Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Choinka- symbol świąt Bożego Narodzenia. Pokażcie swoje drzewka

Beata Dzwonkowska
Beata Dzwonkowska
Tradycja ubierania choinek sięga XVI wieku. Zwyczaj ozdabiania choinki pochodzi z Niemiec i wywodzi się z niemieckiej tradycji ewangelickiej. Obecnie nie wyobrażamy sobie świąt bez choinki. Zmienia się jedynie moda na jej przystrojenie. Każda jest jednak piękna!

W wielu kulturach drzewo, zwłaszcza iglaste, jest uważane za symbol życia i odradzania się, trwania i płodności. Kolor zielony jest utożsamiany z nadzieją, witalnością i narodzinami. Nic dziwnego, że dzięki tak pięknej symbolice drzewo stało się ozdobą świąt Bożego Narodzenia.

Choinki najpierw stały się popularne w protestanckich Niemczech. Początkowo były wieszane pod sufitem, czubkiem do dołu. Nieco później obyczaj ten przejął kościół katolicki. Samo żywe drzewko stało się w chrześcijaństwie symbolem Chrystusa jako źródła życia.

Do Polski przenieśli ją niemieccy protestanci na przełomie XVIII i XIX wieku (w okresie zaborów) i początkowo spotykana była jedynie w miastach. Wbrew pozorom choinka nie została ciepło przyjęta - pochodziła w końcu z pogańskiego kraju. Musiała zawalczyć z podłaźniczkami, które były wówczas popularne.

Choinka wyparła podłaźniczkę

Podłaźniczki to gałęzie z choinek oplatane wokół metalowej obręczy i przyozdabiane jabłkami lub orzechami. Polacy wieszali je nad stołami, a jej zadaniem była ochrona przed złymi duchami i nieurodzajem. Po Święcie Trzech Króli była palona. Popioły rozrzucone na polach miały dawać urodzajne plony.

Kiedy już choinka trafiła do polskich miast, a następnie wsi, przyozdabiana była orzechami, pierniczkami, rajskimi jabłuszkami, własnoręcznie wykonywanymi w czasie adwentu ozdobami z bibuły, kolorowych papierów, piórek, kłosów zbóż.

Przez lata ubieranie choinki odbywało się w wigilijny dzień. Obecnie jednak drzewko przystrajamy wcześniej, już kilka dni przed Wigilią. Dlaczego ubieramy choinkę? By podtrzymać tradycję, chronić dom przed złymi mocami, uczcić narodziny Chrystusa i zapewnić rodzinie pomyślny rok.

Dawniej żywe drzewka bożonarodzeniowe znajdowały się w każdym domu. Obecnie jednak coraz więcej rodzin decyduje się na sztuczne choinki ze sklepów. Wyglądają tak samo jak naturalne, a często są nawet piękniejsze, bardziej okazałe i już delikatnie przyozdobione.

Znaczenie ozdób choinkowych

Tradycja choinki wigilijnej nieustannie ewoluuje, a coraz piękniejsze ozdoby sprawiają, że powoli zapominamy o ich symbolice. Warto więc kultywować zwyczaj choinki na święta i przywiązywać wagę do drobiazgów, takich jak znaczenie poszczególnych symboli bożonarodzeniowych.

Znaczenie ozdób choinkowych:

  • gwiazda betlejemska – czuwała nad powrotami bliskich z dalekich stron,
  • lampki – broniły przed złymi mocami oraz urokami,
  • jabłka – symbolizowały biblijny owoc, który zerwała w Raju Ewa, i miały odpowiadać za siłę oraz dobrobyt,
  • orzechy – oznaczały dobro i siłę,
  • papierowe łańcuchy – wzmacniają więzi między członkami rodziny oraz chronią przed problemami.
  • oświetlenie choinki broniło dostępu złym mocom, a w chrześcijańskiej symbolice religijnej wskazywało natomiast na Chrystusa, który według tych wierzeń miał być światłem dla pogan.

W wigilijny wieczór pod choinką znajdują się prezenty, przyniesione, w zależności od regionu, przez Aniołka, Dzieciątko, Gwiazdkę, Gwiazdora, Dziadka Mroza lub Świętego Mikołaja.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki