MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Co oznacza bardzo śmierdząca kupa? O niektórych powodach nawet byś nie pomyślała

Gabriela Fedyk
Gabriela Fedyk
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
I ty, i ja, wiemy, że kupa nie pachnie jak kwiaty. I to jest w porządku! Jednak czasami zapach kupy nie jest zbyt ładny i nie zachęca do dłuższego pozostania w toalecie… Dlaczego kał śmierdzi? Dowiedz się, co powoduje, że twój stolec brzydko pachnie.

Spis treści

Co oznacza bardzo śmierdząca kupa?

Wszyscy robimy kupę (szczęściarze codziennie!) i wiemy, że nie pachnie ona zbyt dobrze. Zazwyczaj jednak zapach stolca jest do wytrzymania. Co jednak jeśli przy kolejnym wypróżnieniu poczujesz, że aromat kału jest bardziej intensywny niż zazwyczaj?

Śmierdząca kupa może być spowodowana tym, co zjadłaś lub wypiłaś, ale czasami może wskazywać na problemy zdrowotne.

Osoba siedząca na toalecie i ściskająca w ręku papier toaletowy
Co powoduje, że kupa śmierdzi bardziej niż zwykle? Winna może być twoja dieta, leki lub problemy zdrowotne. Ivan-balvan/Getty Images

– Sposób, w jaki dieta wpływa na zapach stolca, polega na zmianie bakterii w stolcu. W zależności od tego, jakie bakterie są obecne w stolcu, wytwarzają one różne gazy i to właśnie te (niezbyt przyjemne) gazy wyczuwamy – powiedział dla portalu Health dr Daniel Freedberg, gastroenterolog z New York-Presbyterian Hospital i Columbia University Medical Center.

Czasami jednak za smrodkiem kału stoją inne powody, na które powinnaś zwrócić uwagę.

Śmierdzący kał przez nietolerancję laktozy

Nietolerancja laktozy polega na tym, że organizm nie może rozłożyć laktozy, która powszechnie występuje w nabiale. Może to powodować szereg objawów w układzie pokarmowym, w tym biegunkę i gazy. Jeśli cierpisz na nietolerancję laktozy i mimo to spożywasz nabiał, w końcu doprowadzi cię to toalety. A ta wizyta może być bardzo śmierdząca.

Brzydko pachnąca kupa przez alkohol

Alkohol wpływa na jelita i wie o tym każdy, kto doświadczył kac kupy po zakrapianej imprezie. Jeżeli należysz do tego grona, to pewnie pamiętasz, że łazienka rano po wypiciu kilku drinków poprzedniej nocy może mieć szczególnie nieprzyjemny zapach. Alkohol może wpływać na żołądek oraz jelita cienkie i grube, a to może powodować luźne stolce, biegunkę i zmianę zapachu stolca. Dodatkowo siarczany, które zawiera alkohol, mogą się przyczynić do wytwarzania gazów siarczkowych – oczywiście o bardzo przykrym aromacie.

Suplementy mogą powodować przykry zapach kału

Suplementy kojarzysz raczej z poprawą stanu zdrowia niż ze śmierdzącą kupą. Jednak poza korzyściami zdrowotnymi dla twojego organizmu suplementy mogą zostawiać jeszcze jeden ślad – nieprzyjemny zapach po wizycie w toalecie. Podobnie jak przypadku alkoholu, niektóre suplementy (takie jak chondroityna, glukozamina, czy czosnek) są bogate w siarczany. Bakterie w okrężnicy przekształcają je w gazy siarczkowe, które są uwalniane ze stolca, a po wypróżnieniu mogą być przyczyną smrodku.

To cię może zainteresować:

Śmierdzące stolce po produktach z siarką

Podobnie jak Smok Wawelski nawet możesz sobie nie zdawać sprawy, że spożywasz siarkę. A znajdziesz ją m.in. w brokułach, kalafiorze, jarmużu, jajach, nabiale i mięsie. Te produkty – tak jak alkohol i niektóre suplementy – mogą być powodem stolca o przykrym zapachu. Choć są zdrowe i jeżeli nie ma przeciwwskazań, żeby ich unikać, to pamiętaj, że mogą się przyczyniać do śmierdzącej kupy.

Stolec cuchnący przez niektóre leki

Niektóre leki mogą wpływać na zapach kupy. Jeżeli przyjmujesz antybiotyki lub hormony, mogą one wpływać na bakterie jelitowe, przyspieszać lub spowalniać ruch stolca w jelitach lub powodować nieprawidłowe wchłanianie niektórych składników odżywczych, powodując tym samym śmierdzącą biegunkę.

Dieta wysokotłuszczowa powodem cuchnącego kału

Dieta wysokotłuszczowa może przeciążać układ trawienny, przez co jelita mogą nie być w stanie rozłożyć całego spożytego przez ciebie tłuszczu. Ten „nierozłożony” tłuszcz nie może zostać wchłonięty i trafia do okrężnicy w niestrawionym stanie, co skutkuje śmierdzącą kupą o bardzo wysokiej zawartości tłuszczu.

Sprawdź też:

Śmierdząca kupa przez chorobę lub infekcję jelit

Jeżeli cierpisz na chorobę lub infekcję jelit, to jest bardzo prawdopodobne, że twoje stolce mają nieprzyjemny, bardziej intensywny niż zwykle zapach. Są to m.in.:

  • celiakia,
  • wrzodziejące zapalenie jelita grubego,
  • choroba Leśniowskiego-Crohna,
  • przewlekłe zapalenie trzustki,
  • zewnątrzwydzielnicza niewydolność trzustki,
  • zespół krótkiego jelita,
  • Clostridium difficile.

To cię zainteresuje: Czy ty też unikasz publicznych toalet, a sama myśl o zrobieniu tam siku cię paraliżuje? Z tą fobią można sobie poradzić. Porady ekspertki

Pamiętaj, że śmierdząca kupa może być spowodowana dietą, lekami i suplementami, ale także może wskazywać na problemy zdrowotne. Jeżeli twoje stolce cię niepokoją, skonsultuj się z lekarzem.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Zadbaj o optymalne trawienie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Co oznacza bardzo śmierdząca kupa? O niektórych powodach nawet byś nie pomyślała - Strona Zdrowia

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki