Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dwór w Somiance laureatem konkursu "Zabytek Zadbany"

GW
Jako jedyny na Mazowszu, dworek w Somiance otrzymał nagrodę za wzorowe przeprowadzenie prac remontowo-konserwatorskich. Takie jest rozstrzygnięcie tegorocznej edycji konkursu "Zabytek Zadbany" zorganizowanego przez Generalnego Konserwatora Zabytków.

Prace remontowo-konserwatorskie przy zabytku trwały od 1997 roku i polegały na osuszeniu ścian fundamentowych, rekonstrukcji więźby dachowej, wymianie pokrycia z eternitu na dachówkę ceramiczną, odrestaurowaniu elewacji. Odtworzony został również pierwotny układ pomieszczeń. Z wielką starannością wykonano detal architektoniczny, nawiązując do klasycystycznych wzorów. Przywrócono stylowe obramienia drzwi i okien, fasety, kominki, drewniane podłogi i schody na poddasze, zachowano stary kaflowy trzon kuchenny. Dwór wraz z otoczeniem odzyskał dawną świetność i swój rezydencjonalny charakter.

Dwór w Somiance wybudowany został w 1833 roku przez ówczesnego właściciela majątku Tomasza Chełmińskiego. Budynek dworu był parterowy, podpiwniczony z dwoma ryzalitami na osi. Dzisiejszy wygląd dworu świadczy o dwóch fazach budowlanych. Drugi etap budowy nastąpił na początku XIX w., kiedy właścicielami byli baron Konstanty Puszet z żoną Ludwiką z Bartoszewskich. W czasie tej rozbudowy dobudowano po obu bokach dworu dwa dwupiętrowe skrzydła. Do dziś zachowało się jedynie skrzydło wschodnie. Przebudowa w drugiej połowie XIX w. nie zmieniła charakteru dworu. Po II wojnie światowej obiekt został adaptowany na szkołę podstawową. Przekształcona została kompozycja parku, wiele drzew wokół dworu usunięto, zatarty został układ alei. Po likwidacji szkoły obiekt ulegał szybkiej dewastacji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki