Dzieci w pracy

Jarosław Sender
Wakacje to okres, kiedy dysponujący wolnym czasem uczniowie szukają dodatkowego zarobku. Czasami okazuje się, że ich pomoc mogłaby nam się przydać. Jednak aby dać młodocianemu pracę na umowę, trzeba spełnić szereg warunków.

Prawo pracy dzieli nieletnich pracujących na dzieci poniżej 16 roku życia i młodocianych, czyli osoby między 16 a 18 rokiem życia, wykonujących lekkie prace lub pracujące w ramach nauki zawodu. Przepisy dotyczące pracy w każdej z tych grup nieco się różnią.

DZIECKO W CZTERECH BRANŻACH
Aby dziecko mogło być zatrudnione, na przykład przy roznoszeniu ulotek kolportowanych przez takiego pracodawcę, konieczne jest zezwolenie inspektora pracy. Wydanie go jest uzależnione od pisemnej zgody rodziców lub opiekunów dziecka na wykonywanie przez nie pracy oraz opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej. Wypowiedzieć się musi również lekarz, który potwierdza brak przeciwwskazań do wykonywania przez dziecko pracy.

Jeśli dziecko podlega obowiązkowi szkolnemu do dokumentów musi być dołączona opinia dyrektora szkoły, który stwierdza czy praca nie będzie kolidować z nauką. Dopiero gdy wszystkie te dokumenty wraz z wnioskiem pracodawcy trafią do Państwowej Inspekcji Pracy, inspektor wydaje zezwolenie.

MŁODZIEŻ MOŻE DŁUŻEJ
Nieco inaczej są traktowane dzieci między 16 i 18 rokiem życia (wyjątkowo także 15-latkowie, jeśli rok wcześniej rozpoczęli naukę, a praca jest związana z przyuczeniem zawodowym). Zawarcie umowy o pracę z nieletnim jest dopuszczalne gdy wyrazi na to zgodę opiekun, lekarz, poradnia psychologiczna i dyrektor szkoły.

Na pracodawcy zatrudniającym młodocianych ciążą szczególne obowiązki - musi zapewnić im opiekę i pomoc, nie-zbędną dla ich przystosowania się do wykonywania pracy. Musi także zwolnić nastolatka od pracy na czas potrzebny do wzięcia udziału w zajęciach szkolnych.

Młodociani mogą być zatrudniani nie tylko w celu przygotowania zawodowego, ale także w innym celu, ale tylko do prac lekkich. Praca taka nie może powodować zagrożenia życia i zdrowia i rozwoju psychofizycznego młodocianego. Pracodawca zobowiązany jest ustalić wymiar i rozkład czasu pracy młodocianego zatrudnionego przy lekkiej pracy, uwzględniając tygodniową liczbę godzin nauki wynikającą z programu nauczania, a także z rozkładu zajęć szkolnych młodocianego.

źródło: Echo Dnia

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie