reklama

Emerytura matczyna „Mama 4 Plus”. Skorzysta 65 tys. osób bez prawa do emerytury i renty. Kto ją dostanie i jakie warunki musi spełnić?

Jadwiga JenczelewskaZaktualizowano 
Emerytura matczyna "Mama 4 plus". Komu zostanie przyznana? Jakie warunki należy spełnić?
Emerytura matczyna "Mama 4 plus". Komu zostanie przyznana? Jakie warunki należy spełnić? Fot. Michal Pawlik / Polskapresse
Już od marca br. wypłacane będą nowe świadczenia w ramach rządowego projektu „Mama 4 Plus”. Ustawa o rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym, która została już opublikowana w Dzienniku Ustaw, zakłada zagwarantowanie minimalnej emerytury matkom, które wychowały co najmniej czworo dzieci.

Emerytura matczyna "Mama 4 plus": Od kiedy?

Przepisy ustawy z dnia 31 stycznia 2019 r. o rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym (Dz.U. 2019 r. poz. 303) wchodzą w życie 1 marca 2019 r.

Ustawa "Mama 4 plus" określa warunki i tryb przyznawania oraz zasady wypłacania i finansowania rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego, zwanego dalej „świadczeniem”.

Podstawowym celem nowej ustawy jest zapewnienie niezbędnych środków utrzymania osobom, które wychowywały dzieci w rodzinach wielodzietnych (co najmniej czworo dzieci) i jednocześnie zrezygnowały z zatrudnienia czy innej działalności zarobkowej. Projekt jest kierowany w praktyce do osób niespełniających warunków do otrzymania najniższej emerytury. Rząd wskazuje również na konieczność uhonorowania i docenienia trudów wychowywania dzieci w rodzinach wielodzietnych.

Dla kogo jest to świadczenie "Mama 4 plus"

Zgodnie z art. 3. 1. ustawy, rodzicielskie świadczenie uzupełniające może być przyznane:

 • matce, która urodziła i wychowała lub wychowała co najmniej czworo dzieci,
 • ojcu, który wychował co najmniej czworo dzieci - w przypadku śmierci matki dzieci albo porzucenia dzieci przez matkę lub w przypadku długotrwałego zaprzestania wychowywania dzieci przez matkę.

Ilekroć w ustawie jest mowa o dziecku - oznacza to dziecko własne lub współmałżonka albo dziecko przysposobione lub przyjęte na wychowanie w ramach rodziny zastępczej, z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej.

Rodzicielskie świadczenie uzupełniające będzie przysługiwało wyłącznie osobom:

 • mieszkającym w Polsce i mającym (po ukończeniu 16 lat) tzw. ośrodek interesów życiowych na terytorium naszego kraju - przez co najmniej 10 lat; obywatelom Polski lub
 • mającym prawo pobytu lub prawo stałego pobytu na terytorium RP obywatelom państw członkowskich Unii Europejskiej, państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA),
 • cudzoziemcom legalnie przebywającym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Świadczenie "Mama 4 plus" może być przyznane matce po osiągnięciu wieku 60 lat albo ojcu po osiągnięciu wieku 65 lat - w przypadku, gdy nie posiada dochodu zapewniającego niezbędne środ-i utrzymania.

UWAGA! Świadczenie nie przysługuje osobie uprawnionej do emerytury lub renty w wysokości co najmniej najniższej emerytury.

Świadczenie emerytury matczynej przysługuje pod warunkiem zamieszkiwania na terytorium Polski w trakcie jego pobierania. Ale może się zdarzyć odmowa przyznania świadczenia. W jakich sytuacjach i kto musi się z tym liczyć ? Przede wszystkim osoby, które sąd pozbawił władzy rodzicielskiej lub którym sąd ograniczył władzę rodzicielską przez umieszczenie dziecka lub dzieci w pieczy zastępczej, a także w przypadku długotrwałego zaprzestania wychowywania dzieci.

Minister Rafalska dla DZ: Brak prawa nawet do minimalnego świadczenia emerytalnego to wielka niesprawiedliwość
Świadczenie "Mama 4 plus" nie przysługuje też osobie, która jest tymczasowo aresztowana lub odbywa karę pozbawienia wolności oraz osobie odbywającej karę pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego.

Jak załatwić emeryturę matczyną?

Aby mogły być rozpoznane uprawnienia do tego świadczenia, konieczne jest złożenie wniosku oraz oświadczenia o sytuacji: osobistej, rodzinnej, majątkowej i materialnej - mówi Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS-u w województwie śląskim. - W salach obsługi klientów są już dostępne druki wniosku oraz oświadczenie.

Wniosek "Mama 4 plus" musi zawierać dane osoby, która ubiega się o świadczenie:

 • imię i nazwisko,
 • datę urodzenia,
 • numer PESEL albo, jeżeli nie nadano tego numeru, serię i numer dowodu osobistego lub numer paszportu,
 • adres miejsca zamieszkania,
 • adres miejsca pobytu lub os-tatniego miejsca zamieszkania - w przypadku osoby nieposiadającej adresu miejsca zamieszkania,
 • adres do korespondencji, jeśli jest inny niż adres zamieszkania,
 • żądanie wnioskodawcy ze wskazaniem świadczenia, o jakie się ubiega,
 • wskazanie sposobu wypłaty świadczenia wraz z podaniem danych niezbędnych do jego wypłaty,
 • podpis wnioskodawcy lub jego przedstawiciela ustawowego albo pełnomocnika.
 • Do wniosku należy dołączyć:
 • akty urodzenia dzieci lub orzeczenie sądu o powierzeniu sprawowania pieczy zastępczej nad dzieckiem,
 • informację o numerach PESEL dzieci,

wypełnione oświadczenie, w którym wnioskodawca potwierdza m.in.:

 • urodzenie co najmniej czworga dzieci,
 • wychowanie co najmniej czworga dzieci,
 • posiadanie bądź nieposiadanie przerw w wychowywaniu dzieci,
 • ograniczenie lub pozbawienie praw rodzicielskich,
 • posiadanie lub nieposiadanie ustalonego prawa do emerytury lub renty,
 • uzyskiwanie bądź nieuzyskiwanie dochodu z tytułu zatrudnienia lub prowadzenia działalności zarobkowej,
 • posiadanie gospodarstwa rolnego oraz jego powierzchni, - uzyskiwanie innych dochodów oraz innych okoliczności niezbędnych do oceny spełnienia przesłanek warunkujących przyznanie świadczenia.

Okoliczności brane pod uwagę przy rozpatrywaniu wniosku, mogą być potwierdzane: - zaświadczeniami z urzędu skarbowego, urzędu gminy oraz innymi dokumentami potwierdzającymi sytuację rodzinną, materialną czy majątkową.

UWAGA!
Organem właściwym do rozpoznania wniosku o rodzicielskie świadczenie uzupełniające jest prezes ZUS-u, a w przypadku osób, które legitymują się okresami podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników ( jeżeli ZUS nie wypłaca żadnego świadczenia), prezes KRUS-u.

WAŻNE!
Wnioski o emeryturę matczyną można składać w każdej jednostce ZUS-u, w salach obsługi klientów. Tam również można uzyskać wszelkie informacje na temat nowego świadczenia. Postępowanie w tej sprawie jest prowadzone w trybie Kodeksu postępowania administracyjnego.

Oznacza to, że w sytuacji, gdy przedłożone do wniosku dowody okażą się niewystarczające do załatwienia sprawy i konieczne będzie przeprowadzenie postępowania wyjaśniającego, prezes ZUS-u ma obowiązek załatwić sprawę w terminie miesiąca od daty wszczęcia postępowania, a w przypadku spraw szczególnie skomplikowanych - nie później niż w ciągu dwóch miesięcy od wszczęcia postępowania.

Ile będzie kosztowała państwo emerytura matczyna "Mama 4 plus"?

Szacuje się, że z nowych przepisów skorzysta ok. 65 tys. osób, które dziś nie mają prawa do emerytury lub renty, oraz 20,8 tys. osób, które pobierają świadczenia poniżej poziomu najniższej emerytury.

Na program „Mama 4 Plus” w projekcie budżetu państwa na 2019 r. zarezerwowano ponad 801 mln zł. Świadczenie będzie wypłacane już od marca.

UWAGA! Rodzicielskie świadczenie uzupełniające będzie corocznie waloryzowane.
Pieczę nad ustawą sprawuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. - Zmiany demograficzne, starzenie się społeczeństwa, to wyzwanie i sprawdzian dla nas wszystkich. Nowymi przepisami chcemy u-honorować rodziców, chociaż dotyczy to przede wszystkim mam, którzy zrezygnowali z pra-cy zarobkowej na rzecz wychowywania dzieci, a dziś żyją na granicy ubóstwa - mówi minister rodziny Elżbieta Rafalska.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Czy Katowice nadają się do mieszkania? Panel dyskusyjny DZ

Jak wykorzystać fundusze europejskie? DEBATA DZ

Wideo

Materiał oryginalny: Emerytura matczyna „Mama 4 Plus”. Skorzysta 65 tys. osób bez prawa do emerytury i renty. Kto ją dostanie i jakie warunki musi spełnić? - Dziennik Zachodni

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 2

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
, Yyy:

No to super. Jak mam trójkę dzieci i pracowałam oddając państwu grubą część moich pieniędzy dostanę niewiele większą emeryturę.A w wielu przypadkach Patologia nie skażona pracą i żyjącą całe życie z państwowych dotacji. Której potomstwo raczej pracą też się nie schańbi o chleb na starość się martwić nie musi. Boże co za kraj w którym państwo dba tylko o patologie i Ukraińców.Aby tylko elektorat się namnażał.

jestes jakby palantem

Y
Yyy

No to super. Jak mam trójkę dzieci i pracowałam oddając państwu grubą część moich pieniędzy dostanę niewiele większą emeryturę.A w wielu przypadkach Patologia nie skażona pracą i żyjącą całe życie z państwowych dotacji. Której potomstwo raczej pracą też się nie schańbi o chleb na starość się martwić nie musi. Boże co za kraj w którym państwo dba tylko o patologie i Ukraińców.Aby tylko elektorat się namnażał.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3