MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Chryzantemy będą kwitły aż do mrozów. Sprawdź, jak uprawiać te kwiaty i jak je przesadzić z doniczki do ogrodu

Grażyna Zwolińska
W ogrodzie warto sadzić przede wszystkim chryzantemy bylinowe, odporne na mróz. Ale możemy też spróbować przesadzić chryzantemy doniczkowe.
W ogrodzie warto sadzić przede wszystkim chryzantemy bylinowe, odporne na mróz. Ale możemy też spróbować przesadzić chryzantemy doniczkowe. Katarzyna Laszczak
Chryzantemy to jedne z nielicznych kwiatów, które kwitną późną jesienią. Mają mnóstwo kolorów i form kwiatów. Często uprawiamy je w doniczkach, ale chryzantemy bylinowe znakomicie nadają się do ogrodu. Również niektóre doniczkowe możemy przenieść z pojemników na rabaty. Sprawdź, jak zadbać o chryzantemy i jak te doniczkowe przesadzić do ogrodu.

W skrócie

Inna nazwa chryzantem to złocienie, bo po grecku „chrysos” to złoty (a chryzantema oznacza „złoty kwiat”). Różnorodność chryzantem jest ogromna. Minęły czasy, kiedy uchodziły wyłącznie za cmentarne kwiaty. Dziś są z nami przez cały ogrodniczy sezon. Uprawiane są zwykle jako rośliny jednoroczne, choć wiele odmian, szczególnie gatunków koreańskich, dobrze znosi mrozy.

Chryzantemy jak z babcinego ogródka

Te jesienne kwiaty są jednymi z nielicznych, które kwitną na grządkach w drugiej połowie października i w listopadzie. Klasyczne ogrodowe chryzantemy, kojarzące się z babcinymi ogródkami, mają najczęściej różowo-fioletowe, niewielkie, ale liczne kwiaty. Niestraszne ich płatkom nieduże przymrozki.

Aby łodygi tych chryzantem pod ciężarem kwiatów nie rozkładały się na boki (a mają taką tendencję), trzeba wiosną, kiedy osiągną 10-15 cm, uszczknąć ich czubki. Spowoduje to rozkrzewienie się rośliny. U odmian letnich wystarczy taki zabieg przeprowadzić raz, u chryzantem jesiennych dwa, trzy razy.

Chryzantemy na rabacie – jak je uprawiać?

Chryzantemy możemy uprawiać z sadzonek kupionych wiosną. Bylinowe chryzantemy można także spotkać w sprzedaży wczesną jesienią. Będą ładnie rosły i obficie kwitły, jeśli dodamy do ziemi trochę mineralnego nawozu z azotem. Nie wolno go jednak dawać w momencie sadzenia, lecz nieco wcześniej, by mógł się trochę rozłożyć w glebie. Rabatowe chryzantemy mocno się rozrastają. Nie sadźmy ich zbyt blisko siebie. Lubią ziemię lekko kwaśną lub obojętną. Nie służy im podmokła.

Podobnie jak w przypadku „babcinych” chryzantem, ważne jest uszczykiwanie czubków. Zabieg ten wykonuje się, gdy rozpoczyna się wzrost rośliny, na młodej niezdrewniałej części pędu, nad piątym – ósmym liściem. Jeśli tego nie zrobimy, pędy pójdą w górę i pokrój rośliny będzie nieatrakcyjny.

Jak zabezpieczyć chryzantemy na zimę?

Kiedy ogrodowe chryzantemy przekwitną, należy skrócić ich zaschnięte pędy i dobrze okryć na zimę karpy korzeniowe (korą, trocinami lub gałązkami iglastych drzew). Są też zwolennicy pozostawiania pędów chryzantem do wiosny. Przekonują, że zatrzymujący się między łodygami z zasuszonymi liśćmi śnieg tworzy poduszkę zabezpieczającą przed przemarzaniem roślin.

Pamiętaj o odmładzaniu chryzantem

Rosnące kilka lat w jednym miejscu chryzantemowe krzaki trzeba odmłodzić, dzieląc karpy na kilka części. Najlepiej zrobić to wczesną wiosną. Kawałki karp należy posadzić do żyznej, próchniczej ziemi. W zbyt lekkiej, piaszczystej, chryzantemy częściej przemarzają. Narażone są też na przesuszenie.

Chryzantemy z donic posadź przed zimą w ogródku

Co zrobić z drobnokwiatowymi, tworzącymi charakterystyczne kopuły chryzantemami w tarasowych donicach? Wyrzucić, gdy przekwitną? Niekoniecznie. Gdy chryzantemy zakończą kwitnienie albo kwiatostany zostaną zmrożone, można bryłę rośliny wyjąć z donicy i posadzić w ogrodzie. Pędy należy obciąć, zostawiając 1/3-1/4 ich długości. Oczywiście podlać. Przed zimą okryć, np. igliwiem lub korą. Tak zabezpieczone powinny przetrwać do wiosny, chyba że zima będzie szczególnie mroźna. Wiosną chryzantemy wypuszczą młode pędy i zakwitną już w lipcu lub sierpniu. Wprawdzie ta operacja nie zawsze się udaje, ale do stracenia mamy niewiele, a do zyskania – piękną roślinę. Pamiętajmy, że im drobniejsze kwiaty ma chryzantema, tym bardziej jest mrozoodporna.

Drobnokwiatowe chryzantemy przenieś do ogródka

Po przekwitnięciu możemy do ogrodu przenieść chryzantemy, jakie postawiliśmy 1 listopada na grobach. Dotyczy to tylko tych drobnokwiatowych, samokrzewiących. Jedynie one nadają się do uprawy w gruncie jako byliny. Wytrzymują lekki mróz (do -5°C), pod warunkiem że zostaną okryte warstwą kory. Wiosną korę należy usunąć, a wyschnięte pędy poobcinać przy samej ziemi. Kwiaty pojawią się już w lipcu i sierpniu w zależności od odmiany.

Pamiętać trzeba, że sadzimy do gruntu tylko rośliny nieprzesuszone i nieprzemarznięte. Nie da się, niestety, przenieść z grobu do ogrodu chryzantem wielko- i średniokwiatowych.

W ogrodzie warto sadzić przede wszystkim chryzantemy bylinowe, odporne na mróz. Ale możemy też spróbować przesadzić chryzantemy doniczkowe.

Chryzantemy będą kwitły aż do mrozów. Sprawdź, jak uprawiać ...

Polecjaka Google News - RegioDom

To przyda ci się w ogrodzie

Materiały promocyjne partnera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Chryzantemy będą kwitły aż do mrozów. Sprawdź, jak uprawiać te kwiaty i jak je przesadzić z doniczki do ogrodu - RegioDom.pl

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki