MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Co zrobić, żeby bukiet z bzu stał jak najdłużej? Tak przedłużysz jego trwałość! Sprawdź, o co zadbać i ciesz się zapachem bzu w domu

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Kwitnące na biało i fioletowo krzewy bzu to symbol nadchodzącego lata. Bukiety z ich gałązek cieszą oko i pięknie pachną.
Kwitnące na biało i fioletowo krzewy bzu to symbol nadchodzącego lata. Bukiety z ich gałązek cieszą oko i pięknie pachną. Oksana_Schmidt/Getty Images
Bukiet z pachnącego kolorowego bzu pięknie ozdobi mieszkanie. Choć w rzeczywistości te krzewy to lilaki, nie zmienia to faktu, że wyglądają i pachną przepięknie. A sezon na kwiaty bzu jest krótki, bo te krzewy kwitną głównie w maju. Warto korzystać, póki są. Podpowiadamy, o co zadbać, żeby bukiet z bzu był trwały i długo wyglądał ładnie.

Spis treści

Dla trwałości bukietu ważna jest pora ścinania bzu

Kiedy więc ścinać bez na bukiet? – Bez powinniśmy ścinać albo wcześnie rano, albo pod wieczór – mówi Jarosław Mikietyński, wieloletni ogrodnik Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, a obecnie Ogrodu Botanicznego Krajowego Centrum Roślinnych Zasobów Genowych IHAR-PIB. – Ten, zrywany w ciągu dnia, może potem krócej wyglądać świeżo. Gałązki należy ucinać ostrym nożem albo sekatorem, a nie urywać.

Zrób to, zanim włożysz gałązki bzu do wody

Dolne listki warto usunąć, dzięki czemu wyeliminujemy ryzyko gnicia tych listków w wodzie. To z kolei mogłoby powodować brzydki zapach wody i prowadzić do tego, że bukiet przetrwałby krótko. Przed włożeniem bzu do wazonu z wodą powinniśmy jeszcze przyciąć jego gałązki pod skosem. Są i tacy, którzy zmiażdżą końcówki gałązek bzu. Najlepiej zrobić to już w domu, tuż przed włożeniem bzu do wody. Końcówki można rozbić młotkiem, tłuczkiem do mięsa itp.

Sparz dolne końcówki gałązek bzu

Kolejna rada ogrodnika: – Gałązki bzu dobrze jest zanurzyć we wrzątku na 20 sekund, maksymalnie pół minuty, a potem włożyć do wazonu. Do wody można dodać odżywkę, żeby kwiaty dłużej zachowały swój wygląd. Dobrym dodatkiem do wody jest również aspiryna, która przedłuża trwałość kwiatów. Dowiedz się więcej o tym, jak stosować aspirynę do kwiatów ciętych i nie tylko.

Zmieniaj wodę w wazonie, a bez postoi długo

W przypadku gałązek bzu ważna jest regularna wymiana wody w wazonie. – Bukietom z bzu powinniśmy wymieniać ją raz dziennie, może być nawet 2 razy w ciągu dnia – podkreśla Mikietyński. – Przy każdorazowej wymianie wody warto obmyć śliskie końcówki gałązek i je delikatnie obciąć. Niektórzy nie wymieniają wody, lecz ją tylko dolewają, bo bez potrzebuje dużo wody.

Co zrobić, gdy bez więdnie?

Gdy natomiast bez więdnie, mimo świeżej wody, można zafundować mu swoistą kąpiel. To znaczy: na około 2 godziny włożyć go całego do miski z zimną wodą. Po tym czasie należy go delikatnie otrzepać z wody i ponownie wstawić do wazonu. W ten sposób można również potraktować bez, który „w drodze” między kupnem lub ścięciem a włożeniem do wazonu, stracił nieco wigoru.

Polecjaka Google News - RegioDom

Idealne miejsce na Twoją kawę

Materiały promocyjne partnera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Co zrobić, żeby bukiet z bzu stał jak najdłużej? Tak przedłużysz jego trwałość! Sprawdź, o co zadbać i ciesz się zapachem bzu w domu - RegioDom.pl

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki