Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ekoturystyka w powiecie pułtuskim: wycieczki piesze, rowerowe i spływy kajakowe

Milena Jaroszewska
Milena Jaroszewska
Źródło: eco.pultusk.pl
Pułtusk stawia na ekoturystykę. Oferta jest bardzo bogata, tak samo jak sposób zwiedzania: pieszo, rowerem, konno lub kajakiem. Przeczytajcie.

Ekoturystyka, czyli turystyka zielona polega na ruchu turystycznym, który dba o zrównoważony rozwój zasobów oraz walorów turystycznych. Co to znaczy? To świadome, odpowiedzialne podróżowanie, spędzanie czasu na łonie natury, poznawanie walorów turystycznych danego regionu.

Powiat pułtuski ma w tym temacie wiele do zaoferowania: liczne szlaki turystyczne (piesze i rowerowe), rozwinięta sieć rzeczna, miejska plaża, a także rezerwaty przyrody, łowiska i gospodarstwa agroturystyczne.

Szlaki rowerowe

Wielki Szlak Kurpiowski
Pułtusk – Zambski Kościelne – Sokołowo Włościańskie, Pulwy – Gródek – Sadykierz – Pniewo – Bartodzieje - Pułtusk

Można zobaczyć: kościół i cmentarz w Zambskach Kościelnych, kościoły w Sokołowie Włościańskim, Nowym Lubielu, Porządziu, Sadykrzu, „Kuźnię Kurpiowską” i kościół z malowanymi motywami kurpiowskimi w Pniewie, tereny osuszonych bagien na Pulwach, rząśnickie łąki, leśne rezerwaty „Wielgolas” i „Popławy”.

Mały Szlak Kurpiowski
Pułtusk – Bartodzieje – Pniewo – Lutobrok – Płusy – Sadykierz – Obryte – Psary – Pułtusk

Można zobaczyć: jedne z ostatnich chałup z charakterystycznymi dla Kurpiów Białych zdobieniami w Obrytem i Sadykrzu, „Kuźnię Kurpiowską” i kościół z malowanymi motywami kurpiowskimi w Pniewie, drewniany wiatrak koło Topolnicy, stare sosny w rezerwacie „Wielgolas”.

Szlak Narwiański
Pułtusk – Ponikiew – Pawłówek – Szygówek

Można zobaczyć: malownicze tereny nadnarwiańskie i fragmenty Puszczy Białej, Narew zachowaną w stanie naturalnym i objęte ochroną tereny Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego: bagna, mokradła, rozległe narwiańskie łąki i pastwiska oraz stare drewniane chałupy kurpiowskie, pokryte strzechą, z ozdobnymi okiennicami, rezerwat „Bartnia”.

Szlak Zielony
Pułtusk – Płocochowo – Lipniki – Gromin – Moszyn – Pułtusk

Można zobaczyć: drzewostany starych lasów liściastych, bocianie gniazda we wsi Lipniki, zabytkową kapliczkę w Grominie oraz przydrożne krzyże.

Szlak Pełty
Pułtusk – Olszak – Białowieża – Zakręt – Trzciniec – Głodowo – Przemiarowo – Chmielewo – Boby – Gnojno – Chmielewo – Lipa – Olszak – Pułtusk

Można zobaczyć: malowniczą dolinę Pełty i Narwi, cichą, mazowiecką wieś, stare krzyże i kapliczki, starorzecza nad Narwią oraz ogromne wyrobisko pożwirowe w Gnojnie.

Szlaki piesze

Szlak czerwony
z Pułtuska przez Popławy, rezerwat „Popławy”, okolice Gładczyna i Bartodziej, Obryte, Sadykierz aż do miejscowości Stacja Dalekie w Nadleśnictwie Wyszków.

Szlak zielony
z Pułtuska przez Ponikiew, Szygówek do Zambsk Kościelnych, następnie do Sokołowa Włościańskiego, Nowego Lubiela i przez Pulwy do Stacji Dalekie.

Szlak żółty
z Pułtuska przez lasy do Zator.

Szlak niebieski
z Popowa Kościelnego, przez lasy w okolicach miejscowości Zator, do rezerwatu „Stawinoga” nad Narwią. Potem przez Burlaki i okolice Gładczyna do Pniewa, lasami do Porządzia i przez Pulwy do Długosiodła.

Spływy kajakowe

Rozwinięta, zadbana sieć rzeczna umożliwia organizację spływów kajakowych. Mało doświadczeni turyści wybierają krótki rejs Narwią i pułtuskimi kanałami, bardziej doświadczeni wybierają spływ z Gnojna do Pułtuska, z Zambsk Kościelnych do Pułtuska albo z Przeradowa (Orzycem, a potem Narwią) do Pułtuska. Można także udać się na spływ z Pułtuska do Gzowa albo Serocka.

Maków Mazowiecki - Smrock Dwór
Długość - 14 km, czas - 3-4 godziny. Zróżnicowana flora i fauna, bobry, norki, wydry. W Smrocku warto zwrócić uwagę na działającą, małą elektrownię wodną z 1935 roku.

Smrock Dwór - Przeradowo
Długość - 16,5 km, czas - 4 godziny. Rzeka meandruje, ma urozmaicane brzegi. Od 1 lipca do 15 września rzeka ma bardzo przejrzystą wodę, co pozwala zobaczyć pływające w niej ryby. Po drodze mija się dwa mosty - w Szelkowie i w miejscowości Zgrzeszew Mały. Od ujścia Orzyca do rzeki Narew pozostają 2 km spływu Narwią, do Przeradowa.

Materiał powstał w oparciu o informator "Pułtusk. Ekoturystyka - podróż i wypoczynek w zgodzie z naturą".
Wszystkie zdjęcia pochodzą ze strony https:eco.pultusk.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki