Blisko medalu w dalekiej Korei

(CB)
Tomasz Mateusiak nie zdołał wywalczyć medalu na Uniwersjadzie w koreańskim Daegu. W finale skoku w dal uplasował się na czwartym miejscu.

Do eliminacji skoku w dal, które odbyły się 27 sierpnia, stanęło w sumie czterdziestu sportowców. Byli wśród nich zarówno zawodnicy legitymujący się skokami grubo powyżej 8 metrów (m.in. Chińczyk Le Huang 8,21 m), jak i lekkoatleci z egzotycznych krajów, którzy w życiu nie poszybowali poza granicę siódmego metra. Zabrakło dla nich miejsca w finale, do którego weszła już najlepsza dwunastka.
Tomasz Mateusiak skoczył w kwalifikacjach 7,66 m (w pozostałych skokach: 7,28 i 7,19 m) i bez kłopotu awansował do finału. Najlepiej w pierwszej rundzie wypadł Danut Simion z Rumunii, który osiągnął 7,90 m.
Skoki ośmiometrowe zanotowano dopiero w finale. Gdyby Tomasz Mateusiak oddał w nim skok w granicach swojego rekordu życiowego (8,08 m) to mógłby cieszyć się nawet ze złotego medalu. W finałowej pierwszej serii osiągnął jednak 7,87 m i wyniku tego już nie poprawił (7,86 m; 7,69 m; dwa skoki spalone i w ostatniej serii 7,55 m). Dało mu to czwarte miejsce.
Wygrał Valeriy Vasylvev z Ukrainy (8,07 m) przed Danutem Simionem z Rumunii (8,04 m). Trzeci był Rosjanin Andrey Bragine (8,04 m).