MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Chcesz mieć las w słoiku? Uważaj na błędy! Nie wszystkie pomysły są dobre. Jak dobrać rośliny i naczynie, żeby las w słoiku był trwały

Katarzyna Józefowicz
Modny las w słoiku można przygotować samodzielnie, ale trzeba uważać na kilka błędów.
Modny las w słoiku można przygotować samodzielnie, ale trzeba uważać na kilka błędów. Karolina Grabowska/pexels.com
Rośliny w szklanych naczyniach wyglądają bardzo atrakcyjnie. Taką modną dekorację możemy stworzyć sami, ale trzeba widzieć, że nie każdy pomysł jest dobry. W szczególności sukulenty nie nadają się do zamkniętych pojemników. Radzimy, jakie rośliny posadzić i jakie naczynia wybrać, żeby kompozycja w szkle była trwała.

Spis treści

Szklane ogródki w ostatnim czasie bardzo zyskały na popularności. Są niezwykle dekoracyjne i mogą ozdobić każde wnętrze, ale tylko wtedy, gdy zostaną prawidłowo wykonane. Źle dobrane rośliny, posadzone w szklanym słoju w niewłaściwy sposób, zarosną mchem, a ścianki naczynia pokryją się od wewnątrz gęstą parą wodną. Rośliny mogą też zacząć gnić, pleśnieć i chorować lub tak się rozrosną, że stworzą mało efektowną gęstwinę, aby wiec tego uniknąć, warto poznać kilka podstawowych zasad tworzenia takich dekoracji.

Naczynie na szklany ogródek. Kiedy słój, a kiedy otwarty pojemnik?

Szklane ogródki można przygotować w pojemnikach otwartych lub zamkniętych (w słojach). Pierwsza opcja będzie lepsza dla roślin, które nie przepadają za nadmierną wilgotnością otoczenia (takich jak np. kaktusy i sukulenty) i posadzone w zamkniętym słoju szybko zgniją. Natomiast zamknięte (lub prawie zamknięte) naczynia sprawdzą się w przypadku gatunków, dla których wilgotne środowisko jest jak najbardziej odpowiednie, a nawet niezbędne do życia (np. paprocie, widliczki).

Las w słoiku czy ogródek z sukulentami?

Do kompozycji roślin w szkle przylgnęło określenie las w słoiku. Takie kompozycje przygotowuje się w dużych, często zamykanych słojach. Są też inne ciekawe formy gotowych naczyń. Podkreślmy, że jeśli chcemy uprawiać różnego rodzaju sukulenty (w tym kaktusy), czyli rośliny, które magazynują wodę i źle się czują w wilgotnym środowisku, musimy postawić raczej na żwirowy ogródek w otwartym naczyniu. Jeśli posadzimy sukulenty z zamkniętym naczyniu, kompozycja będzie wyglądała dobrze tylko przez krótki czas, bo rośliny nie będą rosły w takich warunkach. Zmarnieją i zgniją.

Podłoże dla roślin w szkle

Bez względu na to, na którą wersję się zdecydujemy, musimy pamiętać, że bardzo ważnym czynnikiem, odpowiadającym za powodzenie uprawy jest odpowiednie podłoże, które powinno składać się z kilku warstw. Na spodzie naczynia musi znaleźć się warstwa filtrująca i drenażowa (piasek, żwirek, keramzyt) oraz odkażająca (węgiel aktywny, ograniczający rozwój grzybów chorobotwórczych), a na niej dopiero właściwe podłoże, odpowiednie do uprawy wybranych gatunków roślin. W tym przypadku również inne będzie podłoże dla kaktusów i sukulentów, a inne dla paproci i pozostałych gatunków. Odpowiednio skomponowane, gotowe podłoża można kupić w sklepach ogrodniczych.

Rośliny do zamkniętego lasu w słoiku

Kolejny ważny czynnik to staranny dobór roślin. Do zamkniętego ogródka odpowiednie będą gatunki rosnące powoli, które lubią wilgotne powietrze, takie jak np.: widliczka Kraussa i Martensa, asparagus, bluszcz, peperomia kędzierzawa, oplątwa, fitonia, a także karłowe storczyki, paprocie i skrzydłokwiaty.

Sukulenty do otwartego naczynia

Natomiast w otwartym naczyniu możemy posadzić kaktusy i sukulenty, wybierając niskie gatunki lub odmiany np. haworsji, eszewerii, gruboszy, lithopsów, kalanchoe czy mammillarii (obecnie w centrach ogrodniczych można znaleźć duży wybór miniaturowych kaktusów, odpowiednich do uprawy w szklanym naczyniu).

Materiały potrzebne do zrobienia lasu w słoiku

Jeśli będziemy chcieli stworzyć zamknięty szklany ogródek, będziemy potrzebowali:

  • szklany słoik,
  • pokrywkę (najlepiej z naturalnego korka),
  • drenaż (żwir, piasek, drobne kamyki),
  • węgiel aktywny,
  • podłoże
  • elementy dekoracyjne takie jak ozdobny żwirek, kamienie czy mech (nie wybierajmy naturalnych gałązek czy kory, bo w zamkniętym naczyniu szybko spleśnieją).

Jak zrobić las w słoiku? Kompozycja w zamkniętym naczyniu

Przed przystąpieniem do pracy, musimy starannie umyć i wysuszyć słój. Następnie na jego dnie układamy kilkucentymetrową warstwę drenażu, na niej cienką warstwę węgla drzewnego i właściwe podłoże dla roślin (ok. 5-6 cm). Na końcu kompozycję ozdabiamy żwirkiem lub kamykami, podlewamy (np. przy pomocy lejka lub zakraplacza) i zamykamy.

Przez pierwszych kilka tygodni na wewnętrznych ściankach słoika będzie obficie skraplać się woda, dlatego od czasu do czasu ogródek należy przewietrzyć, otwierając go na kilkanaście minut. Później mikroklimat we wnętrzu powinien się ustabilizować, a intensywne parowanie wody ustąpić, co oznacza, że ogródek jest gotowy. Od tego momentu zaglądamy do niego już tylko wtedy, gdy zauważymy wyraźne objawy niedoboru wody lub gdy musimy przyciąć jakąś roślinę. Taka ingerencja powinna trwać jednak krótko (najlepiej kilka minut), inaczej zaburzymy równowagę we wnętrzu i cały proces aklimatyzacji będzie trzeba zacząć od nowa.

Kompozycja z sukulentami w otwartym naczyniu

W przypadku otwartych ogródków stabilizacja warunków otoczenia nie jest konieczna, ale o rośliny trzeba dbać bardziej starannie. Ponieważ otwarte naczynia są odpowiednie do uprawy kaktusów i sukulentów, przed posadzeniem roślin należy przygotować dla nich podłoże podobnie, jak w zamkniętym słoju, ale ponieważ jego górna warstwa także musi być bardzo przepuszczalna, najlepiej wykonać ją ze specjalnego podłoża dla kaktusów i sukulentów.

Na jakie błędy uważać, robiąc las w słoiku?

Podsumowując, robiąc las w słoiku, trzeba uważać na:

  • wybór odpowiedniego naczynia,
  • dobór roślin do typu naczynia,
  • przygotowanie podłoża,
  • dobranie podłoża do typu roślin.

Rośliny w szkle do kupienia

Jeśli nie zdecydujemy się na samodzielne stworzenie ogródka w szkle, możemy kupić gotową ozdobę, ale poszukajmy solidnego sprzedawcy, który zagwarantuje nam, że ogródek został prawidłowo wykonany przez specjalistę, inaczej możemy mieć z nim same problemy. Oczywiście również w tym przypadku rośliny i forma naczyń musi być odpowiednio dobrana, podobnie jak podłoże.

Przydatne akcesoria do roślin i kwiatów

Materiały promocyjne partnera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Chcesz mieć las w słoiku? Uważaj na błędy! Nie wszystkie pomysły są dobre. Jak dobrać rośliny i naczynie, żeby las w słoiku był trwały - RegioDom.pl

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki