MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dostawy mleka do sklepów zostaną ograniczone? Branża ostrzega przed kryzysem

Bartłomiej Ciepielewski
Bartłomiej Ciepielewski
Branża mleczarska ostrzega, że ograniczenia dostaw energii do zakładów mogą doprowadzić do niedoborów mleka na polskim rynku
Branża mleczarska ostrzega, że ograniczenia dostaw energii do zakładów mogą doprowadzić do niedoborów mleka na polskim rynku fot.wojciech wojtkielewicz
Do zakładów oraz spółdzielni mleczarskich trafiają powiadomienia od PGE Dystrybucja S.A. o planach ograniczenia dostaw energii elektrycznej. Branża mleczarska ostrzega, że drastyczne cięcia doprowadzą do przerwania procesów produkcyjnych, strat finansowych wielu zakładów, a także mogą poskutkować niedoborami mleka na polskim rynku.

Branża mleczarska zaapelowała do rządu o podjęcie działań ws. planowanych ograniczeń dostaw prądu i gazu do zakładów. Jeśli nowe regulacje wejdą w życie, uniemożliwią wielu firmom prawidłowe funkcjonowanie.

Aktualnie firmy mleczarskie otrzymują pisma od dostawców energii i gazu, zgodnie z którymi przewiduje się wprowadzanie planów ograniczeń w poborze tych mediów do poziomów niepozwalających na utrzymanie produkcji, magazynowania, a nawet funkcjonowania przyzakładowych oczyszczalni ścieków - czytamy w komunikacie Związku Polskich Przetwórców Mleka.

Jak podkreśla prezes zarządu ZPPM Marcin Hydzik, przewidziane przepisami regulacje nie uwzględniają specyfiki tej branży, a przepisy zostały opracowane bez analizy potrzeb zakładów mleczarskich oraz zagrożeń, jakimi będą skutkowały te zmiany. "Mleko nie może czekać kilku dni na przetworzenie, zaś produkty gotowe na magazynowanie bez określonego poziomu dostaw energii - wyjaśnia.

Polskie sklepy zostaną bez mleka?

Związek Polskich Przetwórców Mleka szacuje, że nawet kilkudniowe ograniczenia energii wywołają poważną sytuację kryzysową, która wpłynie na bezpieczeństwo żywnościowe naszego kraju. Straty poniosą nie tylko zakłady, ale także rolnicy, od których produkt nie będzie wtedy kupowany.

Ograniczenie dostaw energii i gazu spowoduje przerwanie procesów produkcyjnych, co skutkować będzie niedoborem wyrobów na rynku i poważnymi stratami finansowymi dla zakładów. Nie należy zapominać, że jednocześnie straty poniosą rolnicy – producenci mleka, od których surowiec po prostu nie będzie odbierany. Wtedy pojawi się problem, co zrobić z taką ilością niewykorzystanego mleka, jak go zutylizować? Obawiamy się, że konsekwencje takiej sytuacji dla środowiska naturalnego mogą być opłakane - donosi ZPPM.

Kończąc, związek poinformował o przesłaniu do władz propozycji uwzględniającej zmianę sytuacji energetycznej w Polsce oraz potrzeby zakładów przetwórczych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dostawy mleka do sklepów zostaną ograniczone? Branża ostrzega przed kryzysem - Strefa Biznesu

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki