MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Duże zagrożenie pożarowe w lasach naszego regionu. IMGW ostrzega: zachowajmy szczególną ostrożność!

OPRAC.:
Milena Jaroszewska
Milena Jaroszewska
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa poinformowało, że tylko w czwartek, 16 maja jednostki Państwowej Straży Pożarnej prowadziły działania przy 147 pożarach lasów, najwięcej w województwie mazowieckim – 58. Najbliższe dni mają przynieść ochłodzenie i burze, ale póki to nie nastąpi - należy zachować szczególną ostrożność, zwłaszcza przebywając na terenach leśnych.

Od początku maja w naszym regionie miało miejsce 20 zdarzeń związanych z suszą: w powiecie ostrołęckim odnotowano 6 pożarów lasów i 4 pożary traw, natomiast w powiecie ostrowskim strażacy byli wzywani do pożarów lasu i traw 4 razy. W pow. makowskim strażacy byli wzywani do tego typu zdarzeń sześciokrotnie: 2 razy do pożaru poszycia leśnego, 2 razy do pożaru ściółki leśnej, a także raz do pożaru trawy i raz do pożaru pnia drzewa oraz trawy wokół niego.

Jak podkreśla straż pożarna, aby doszło do pożaru trawy lub ściółki leśnej potrzebny jest czynnik zewnętrzny - np. niedopałek papierosa czy zwarcie przewodów elektrycznych - trawa nie zapali się sama tylko dlatego, że jest sucho. Jednak w obecnych warunkach, przy wysokiej temperaturze powietrza i przy braku opadów, ogień dużo łatwiej i szybciej się rozprzestrzenia.

Laboratorium Ochrony Przeciwpożarowej Lasu Instytutu Badawczego Leśnictwa poinformowało, że w związku z wysoką temperaturą i brakiem opadów deszczu, obniżyła się wilgotność ściółki w lasach, co oznacza duże ryzyko pożarowe lasów. Instytut ostrzega, że w wielu miejscach w kraju wilgotność ściółki spada poniżej 10 proc., czyli do poziomu oznaczającego ekstremalną podatność na zapalenie.

Zagrożenie pożarowe lasów jest ekstremalne i bardzo wysokie.

16 maja IMGW PIB informował, że na 29 stacjach hydrologicznych przepływ wody znajduje się poniżej progu średniego niskiego przepływu: "Jest to ok. 5% wszystkich stacji, ale istotny jest trend - z dnia na dzień przybywa tych stacji. Prognozujemy rozwój suszy glebowej (rolniczej) i już niebawem pojawienie się suszy hydrologicznej."

Jednym z 18 powiatów, dla których na dzień 17 i 18 maja 2024 r. został opublikowany Alert Rządowego Centrum Bezpieczeństwa jest powiat makowski.

Mapę zagrożenia pożarowego lasu można zobaczyć tutaj:

https://bazapozarow.ibles.pl/zagrozenie/

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki