do 19 szpitali jednoimiennych, powołanych do walki z koronawirusem" - czytamy w oświadczeniu WOŚP. Sprzęt ma kosztować 4 mln zł.

17:00

Gubernator stanu Nowy Jork Andrew Cuomo ogłosił, że na mocy zarządzenia, które podpisze, prawie 100 procent mieszkańców Nowego Jorku będzie musiało pozostać w domach.

16:56

Dziś o godzinie 20 swoje orędzie wygłosi prezydent Andrzej Duda. Informację jako pierwszy podał portal 300polityka.pl.

16:53

Orlen wspólnie z Ministerstwem Zdrowia ustalił listę szpitali, które w przyszłym tygodniu otrzymają od Fundacji ORLEN wsparcie o łącznej wartości 6 mln zł. Środki zostaną przeznaczone na walkę z koronawirusem.

16:49

Netflix obniży jakość streamingu filmów. Wszystko przez koronawirusa w Europie.

CZYTAJ WIĘCEJ: Kiedy Netflix wróci do normy?

16:45

W związku z zawieszeniem ruchu granicznego na terenie Polski, wczoraj policjanci OPP Kraków nadzorowali przejazd pociągu specjalnego z obywatelami Ukrainy, którzy wyrazili chęć powrotu do swojego kraju z Europy Zachodniej.

16:40

W Niemczech liczba osób, u których zdiagnozowano koronawirusa, wynosi już 17776. Do tej pory w tym kraju zmarło 48 osób.

16:36

Polski rynek mieszkaniowy mogą, ale nie muszą czekać trudne chwile. Więcej szczegółów W TYM MIEJSCU.

16:32

W walkę z koronawirusem zaangażowanych jest ponad 2,7 tys. żołnierzy, z czego blisko 1,3 tys. wojskowych patroluje granice Polski - poinformował minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

16:28

Jak pomóc tym, którzy najbardziej potrzebują wsparcia? Paczki żywnościowe dla seniorów, osób ubogich i bezdomnych. Czytaj więcej W TYM MIEJSCU.

16:25

W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem: 411/5 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe). Przyczyną śmierci 27-letniej kobiety w szpitalu w Łańcucie nie był koronawirus, dlatego też nie jest uwzględniona w statystyce osób zmarłych z powodu zakażenia koronawirusem.

16:23

Potwierdzone przypadki dotyczą: 25 osób z woj. mazowieckiego, 3 osób z woj. kujawsko-pomorskiego, 2 osób z woj. dolnośląskiego i po 1 osobie z woj. pomorskiego, podlaskiego i podkarpackiego - informuje Ministerstwo Zdrowia.

16:21

33 nowe przypadki zakażenia koronawirusem, potwierdzone pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych.

16:15

Oświadczenie szpitala w Łańcucie:

"27 letnia pacjentka przeniesiona ze Szpitala w Nisku w 7 dobie po porodzie rozwiązanym cięciem cesarskim z niewydolnością oddechową w przebiegu koronawirusowego zapalenia płuc. Chora wymagała intubacji i leczenia oddechem zastępczym. W 13 dobie rozpoznano stan septyczny wymagający zabiegu operacyjnego usunięcia ogniska zakażenia. 12 godzin po zabiegu zatrzymanie krążenia, z powodu nieefektywnej resuscytacji krążeniowej, pacjentka uznana za zmarłą".

16:12

"Chiny dziś reklamują się jako państwo bezpieczne od jakiegokolwiek zagrożenia, gdzie nie ma w ogóle żadnych problemów związanych z tym wirusem i jest gotowe wszystkim pomagać. Tutaj się nasuwa stare znane powiedzenie rzymskie bazujące na wojnie trojańskiej: obawiam się Greków, nawet kiedy niosą dary" – powiedział Antoni Macierewicz na antenie TV Trwam.

16:08

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński będzie jutro gościem rozmowy w RMF FM.

16:04

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki zaapelował do marszałek Sejmu Elżbiety Witek, by izba niezwłocznie zajęła się senackim projektem zmian w ustawie, dotyczącej walki z koronawirusem.

16:01

Ostra reakcja Ministerstwa Obrony Narodowej na wpis gen. Mirosława Różańskiego. "Jak Pan nie chce pomagać, to niech Pan przynajmniej nie przeszkadza..." - napisano w odpowiedzi na jego wpis.

15:58

Już ponad 1000 osób zmarło w Hiszpanii z powodu koronawirusa - poinformowały tamtejsze służby medyczne. Całkowita liczba osób zakażonych wirusem w tym kraju zbliża się do 20 000.

15:55

Z powodu pandemii koronawirusa światu grozi globalna recesja - informuje ONZ.

Czytaj więcej: ONZ: Jesteśmy w stanie wojny z koronawirusem

15:51

Sekretarz skarbu USA poinformował, że termin składania zeznań podatkowych w USA został przedłużony do 15 lipca. Informację przekazał "The New York Times".

15:47

O godz. 16 rozpocznie się posiedzenie Prezydium Sejmu, na którym zostanie przedstawiona informacja dotycząca organizacji przyszłotygodniowego posiedzenia Sejmu. Posłowie Solidarnej Polski chcą np. zorganizowania posiedzenia na Stadionie Narodowym w Warszawie.

15:43

Dziś minister Mariusz Błaszczak rozmawiał z komendantami szpitali wojskowych na temat działań, jakie prowadzą w związku z koronawirusem w Polsce. W obecnej sytuacji Wojsko Polskie w stałej gotowości utrzymuje m. in. 14 wojskowych szpitali i 5 ośrodków medycyny prewencyjnej - informuje MON.

15:40

Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska oraz przewodniczący łódzkiej Rady Miejskiej Marcin Gołaszewski wysłali dziś wspólny list do miast partnerskich w Łodzi w Chinach - z prośbą o wsparcie. Chodzi o zapasy zgromadzone w Chinach na walkę z koronawirusem oraz o doświadczenia chińskich lekarzy w zwalczaniu pandemii. List trafi do burmistrzów Kantonu, Chengdu oraz Tianjin - informuje Onet.

15:36

Ukraina wysłała już pierwszy wojskowy samolot do Chin. Nasi sąsiedzi mają otrzymać ponad 10 mln testów na obecnośc koronawirusa właśnie z tego kraju.

15:32

Prezes Altria Group, koncernu produkującego Marlboro, ma koronawirusa. 56-letni Howard Willard poinformował, że idzie na zwolnienie.

15:26

U kierowcy PKS Tour jeżdżącego na trasie Jelenia Góra – Szklarska Poręba wykryto koronawirusa. Poszukiwani są pasażerowie, którzy między 9 a 13 marca podróżowali tą trasą - informuje portal rp.pl.

15:21

70 procent ankietowanych opowiada się za przesunięciem wyborów prezydenckich z uwagi na pandemię koronawirusa - wynika z sondażu Instytutu Badań Pollster dla "Super Expressu".

15:17

członkowie Krajowej Rady Sądownictwa, prezes i wiceprezes Krakowskiego Sądu Okręgowego - Dagmara Pawełczyk-Woicka oraz Paweł Styrna - nie są zakażeni koronawirusem. Informację przekazano w oświadczeniu sądu.

15:14

Z powodu pandemii koronawirusa 17. edycji Noc Muzeów w Warszawie nie odbędzie się w zaplanowanym terminie 16 maja - poinformował stołeczny ratusz.

15:07

Rząd Wielkiej Brytanii zwrócił się do emerytowanych lekarzy i pielęgniarek z prośbą o powrót do pracy. Szacuje się, że jest ich w tym kraju ok. 65 tys. Również studenci ostatniego roku medycyny mają być skierowani do "walki" z koronawirusem.

15:03

Grypa w Polsce też zbiera swoje żniwo. 14 ofiar śmiertelnych w pierwszej połowie marca. Więcej szczegółów: W TYM MIEJSCU.

15:00

Ambasador Niemiec w Polsce podziękował za wsparcie udzielone kierowcom, którzy utknęli na granicy polsko-niemieckiej. "Jestem pod wrażeniem solidarności okazanej im przez mieszkańców regionów przygranicznych i niemieckie służby. Dobrze, że sytuacja się poprawiła" - napisał.

14:57

"Nie powiem teraz co będę robił, sam jeszcze nie wiem. Ja mam być teraz 14 dni w niewoli? Jestem całkowicie zdrowy, już 19 dni byłem w szpitalu. Teraz mogę robić wszystko, jestem człowiekiem wolnym" - mówił "pacjent zero" po wyjściu ze szpitala.

14:55

"Pacjent zero", czyli pierwszy mężczyzna, u którego zdiagnozowano wirusa w Polsce, opuścił szpital w Zielonej Górze. "W tej chwili chcę zniknąć i chcę mieć spokój. Jestem szczęśliwy, bo wychodzę na nogach. Jestem całkowicie zdrowym człowiekiem. Mam wzorowe wszystkie wyniki" - powiedział.

14:51

"Wstrzymanie pracy laboratorium Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie nie wpłynie na liczbę wykonanych testów" - powiedział rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Laboratorium zamknięto, ponieważ u jednego z pracowników wykryto koronawirusa.

14:48

"Pamiętajmy, że przestępcy, wykorzystując obawę i niepewność związaną z epidemią, chcą wyłudzić pieniądze lub wprowadzić dezinformację, zasypując sieć oraz media fałszywymi informacjami, czyli fake newsami. Korzystaj tylko z oficjalnych źródeł!" - apeluje policja.

14:45

"Nie wysyłajmy dzieci na place zabaw, nie budujmy dużych skupisk, nie organizujmy się w duże grupy. Zostańcie w domu" - apeluje prezydent Wrocławia Jacek Sutryk do mieszkańców tego miasta.

14:41

"Koronawirus posiada też całkowicie nowe cechy dla ludzkości, dlatego tak wiele sprawia problemów" - twierdzi prof. Iwona Paradowska-Stankiewicz, krajowy konsultant w dziedzinie epidemiologii w PR24.

14:38

Liczba ofiar koronawirusa w Iranie wzrosła o 149 – do 1433. Poinformował o tym przestawiciel tamtejszego ministerstwa zdrowia.

14:35

"W Czechach fabryki zwalniają ludzi, w tym Polaków i osoby ze Śląska. Powodem jest epidemia koronawirusa i brak materiałów. Obiecują, że jak sytuacja się uspokoi, to zatrudnią na nowo" - informuje dziennikarz Bartosz Wojsa.

14:32

"Sanepid nie jest od tego, żeby informować państwa, czy Castorama jest czynna, czy też nie" powiedział na dzisiejszej konferencji prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak. Zaapelował też o "nie zadawanie slużbom medycznym idiotycznych pytań".

14:30

#NieKłamMedyka. Służba zdrowia apeluje, by osoby, które mogą być zarażone koronawirusem, nie ukrywały tego. To ważne! Szczegóły TUTAJ.

14:22

"Wszystko wskazuje na to, że do 10 maja niewiele ta sytuacja się zmieni. Czy w najbliższą niedzielę poszlibyście państwo do lokalu wyborczego i bez obaw zagłosowali? Czy mielibyście poczucie bezpieczeństwa głosując w tym lokalu, widząc siebie i innych, widząc komisję, narażając siebie i innych na spore ryzyko? Myślę, że byłoby to bardzo nierozsądne" - powiedział Robert Biedroń na konferencji prasowej.

14:18

W USA prowadzone są obecnie testy szczepionki przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2. W badaniach bierze udział kilku ochotników. BBC News informuje jednak, że ostateczny efekt testów może zostać dopuszczony do użytku nie wcześniej, niż w połowie 2021 roku.

14:15

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów opublikowała fragment wczorajszego wywiadu premiera dla CNN.

14:11

"Każdego dnia przybywa osób zakażonych koronawirusem. W ostatnich godzinach o swoim przypadku poinformował Adam Jarubas. Jego współpracownicy zgłosili się do inspekcji sanitarnej. Stosują się do procedur" - poinformował prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

14:09

Osiem na dziesięć osób w Madrycie zachoruje na koronawirusa - twierdzi prezydent regionu Madrytu Isabel Díaz Ayuso, cytowana przez CNN.

14:03

"Wszystko na to wskazuje, że bezpośrednią przyczyną śmierci [27-letniej kobiety - red.] nie był koronawirus, ale sepsa. Tak naprawdę nie powinniśmy wliczać tej zmarłej kobiety do osób, które poniosły śmierć z uwagi na fakt zarażenia koronawirusem" - powiedział na antenie TVP Info rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

14:00

Dyrektor biura prasowego Kancelarii Prezydenta był w Niemczech w ubiegły weekend, a obecnie nie jest na kwarantannie - informuje "Wirtualna Polska".

"Byłem godzinę, no może półtorej godziny, a nie przez trzy dni. Wtedy musiałbym być na kwarantannie. Wjechałem do Niemiec w piątek 23.30, wracałem o 1.00. Musiałem kogoś odwieźć do Berlina. Nie wysiadałem z samochodu w ogóle. To było 24 godziny przed zamknięciem granic" - stwierdził Marcin Kędryna w rozmowie z portalem.

13:57

PZPN odwołuje mecze piłkarskie na kolejny miesiąc.

"Departament Rozgrywek Krajowych PZPN informuje, że w związku z aktualną sytuacją związaną z wprowadzonym stanem zagrożenia epidemicznego i wynikającym z tego przedłużającym się brakiem możliwości kontynuacji rozgrywek w zaplanowanym pierwotnie okresie, mecze Fortuna I ligi, II ligi, III ligi oraz pozostałych klas rozgrywkowych piłki nożnej i futsalu, kobiet i mężczyzn, wszystkich kategorii wiekowych zostają odwołane do 26 kwietnia 2020 r. włącznie" - czytamy w komunikacie.

13:54

Spółki Polonus i PKP Intercity zaangażowały się w akcję Lot do Domu - informuje Ministerstwo Infrastruktury. "Dzięki temu pasażerowie wracający do Polski na Lotnisko im. Chopina będą mogli dostać się z niego do wszystkich regionów kraju".

13:50

W czwartek wieczorem jeden z pracowników Polskiego Radia 24 został zdiagnozowany pozytywnie na obecność koronawirusa - poinformowała pracowników prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska. Informację opublikował portal press.pl. Potwierdziliśmy te doniesienia.

13:48

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował, że jego kraj ma wkrótce otrzymać od Chin ponad 10 mln testów na koronawirusa. Oprócz nich, w ciągu 48 godzin z Chin na Ukrainę trafi 10 respiratorów, milion masek, które zostaną skierowane do ukraińskich aptek, 100 tysięcy masek o podwyższonej ochronie dla lekarzy i policjantów, a także 400 tysięcy testów ekspresowych

13:45

Na ulicach miast Lombardii pojawi się wojsko, które pomoże w kontrolowaniu przestrzegania zasad kwarantanny. Taką decyzję podjęły lokalne władze. W samym Mediolanie na ulicach pojawi się stu żołnierzy.

13:43

"Złożyliśmy projekt ustawy, który dotyczy zwolnienia z ZUS-u w tym kryzysowym momencie polskich przedsiębiorców. Zwolnienia z ZUS-u i podatku. Tę ustawę trzeba przyjąć bardzo szybko, bo natychmiast trzeba dać naszym przedsiębiorcom ulgę i pomoc w funkcjonowaniu" - powiedziała Małgorzata Kidawa-Błońska na konferencji prasowej.

13:40

ZUS: Lekarze orzecznicy i komisje lekarskie odwołują badania. Co z rentami i zasiłkami? Sprawdź TUTAJ.

13:36

"New York Times” przedstawił raport dla rządu USA. Ze 100-stronicowego dokumentu wynika, że pandemia koronawirusa może potrwać 18 miesięcy. W tym czasie zalecane byłoby ograniczenie kontaktów międzyludzkich do minimum.

13:33

Do małopolskich szpitali wojewódzkich wkrótce trafi 13 nowych respiratorów - podaje Onet. Zakup sprzętu był możliwy dzięki środkom przekazanym przez województwo z rezerwy kryzysowej. "Na początku tego tygodnia podjęliśmy decyzję o wyasygnowaniu miliona złotych na zakup respiratorów dla szpitali, z przeznaczeniem dla ratowania życia pozostających w leczeniu mieszkańców Województwa Małopolskiego. Sprzęt został już zamówiony przez Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II. Czekamy na dostawę" - mówi marszałek Witold Kozłowski.

13:30

Koronawirus dla większości osób nie jest śmiertelnym zagrożeniem, jednak liczby i doniesienia o liczbie ofiar śmiertelnych przytłaczają. Jaka jest natomiast liczba osób, które wyzdrowiały? Szczegóły W TYM MIEJSCU.

13:26

Jak poinformowało Ministerstwo Zdrowia, zakażona koronawirusem 27-letnia kobieta, zmarła w piątek z powodu sepsy. To właśnie sepsa i grypa są najczęstszymi powodami śmierci przy zakażeniu COVID-19. "Wszystko wskazuje na to, że koronawirus nie był bezpośrednią przyczyną śmierci, a sepsa" - powiedział rzecznik MZ.

13:24

Bergamo nie radzi sobie z kremacją i pochówkiem ofiar. Wojskowymi ciężarówkami wywożą ofiary są wywożone do innych miast. Sczegóły W TYM MIEJSCU.

13:22

"Czasami mam takie wrażenie, że pan premier Morawiecki jest dobrym prezesem banku, natomiast jakby miał do poprowadzenia kiosk Ruchu, miałby z tym realny problem. Dlatego, że nie czuje biznesu. Nie wiem jakie są procesu w tym biznesie" - powiedział Włodzimierz Czarzasty na konferencji prasowej.

13:19

Niemiecki rząd planuje akcję ratunkową dla gospodarki - podaje spiegel.de. Rząd na działania z tym związane chce przeznaczyć 500 mld euro.

13:15

"Apele o przesunięcie wyborów są po prostu żenujące, są śmieszne" - powiedział wicemarszałek Stanisław Karczewski na konferencji w Nowym Mieście nad Pilicą.

13:12

"Polscy ministrowie chorują na koronawirusa statystycznie 2000razy częściej niż przeciętny Polak. 1000razy częściej niż średnia chorują ich doradcy. W Niemczech jest oficjalnie 15000 tysięcy chorych, a w Polsce 350. Skąd ta roznica? W Polsce bada się rząd w w Niemczech wszystkich" - napisał poseł KO Sławomir Nitras.

13:09

Ministerstwo Zdrowia opublikowało erratę dot. danych o koronawirusie w Polsce.

13:05

W Hiszpanii w ciągu ostatnich 24 godzin odnotowano 235 nowych ofiar śmiertelnych koronawirusa. Łącznie w tym kraju zmarły już 1002 osoby. Informację przekazało tamtejsze ministerstwo zdrowia.

13:00

"Pakiet pomocowy, proponowany przez rząd, to betonowe koło ratunkowe dla polskich przedsiębiorców" - mówi w rozmowie z nami dr Sławomir Mentzen.

Cały wywiad można przeczytać W TYM MIEJSCU.

12:55

Pierwsza partia płynu dezynfekującego od Orlenu już dociera na stacje - informuje prezes PKN Orlen.

12:50

Epidemia koronawirusa sprawiła, że ludzie zaczęli częściej odwiedzać lasy. "Ponieważ ostatnio w niektórych miejscach w lasach pojawiają się tłumy, przygotowaliśmy kilka porad, jak bezpiecznie korzystać z lasu w dobie epidemii" - podała rzecznik Lasów Państwowych.

12:45

Objęcie Moskwy kwarantanną nie jest w tej chwili rozważane - poinformował rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Stwierdził on, że Rosja podjęła kroki, które sprawiły, że epidemia nie wybuchła w tym kraju na taką skalę, jak w niektórych innych państwach.

12:42

"W szpitalu, w którym teraz się znajdujemy mamy trudną sytuację. Zdecydowana większość personelu przebywa w kwarantannie. Zostaję w szpitalu do ostatniego pacjenta. Jesteśmy w kontakcie z dyrektorami innych placówek. Czuwamy nad stanem zdrowia wszystkich hospitalizowanych" - przekazał wicemarszałek Senatu Stanisław Karczewski, który jako lekarz wspiera personel szpitala w Nowym Mieście nad Pilicą.

12:38

Małgorzata Kidawa-Błońska, kandydatka PO na prezydenta, powiedziała w piątek na konferencji prasowej, że należy wprowadzić ustawy wprowadzającej zwolnienia z podatków oraz z ZUS dla firm.

12:32

Ministerstwo Zdrowia informuje, że w ciągu ostatniej doby wykonano ok. 1800 testów na koronawirusa. W sumie takich testów przeprowadzono dotychczas 13072. Z tej liczby 367 dały wynik pozytywny.

12:25

Liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa na świecie przekroczyła już 10 tysięcy. Potwierdzonych przypadków zakażeń odnotowano 250 tys., ponad 80 tys. wyzdrowiało - informuje BBC.

12:18

Minister środowiska Michał Woś, który ma koronawirusa poinformował, że jego żona i córka również są zakażone kronawirusem. On sam dość ciężko przechodzi chorobę, jego rodzina lżej.

12:15

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przestrzega przed stosowaniem leków na własną rękę, by zwalczyć koronawirusa.

12:09

Rzecznik małych i średnich przedsiębiorstw zwrócił się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o uproszczenie formularza dotyczącego odroczenia płatności składeka na ZUS dla przedsiębiorców. Przedstawiony przez ZUS formularz jest tak skomplikowany, że wielu przedsiębiorców jest oburzonych taką formą.

12.00

Fundacja Agencji Rozwoju Przemysłu przeznacza 3 mln złotych na pomoc w przezwyciężaniu skutków epidemii koronawirusa. Dziś proceduje umowy przekazania ok. 2,25 mln złotych na zakup środków ochrony indywidualnej dla czterech szpitali. Fundacja zorganizuje także zbiórkę wśród spółek z grupy kapitałowej ARP S.A. na rzecz domów dziecka, domów seniora oraz szpitali.

11.57

Poza rządem niemal wszyscy - od mikroprzedsiębiorców poczynając, przez ekonomistów, na niezależnych analitykach gospodarki kończąc, odmieniają przez wszelkie przypadki pojęcie płynność finansowa, po angielsku – cash flow. I niemal wszyscy ze zdumieniem stwierdzają, że autorzy TA nie doceniają wagi znaczenia płynności finansowej w gospodarce.

CZYTAJ WIĘCEJ: Tarcza Anykryzysowa. Pomoc dla firm potrzebna natychmiast. Tymczasem nadejdzie gdy wiele przedsiębiorstw zbankrutuje a ludzie stracą pracę

11.53

Każdego dnia, wraz z kolejnymi potwierdzonymi przypadkami zakażeniem koronawirusem w Polsce, pojawiają się nowe wątpliwości. Jedną z nich jest to, czy płacenie gotówką jest w obecnej sytuacji bezpieczne. Narodowy Bank Polski informuje - polskie banknoty są poddawane kwarantannie. Mimo to, Światowa Organizacja Zdrowia zachęca, aby w czasie pandemii korzystać z płatności zbliżeniowych.

CZYTAJ WIĘCEJ: Koronawirus w Polsce. Boisz się płacić gotówką? NBP zapewnia: "Polskie banknoty są poddawane kwarantannie"

11.45

Niemcy: 13 957 zakażonych koronawirusem odnotował w piątek na terytorium Niemiec Instytut Roberta Kocha. To o 2 958 przypadków więcej zidentyfikowanych infekcji w porównaniu z czwartkiem. Łącznie w Niemczech zmarło dotąd 31 zakażonych osób - w tym 11 w ciągu ostatniej doby.

11.35 Szósta ofiara śmiertelna koronawirusa

„Mamy 11 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych” – informuje Ministerstwo Zdrowia. Resort dodaje, że w szpitalu w Łańcucie (woj. podkarpackie) zmarła szósta osoba zakażona koronawirusem. To 27-letnia kobieta, która była w stanie ciężkim. W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem: 378/6 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

CZYTAJ WIĘCEJ: Koronawirus na Podkarpaciu. W Łańcucie zmarła 27-letnia kobieta, to druga ofiara koronawirusa w województwie

11.15

W czasie zagrożenia epidemicznego i w związku z czasowym zamknięciem archiwów państwowych zachęcamy do pozostania w domach i prowadzenia wirtualnych archiwalnych poszukiwań. W serwisie archiwów państwowych "Szukaj w Archiwach" dostępnych online jest już ponad 39 milionów skanów materiałów archiwalnych. Serwis umożliwia korzystanie z archiwaliów przechowywanych w archiwach państwowych i innych instytucjach z różnych części Polski - online i bez wychodzenia z domu. Z całkowicie otwartego, bezpłatnego dostępu może skorzystać każdy zainteresowany.

CZYTAJ WIĘCEJ: Koronawirus: Trwa akcja "Szukaj w Archiwach". Serwis oferuje bezpłatny dostęp do ponad 39 milionów skanów materiałów archiwalnych

11.07

Gruzja: W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa od soboty zawieszone będą wszystkie połączenia lotnicze między Gruzją i innymi krajami - ogłosił rzecznik gruzińskiego premiera Irakli Czikowani. Wyjątek mają stanowić uzgodnione z rządem rejsy linii Georgian Airlines

10.51

„Od dziś Kierownictwo MRiRW wykonuje swoje obowiązki zdalnie, w związku z objęciem kwarantanną, po potwierdzeniu zakażenia koronawirusem wiceministra Ryszarda Kamińskiego. Wdrożono wszystkie procedury przewidziane zaleceniami” – informuje resort rolnictwa i rozwoju wsi, prosząc, aby kontaktować się z instytucją dorgą e-mailową.

10.40

Na temat epidemii koronawirusa wypowiada się Światowa Organizacja Zdrowia. Ranieri Huerra na łamach dziennika "Corriere della Sera" powiedział, że prędkość rozprzestrzeniania się koronawirusa zaskoczyła wszystkich i nikt nie spodziewał się, że rozprzestrzeni się tak raptownie. Walter Ricciardi, członek rady wykonawczej WHO, stwierdził z kolei, że istnieje duża szansa,

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Materiał oryginalny: Epidemia koronawirusa - raport minuta po minucie o sytuacji w Polsce i na świecie (20 marca) - Polska Times

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Raport Pelikana panie.

H
Hanka

To sie wydarzylo oficjalnie. A ile jest zgonow z przyczyn oddechowych albo niewyjasnionych? Bardzo duzo, i czesc z nich to rowniez covid, tylko ze u nas za malo testow. Statystyka musi w Polsce wygladac dobrze, zeby wygrac wybory. To jest bardzo zalosne. Wstyd mi za rzadzacych. Ale troche pidziwiam polityków za "odwagę", nie ma na razie skutecznego leku na koronawirusa, nie boicie sie ze tez sie zarazicie podczas wiecow wyborczych?

Przejdź na stronę główną Tygodnik Ostrołęcki
Dodaj ogłoszenie