Dożywotnia opieka dla zwierząt na służbie. Projekt ustawy przygotowany przez MSWiA został skierowany do prac rządu

Aleksandra Kiełczykowska
Aleksandra Kiełczykowska
Dożywotnia opieka dla zwierząt na służbie. Projekt ustawy przygotowany przez MSWiA został skierowany do prac rządu
Dożywotnia opieka dla zwierząt na służbie. Projekt ustawy przygotowany przez MSWiA został skierowany do prac rządu fot. Adam Jankowski Polska Press
Udostępnij:
– Dzięki zwierzętom w służbach niejedno ludzkie życie zostało uratowane, niejeden groźny przestępca został ujęty. Troska o ich los w służbie, a zwłaszcza poza służbą jest naszym etycznym obowiązkiem – mówił podczas czwartkowej konferencji prasowej minister Mariusz Kamiński.

Podczas dzisiejszej konferencji minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński poinformował o przekazaniu do rządowych prac ustawy, która reguluje status zwierząt w służbie instytucjom podległym MSWiA. W konferencji uczestniczyli także wiceminister MSWiA Błażej Poboży oraz komendanci główni Policji, Państwowej Straży Pożarnej i Straży Granicznej.

– Wierzę, że ta ustawa spotka się z dużą przychylnością opinii publicznej i mam nadzieję, że przyjmiemy ją w konsensusie w parlamencie. Ustawa na pewno bardzo ucieszy funkcjonariuszy, którzy od lat postulowali o całościowe uregulowanie statusu zwierząt – mówił Kamiński.

Natomiast wiceminister Błażej Poboży przedstawił najważniejsze założenia projektu i zmian, które on wprowadza.

Całościowa opieka

– Pierwsza kwestia to właściwy i dokładny sposób opisania sytuacji zwierząt wycofywanych ze służby – mówił Błażej Poboży. Projekt ustawy przewiduje, że pierwszeństwo opieki nad zwierzęciem odchodzącym na emeryturę będzie miał jego dotychczasowy opiekun. Dopiero później dopiero w zwierzę będzie mogło trafić pod opiekę innego funkcjonariusza lub pracownika cywilnego formacji.

Oprócz tego, zwierzęta wycofane ze służby „ mogły trafić pod opiekę innego funkcjonariusza, pracownika cywilnego, funkcjonariusza na emeryturze albo rencie. Ustawa będzie dopuszczała także możliwość przekazania zwierzęcia do organizacji, która ustawowo zajmuje się ochroną zwierząt.”

Wiceminister przekazał także, że „na emeryturze wszystkie zwierzęta - zarówno psy, jak i konie, będą pozostawały na stanie jednostki organizacyjnej każdej z formacji.”

W nowym projekcie ustawy uregulowano również obowiązki, jakie będą mieli opiekunowie zwierząt. – To tak oczywiste sprawy jak zapewnienie wyżywienia, dostęp do wody, zapewnienie swobodnej aktywności. To także szczegółowe kwestie i obowiązki, jak szkolenie dla opiekunów zwierząt czy wskazanie, które z osób są wykluczone z możliwości przejęcia opieki nad zwierzętami – powiedział wiceminister.

Pozostałe przepisy dotyczą między innymi pokrywania kosztów wyżywienia zwierząt, kwestii zwrotu kosztów ponoszonych przez opiekunów związanych z badaniami zwierząt i opieką weterynaryjną oraz regulują metody kontroli samej opieki.

Jak podaje MSWiA „aktualnie we wszystkich formacjach podległych MSWiA służy łącznie 1207 psów i 62 konie – większość w Policji. Rocznie ok. 10% zwierząt jest wycofywanych ze służby i przechodzi na „emeryturę”.”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Dożywotnia opieka dla zwierząt na służbie. Projekt ustawy przygotowany przez MSWiA został skierowany do prac rządu - Polska Times

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Pewnie [wulgaryzm]y się sprzeciwią.

Przejdź na stronę główną Tygodnik Ostrołęcki
Dodaj ogłoszenie