Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Biznes. Zamiast etatu. Własna firma dla młodych i pomysłowych

Jarosław Sender
Masz od 15 do 30 lat i świetny pomysł na własny biznes? Spróbuj swoich sił i załóż firmę w jednym z akademickich inkubatorów przedsiębiorczości. Pomagają one młodym ludziom w rozkręceniu interesu.

W Polsce działa ponad 30 inkubatorów przedsiębiorczości. Wśród nich są dwa z naszego regionu. Mieszczą się w Bydgoszczy (Wyższa Szkoła Gospodarki) oraz Toruniu (Wyższa Szkoła Bankowa). Własną firmę w AIP uruchomiło już wielu młodych ludzi. O niektórych ciekawych pomysłach na biznes pisaliśmy na łamach "Gazety Pomorskiej".Dlaczego początkujący przedsiębiorcy chętnie korzystają z pomocy AIP? Bo jego przedstawiciele ułatwiają start w biznesie i nie żądają w zamian wysokich opłat.

Nastolatek musi mieć zgodę rodziców
O uruchomienie firmy w inkubatorze mogą wnioskować osoby, mające od 15 do 30 lat.

- Niepełnoletni powinni otrzymać zgodę rodziców - dodaje Justyna Gaj, dyrektor Biura Reklamy i Public Relations AIP.

Zainteresowani nie muszą mieszkać w mieście, w którym działa inkubator lub studiować na uczelni, na której znajduje się jego siedziba. Każdy musi mieć jednak pomysł. Najlepiej oryginalny.

- Działa u nas bardzo dużo firm, wykorzystujących w biznesie internet - podpowiada Justyna Gaj. - Młodzi ludzie zajmują się informatyką, marketingiem i reklamą. Jest na przykład wiele agencji reklamowych.

Kto ma już pomysł, powinien dokładnie przeczytać regulamin AIP i wypełnić wniosek. Oba dokumenty znajdują się na stronie www.inkubatory.pl.

Zajrzyj na stronę
Więcej informacji na temat akademickich inkubatorów przedsiębiorczości można znaleźć na stronie www.inkubatory.pl

Następnie dyrektor lokalnego AIP spotyka się z przyszłym przedsiębiorcą. Jeżeli uzna jego pomysł za wart realizacji, to po konsultacji z radą AIP akceptuje projekt.

Inkubatory w regionie
- Bydgoszcz - Wyższa Szkoła Gospodarki, ul. Garbary 2, 85-229 Bydgoszcz, tel. 052/567-00-65 wewnętrzny 17; dyrektor: Radosław Ratajczak, tel. 603-959-328, e-mail [email protected]

- Toruń - Wyższa Szkoła Bankowa, ul. Młodzieżowa 31A, 87-100 Toruń, tel. 056/660-92-38; dyrektor: Paweł Żywiecki, tel. 503-613-694, e-mail [email protected]

Przyszły biznesmen musi jeszcze uiścić pierwszą miesięczną opłatę za pakiet usług AIP (244 zł brutto). Podpisuje umowę z szefem inkubatora i już może zacząć działać.

Bez składek do ZUS, ale z podatkiem
Przedsiębiorca działa w strukturach AIP. Co oznacza, że nie rejestruje własnej działalności gospodarczej. Korzysta z numerów NIPREGON, należących do Fundacji AIP.

- Przedsiębiorca nie musi też regulować składek do ZUS - tłumaczy Justyna Gaj. - Jeśli wystawił rachunek za wykonaną przez siebie usługę, to zatrzymuje wszystkie zarobione pieniądze. Inkubatorowi przekazuje tylko równowartość podatku, aby mógł on rozliczyć się ze skarbówką.

Pomocna dłoń tylko przez dwa lata
Biznesmen z inkubatora otrzymuje pomoc księgową i prawną. Może korzystać z wyposażonego biura i własnego subkonta bankowego. W inkubatorze działa przez maksymalnie dwa lata.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki