MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Chcesz, żeby krzewy dobrze kwitły? Jedne musisz przyciąć wczesną wiosną, a inne gdy przekwitną. Sprawdź, kiedy ciąć różne krzewy

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Wideo
od 7 lat
Wiele drzew i krzewów przycina się wiosną. Ale są też takie, których nie należy ciąć po zimie, bo pozbawimy je kwiatów i nie zakwitną w tym sezonie. Istnieją też rośliny, które źle znoszą cięcie i nie należy skracać ich niemal wcale. Podpowiadamy, w przypadku których krzewów ozdobnych należy poczekać z cięciem – albo zrezygnować z niego całkiem.

Spis treści

Czy wiosenne cięcie jest korzystne? Tak, ale nie dla wszystkich krzewów

Wiele krzewów ozdobnych należy przyciąć wiosną, bo bez tego nie będą dobrze kwitły. Należą do nich przede wszystkim te rośliny, które kwitną na młodych pędach, wytworzonych w danym sezonie. Takie krzewy przycina się najczęściej w marcu i kwietniu, by miały czas na wypuszczenie kwitnących pędów.

Wiele krzewów ozdobnych przycina się wiosną. Ale są też taki, z cięciem których trzeba poczekać. Inaczej nie doczekamy się ich kwiatów w ogóle.
Wiele krzewów ozdobnych przycina się wiosną. Ale są też taki, z cięciem których trzeba poczekać. Inaczej nie doczekamy się ich kwiatów w ogóle. pixabay.com

Jednak jest też sporo krzewów, które kwitną na pędach starszych bądź zawiązują pąki w poprzednim roku lub na tyle wcześnie, że wiosenne cięcie pozbawi ich kwiatów. Jeśli chcemy ukształtować ich koronę i sprawić, żeby się zagęściły, a także dobrze kwitły, z cięciem musimy poczekać. Są też takie krzewy, które przycinania nie lubią. Jeśli jednak zachodzi konieczność skorygowania ich wielkości, cięcie musimy wykonać w odpowiednim terminie, żeby jak najmniej im zaszkodzić.

Jakie krzewy koniecznie przyciąć wiosną?

Do krzewów, które koniecznie należy przyciąć wiosną, należą m.in. niektóre hortensje. Ale w przypadku tych popularnych roślin ozdobnych koniecznie trzeba zwrócić uwagę na gatunek. Bo hortensje bukietowe i krzewiaste trzeba przyciąć, natomiast tych ogrodowych ciąć nie należy. Dowiedz się więcej: kiedy i jak przycinać hortensje różnych gatunków;

Wiosennego skrócenia pędów oczekują też np.:

Również wiosną, ale kiedy pogoda ustabilizuje się i nie ma już ryzyka mrozów, przycina się róże i lawendę.

Sprawdź: kiedy i jak ciąć róże, żeby pięknie kwitły

Tylko cięcie sanitarne

W przypadku wszystkich roślin wiosną warto jednak wykonać tzw. cięcie sanitarne. Polega ono na usunięciu wyłącznie pędów słabych, złamanych, przemarzniętych czy uszkodzonych w inny sposób.

Jakich krzewów ozdobnych nie przycinać wiosną?

Są też krzewy, których nie wolno przycinać wczesną wiosną, ale dopiero po tym, gdy przekwitną. Inaczej nie będą miały kwiatów (szczegóły i zdjęcia roślin znajdziesz też w galerii). Są to:

 • „bez”, czyli lilak,
 • forsycje,
 • jaśminowce wonne,
 • kalina koralowa (również odmiana Roseum, czyli buldeneż),
 • krzewuszki cudowne (wajgele),
 • magnolie – w ogóle nie lubią cięcia, więc rób to tylko w ostateczności, np. gdy ich gałęzie przeszkadzają,
 • migdałek trójklapowy,
 • porzeczka krwista i złota,
 • tawuły wczesne i szare (norweskie),
 • wisteria (glicynia),
 • żarnowiec miotlasty.
Wiele krzewów ozdobnych przycina się wiosną. Ale są też taki, z cięciem których trzeba poczekać. Inaczej nie doczekamy się ich kwiatów w ogóle.

Chcesz, żeby krzewy dobrze kwitły? Jedne musisz przyciąć wcz...

Polecjaka Google News - RegioDom

Narzędzia ręczne do Twojego ogrodu

Materiały promocyjne partnera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Chcesz, żeby krzewy dobrze kwitły? Jedne musisz przyciąć wczesną wiosną, a inne gdy przekwitną. Sprawdź, kiedy ciąć różne krzewy - RegioDom.pl

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki