Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy Poradnia Terapii Uzależnienia od Alkoholu jest potrzebna?

M.Uścińska
MU
Odpowiada Anna Bakuła, kierownik Poradni Terapii Uzależnienia od Alkoholu i Współuzależnienia dla dorosłych w Ostrowi

Redakcja: Czy dużo osób szuka pomocy w poradni?

Anna Bakuła: Rocznie zgłasza się do nas ok. 500 uzależnionych osób z Ostrowi i powiatu, ale ta liczba powoli rośnie. Nie jest to związane ze wzrostem liczby uzależnionych, a raczej z tym, że skutecznie udzielamy pomocy i współpracujemy z gminnymi komisjami rozwiązywania problemów alkoholowych, które kierują do nas ludzi. Pacjenci to głównie mężczyźni, kobiety stanowią zaledwie kilka procent, choć jest ich i tak więcej niż kiedyś. Kobiety, szczególnie z małych miejscowości, wstydzą się przychodzić do poradni, bo wciąż jeszcze popularne jest myślenie, że picie alkoholu to domena mężczyzn.

Red.:Kiedy osoby uzależnione zgłaszają się do poradni i jak wygląda pomoc?

A.B.: Ludzie zgłaszają się, gdy przez alkohol zaczynają popadać w konflikty z rodziną i prawem. Są w różnym wieku, choć od pewnego czasu, średnia wieku pacjentów obniża się: 10-15 lat temu wynosiła ona ok. 50 lat, teraz 30-35 lat. Spotkanie zaczynamy od nawiązania dobrego kontaktu z pacjentem. Potem rzetelnie diagnozujemy jego stan psychiczny i oceniamy, czy jest uzależniony i w jakim stopniu. Następnie decydujemy o najlepszej formie pomocy dla pacjenta i opracowujemy indywidualny plan terapii. Staramy się zmotywować pacjenta do zmian w życiu. Nie krytykujemy, tylko pokazujemy mu możliwości. Kolejny etap to dołączenie pacjenta do grupy terapeutycznej. Taka terapia dotyczy rozpoznawania mechanizmów uzależnienia i radzeniem sobie z głodem alkoholu, a kiedy pacjenta już nie ciągnie do picia i utrzymuje abstynencję, przechodzi na etap terapii pogłębionej. To zajęcia o radzeniu sobie ze stresem, rozwiązywaniu problemów, asertywności, pracy nad poczuciem własnej wartości. Bo osoby uzależnione mają pewien deficyt tego warsztatu, np. nie radzą sobie ze stresem, więc piją. Taki warsztat umiejętności społecznych, przydałby się wielu osobom, nie tylko pacjentom poradni.

Red.: Czy mogą tu otrzymać pomoc tylko ludzie uzależnieni od alkoholu?

A.B.:Nie tylko, zresztą czystych uzależnień od alkoholu jest mało i dotyczą głównie osób starszych. Młodsi mieszają alkohol z lekami, narkotykami. Zajmujemy się też indywidualnie zaburzeniami odżywiania, bulimią, uzależnieniami behawioralnymi (lęki i fobie). To także poradnia dla osób zmagających się z kleptomanią i hazardem - bo w Ostrowi jest problem hazardu. Aby skorzystać z poradni wystarczy do nas przyjść (każdego dnia, najlepiej rano) z dowodem osobistym. Nikogo nie odeślemy, jedynie będzie trzeba poczekać w kolejce, ale nie są one duże, bo mimo że kontrakt, który mamy z NFZ-em wyczerpuje się nam w granicach dwudziestego dnia każdego miesiąca, nie wyobrażam sobie, abyśmy mieli z tego powodu przerwać terapię. Gdybyśmy odsyłali ludzi, wtedy mielibyśmy duże kolejki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki