MKTG SR - pasek na kartach artykułów

ChatGPT rozwiązuje maturę z polskiego w formule 2023. Czy udało mu się zdać egzamin? Tyle procent narzędzie AI zdobyło na maturze

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
ChatGPT rozwiązuje maturę z polskiego.
ChatGPT rozwiązuje maturę z polskiego. unsplash/ Glenn Carstens-Peters/ zrzut ekranu ze strony CKE
Do egzaminu dojrzałości z języka polskiego maturzyści przystąpią już 4 maja. Trwają więc intensywne przygotowania: powtarzanie lektur, pisanie rozprawek i notatek syntetyzujących, przypominanie sobie najważniejszych motywów. My tymczasem postanowiliśmy sprawdzić, jakim uczniem jest… ChatGPT. Poprosiliśmy go o rozwiązanie matury próbnej z polskiego w formule 2023. Ile procent uzyskał? Czy udało mu się zdać maturę?

Spis treści

Matura z polskiego 2023 w wykonaniu ChatuGPT

Sztuczna inteligencja w edukacji w przeciągu ostatnich kilku miesięcy wywołała spore zamieszanie. Okazało się, że uczniowie „piszą” wypracowania przy pomocy narzędzia, jakim jest ChatGPT, a w zasadzie proszą je, by to zadanie wykonało za nich. Coraz częściej mówi się o tym, że warto uczyć młodych ludzi mądrego korzystania z możliwości, jakie daje nam AI. ChatGPT może na przykład stworzyć plan pracy, ale już niekoniecznie piątkowe wypracowanie, choć – jak możemy się spodziewać – jego możliwości wraz z kolejnymi wersjami narzędzia będą wzrastać.

Coraz częściej snuje się rozważania, czy ChatGPT zastąpi nas w pracy, my postanowiliśmy jednak sprawdzić, czy narzędzie to byłoby w stanie usiąść w szkolnej ławce i napisać maturę. A jeśli tak, to, jak sobie z nią poradzi: raczej jak trójkowy czy piątkowy uczeń? Pod lupę wzięliśmy próbną maturę z języka polskiego w nowej formule, która przeprowadzona została we wrześniu 2022. Sprawdźcie, jak ChatGPT poradził sobie z zadaniami:

Dla porównania zamieszczamy także poprawne odpowiedzi proponowane przez CKE:

Jaki wynik miałby ChatGPT na maturze z polskiego?

Uwzględniając kryteria oceniania i wymagania egzaminacyjne oceniliśmy maturę z polskiego. Okazuje się, że narzędzie dobrze poradziło sobie z zadaniami zamkniętymi – tu nie miało większych problemów. Kłopoty pojawiły się, jednak gdy trzeba było napisać coś „własnymi słowami”. W jednym z zadań ChatGPT wykazał się całkowitą nieznajomością lektury obowiązkowej, a jego wypracowanie było zbyt krótkie, ogólnikowe i niedokończone. Zdarzało się, że narzędzie mieszało fakty lub bezpośrednio cytowały fragmenty z tekstów, co na egzaminie nie jest wskazane. Narzędzie najlepiej poradziło sobie w części: test historycznoliteracki.

  • Liczba punktów uzyskanych za część „Język polski w użyciu”: 2/10.
  • (Zad. 1: 0/1, zad. 2: 0/1, zad. 3: 0/1, zad 4: 1/2, zad 5: 1/1, zad. 6: 0/4)
  • Liczba punktów uzyskanych za część „Test historycznoliteracki”: 11/15.
  • (Zad 7.1.: 1/1, zad. 7.2.: 1/1 zad. 8: 2/2, zad. 9: 1/1, zad. 10: 2/2, zad. 11: 2/2, zad.12: 1/1, zad. 13: 0/1, zad. 14: 1/1, zad. 15: 0/1, zad. 16: 0/2)
  • Wypracowanie: 6/35.
  • Podsumowanie punktów: 19/60, czyli w zaokrągleniu 32 procent.
Trwa głosowanie...

Który przedmiot maturalny jest najtrudniejszy?

Według naszych szacunków ChatGPT zdałby więc maturę, ale raczej na słabym poziomie. Warto też zaznaczyć, że w przypadku poprawnego rozwiązania poszczególnych zadań, nie ma reguły. Na grudniowej maturze próbnej narzędzie błędnie rozwiązywało nawet zadania zamknięte.

Poradnik maturzysty. Jak przygotować się do egzaminu z polskiego?

Dla maturzystów mamy więc radę, by nie liczyć na pomoc ChatuGPT, a raczej zafundować sobie solidną powtórkę. Oto zagadnienia, które trzeba znać na maturę z polskiego:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: ChatGPT rozwiązuje maturę z polskiego w formule 2023. Czy udało mu się zdać egzamin? Tyle procent narzędzie AI zdobyło na maturze - Strefa Edukacji

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki