MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Do kiedy trwa wypłata dopłat bezpośrednich z ARiMR? Nowe dane o realizacji płatności

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Jeszcze trwa wypłata pieniędzy z dopłat bezpośrednich.
Jeszcze trwa wypłata pieniędzy z dopłat bezpośrednich. pixabay.com/analogicus
Do kiedy ARiMR będzie wypłacać rolnikom dopłaty bezpośrednie w ramach płatności końcowych? Proces trwa, zakończyła się kontrola ekoschematów obszarowych. Nabór wniosków o dopłaty bezpośrednie był bardzo długi i końca dobiegł w lipcu. Ile do hektara i zwierząt dostaje w tym roku gospodarz? Poznaj stan wypłat w marcu 2024, dokonywanych przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Spis treści

Ilu rolników dostało pieniądze z dopłat 2023?

Jak rolnicy dobrze wiedzą, od 1 grudnia ARiMR przekazuje płatności końcowe. Według najnowszych danych, które przekazała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, do 5 marca przelała 1,63 mld zł w ramach płatności końcowych z tytułu dopłat bezpośrednich i obszarowych za 2023 rok.

Co ważne, w tej kwocie są też pierwsze pieniądze za ekoschematy, ponad 3 mln zł wypłaconych w ramach ekoschematów powierzchniowych. Łącznie z zaliczkami do rolników trafiło 10,8 mld zł.

Pierwszego dnia realizacji płatności końcowych otrzymało je 7 tys. rolników, łącznie kwotę 4 mln złotych. Wypłacana reszta dopłat z tego, co rolnicy dostali już w zaliczkach, będzie przekazywana jednym przelewem z płatnościami za ekoschematy. Zatem na przelew trzeba czekać przynajmniej do momentu ogłoszenia stawek tej części dopłat.

Jak dowiedzieliśmy w ARiMR, pierwsze płatności z ekoschematów powinny trafić na konta ubiegających się o to wsparcie w pierwszej dekadzie marca 2024.

Druga część wypłat, czyli płatności końcowe dopłat bezpośrednich

Płatności końcowe Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przekazuje wnioskodawcom od 1 grudnia do końca czerwca kolejnego roku. Jednocześnie mają być przelewane wówczas płatności za ekoschematy.

ARiMR wyjaśnia, że przelewów płatności końcowych z tego tytułu można się spodziewać po otrzymaniu decyzji. Do zaliczek nie zostały wliczone płatności za ekoschematy. Sprawdź też: Kiedy wypłata pieniędzy za ekoschematy?

Wcześniej, od 16 października do 30 listopada 2023 r. w formie zaliczek na poczet płatności bezpośrednich (z wyłączeniem ekoschematów powierzchniowych i dobrostanu zwierząt) ARiMR wypłaciła zaliczki dla 1,201 mln rolników (96,86% rolników potencjalnie kwalifikujących się do zaliczek) na kwotę 8,071 mld zł.

W tym samym czasie Agencja wypłaciła zaliczki dla 734 tys. rolników (95,67 % rolników potencjalnie kwalifikujących się do zaliczek) na kwotę 1,094 mld zł.

Kiedy wypłata dopłat bezpośrednich 2023? Zaliczki

Od 16 października do 30 listopada Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przelewała na konta rolników zaliczki dopłat bezpośrednich 2023. W uzasadnieniu dla takiego rozwiązania podano:

Wypłata zaliczek poprawi płynność finansową gospodarstw, które będą mogły skuteczniej walczyć z negatywnymi skutkami wojny w Ukrainie, czy wysokimi cenami nawozów oraz środków ochrony roślin.

Zaliczki wynosiły do 70 procent przyznanych płatności bezpośrednich. W przypadku II filara kwota sięgała 85 proc.,

W galerii znajdziesz stawki dopłat bezpośrednich 2023.

Trwa głosowanie...

Jaki Twoim zdaniem był 2023 rok dla polskiego rolnictwa?

ARiMR wyjaśniała, że zaliczki otrzymają rolnicy spełniający warunki kwalifikowalności, także Ci wytypowani do kontroli na miejscu.

Dopłaty bezpośrednie – do kiedy wnioski?

Od kilku lat wnioski o przyznanie dopłat rolnicy mogą składać wyłącznie online przez aplikację eWniosekPlus, dostępną na Platformie Usług Elektronicznych. Podstawowy wydłużony termin naboru minął 30 czerwca. Jeśli rolnik prześle formularz po tej dacie, wówczas kwota dofinansowania jest pomniejszana o 1 proc. za każdy dzień opóźnienia.

Jeszcze do 17 lipca producenci rolni mogli bez konsekwencji finansowych wprowadzać zmiany we wnioskach. Kilka dni później nadszedł ostateczny termin, kiedy z potrąceniami można było zarówno składać nowe wnioski, jak i dokonywać zmian w tych już przesłanych do ARiMR. Końcową datą był wtorek 25 lipca. Przypominamy, że każdy dzień spóźnienia to 1 proc. płatności mniej. ARiMR zarejestrowała ponad 1,2 mln wniosków.

Co zmieniło się w dopłatach? Nowości w ostatniej chwili

Jeszcze w trakcie naboru Robert Telus, minister rolnictwa i rozwoju wsi zapowiedział uproszczenie m.in. ekoschematów. W przypadku rolnictwa węglowego ma to być zniesiony warunek minimalnej liczby punktów, by wziąć udział w tym ekoschemacie. Propozycje zmian wymagają jeszcze zgody Komisji Europejskiej.

Podobnie jak zniesienie minimalnej liczby punktów uprawniających do skorzystania z ekoschematu „Rolnictwo węglowe”, zmniejszenie liczby DJP (duże jednostki przeliczeniowe) z 0,5 do 0,3 przy płatnościach ekologicznych czy zmiana normy GAEC 6 polegająca na wprowadzeniu dodatkowego terminu utrzymania okrywy od 1 czerwca lub od dnia zbioru plonu głównego do 15 października.

Sprawdź też: Ziemia rolna znów podrożała. Znamy ceny gruntów od października 2023

Zamiast wypełniania rejestru wypasu czy wybiegu dla ekoschematu „Dobrostan zwierząt”, wystarczy złożenie oświadczenia o przeprowadzeniu takich praktyk. I na to jest już zgoda Komisji Europejskiej, zaznacza ARiMR.

Kolejna nowość, która wymaga zgody KE, to wprowadzone uproszczenie dla gospodarstw o wielkości do 5 ha. Ma polegać na tym, że zamiast ekoschematów małe gospodarstwa będą mogły otrzymać ryczał w wysokości 225 euro/ha.

Źródło: ARiMR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Do kiedy trwa wypłata dopłat bezpośrednich z ARiMR? Nowe dane o realizacji płatności - Strefa Agro

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki