Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co trzeci Polak ma nadciśnienie. Badajmy się!

Redakcja
Ciśnieniomierz japońskiej marki AND posiada klinicznie sprawdzony algorytm pomiarowy, dokonuje pomiaru przy nieregularnym pulsie – IHB, klasyfikuje pomiar ciśnienia wg wytycznych WHO (model UA-631, na zdjęciu)
Ciśnieniomierz japońskiej marki AND posiada klinicznie sprawdzony algorytm pomiarowy, dokonuje pomiaru przy nieregularnym pulsie – IHB, klasyfikuje pomiar ciśnienia wg wytycznych WHO (model UA-631, na zdjęciu)
Sporadyczne mierzenie ciśnienia krwi w gabinecie lekarskim nie wystarcza, konieczna jest dodatkowa, systematyczna kontrola w domu.

. Pomiar ciśnienia w szpitalu, czy gabinecie może powodować lęk (tzw. syndrom białego fartucha) i wpływać na podwyższenie ciśnienia nawet o 25-30 mmHg. Dokonywanie pomiaru w domu redukuje wszelkie wpływy zewnętrzne. Przyjmuje się, że średnie ciśnienie z kilku pomiarów mniejsze niż 135/85 mmHg jest normą w tej metodzie. Systematyczna samokontrola ma korzystny wpływ na współpracę pacjenta z lekarzem w procesie terapii, co przekłada się na skuteczność leczenia. Jednak zawsze pamiętaj o regularnych wizytach u swojego specjalisty i stosowania się do jego zaleceń. Zaleca się przy pomiarach w warunkach domowych, aby pacjenci systematycznie dokonywali 2 pomiary rano i wieczorem przez trzy dni w tygodniu.

Zadbaj o prawidłowe ciśnienie krwi

Na nadciśnienie tętnicze w Polsce choruje co 3 dorosły Polak. Sporadyczne mierzenie ciśnienia krwi w gabinecie lekarskim nie wystarcza. Konieczna jest dodatkowa, kontrola w domu. Pomiar ciśnienia tętniczego jest jednym z nielicznych badań, które pacjent łatwo może wykonać w ramach samokontroli w domu. Ciśnieniomierz japońskiej marki AND posiada klinicznie sprawdzony algorytm pomiarowy, dokonuje pomiaru przy nieregularnym pulsie - IHB, klasyfikuje pomiar ciśnienia wg wytycznych WHO (model UA-631, na zdjęciu). Dodatkowo wyposażony jest w komfortowy mankiet typu Slim Fit. Więcej informacji edukacyjnych na www.diagnosis.pl

Czy wiesz co to jest nadciśnienie i jak je kontrolować?

Nadciśnienie tętnicze jest chorobą układu krążenia, podczas której w naczyniach panuje zwiększone ciśnienie krwi. Często zdarza się, że pacjent nie odczuwa podwyższonego ciśnienia tętniczego i na ogół odkrywa je przypadkowo. Chorobę charakteryzuje stale lub okresowo podwyższone ciśnienie krwi. W związku z tym nie powinniśmy lekceważyć takich objawów jak: uderzenie ciepła, zaczerwienienie twarzy, zawroty głowy, szum w uszach, bezsenność, duszności czy potliwość. Mogą one sygnalizować początek choroby. Należy więc regularnie kontrolować ciśnienie krwi, aby możliwie najwcześniej wykryć nadciśnienie. Jeśli je zignorujemy może stać się przyczyną groźnych chorób takich jak zawał serca czy udar.
Nadciśnienie tętnicze i cukrzycę traktuje się współcześnie jako schorzenia wzajemnie ze sobą powiązane. Badania wskazują, że nadciśnienie występuje 2-3-krotnie częściej u chorych na cukrzycę niż u osób bez cukrzycy. Należy pamiętać, że chorzy z nadciśnieniem samoistnym posiadają szczególne predyspozycje do rozwoju cukrzycy. Ponadto współistnienie obu schorzeń nasila i przyspiesza rozwój zmian w wielu narządach oraz zwiększa ryzyko rozwoju poważnych powikłań.

Jak wykonać prawidłowo pomiar?

Warto pamiętać o kilku prostych wskazówkach, które powinny stać się naszym nawykiem podczas mierzenia ciśnienia. Pół godziny przed pomiarem nie powinniśmy pić herbaty, kawy ani palić papierosów. Bezpośrednio przed pomiarem ciśnienia postaraj się wyciszyć, odpocząć w wygodnej pozycji przez kilka minut. Pomiar wykonaj siedząc wygodnie, a rękę na której dokonujemy pomiaru stabilnie oprzyj na stole. Uwolnij ramię od krępującej je odzieży tak, żeby żadne ubranie nie uciskało go podczas pomiaru. Rękę rozluźnij, nie napinaj jej. W czasie pomiaru bezwzględnie nie należy się ruszać ani rozmawiać. Kolejne pomiary wykonuj w odstępach minimum 10 minut. Pamiętaj, że aby pomiar był wiarygodny należy prawidłowo założyć mankiet. Podwijamy rękaw ubrania, nakładamy mankiet na ramię na wysokości : 2-3 cm od zgięcia łokciowego tak, aby przewód powietrza znajdował się po wewnętrznej stronie ramienia. Schemat właściwego założenia mankietu jest zwykle narysowany na samym mankiecie. Pamiętaj, aby rozmiar mankietu był odpowiednio dopasowany do szerokości ramienia (istnieją mankiety w rozmiarze np. S, M, L). Ponadto zwróć uwagę na to, że użycie zbyt wąskiego mankietu może fałszywie zawyżyć wartość ciśnienia.
Postaraj się, żeby pomiar był wykonywany zawsze o tej samej porze.
Warto zwrócić uwagę, czy ciśnieniomierz dokonuje pomiaru przy nieregularnym pulsie, czy wskazuje wykrycie nieregularnego pulsu.

Żródło: Diagnosis

Uwaga! Do 21 grudnia 2012 roku trwa ogólnopolski konkurs "Zadbaj o prawidłowe ciśnienie krwi" organizowany przez firmę Diagnosis. Wziąć udział w konkursie można kupując dowolny ciśnieniomierz marki AND. Nagrodami głównymi są 2 roczne abonamenty na opiekę medyczną. Szczegóły konkursu na stronie internetowej organizatora, a także w dobrych aptekach i sklepach medycznych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki