Orszak Trzech Króli zaliczany jest do największych ulicznych jasełek na świecie. Wierni organizują pochód ulicami miasta najczęściej w przebraniu - koronie nawiązującej do Trzech Króli. Wszyscy zmierzają do Stajenki ( do kościoła), aby pokłonić się Jezusowi. Po drodze śpiewane są kolędy, wszyscy uczestnicy otrzymują śpiewniki kolędowe i kolorowe papierowe korony.
Zakłada się, że Trzej Mędrcy nosili imiona: Kacper, Melchior i Baltazar, ale imiona te nadano im dopiero w średniowieczu. W Biblii nie ma wzmianki o imionach mędrców.
Warto przypomnieć, że pierwszy polski Orszak Trzech Króli powstał jako kontynuacja jasełek w Szkole Żagle Stowarzyszenia Sternik. Od 2004 roku organizowano w niej jasełka, w których brali udział wszyscy uczniowie. W 2008 roku jeden z nauczycieli, Piotr Giertych, wraz z dyrektorem Teatru Buffo Jerzym Stokłosą oraz Piotrem Podgórskim (dyrektorem Sternika) wpadli na pomysł, aby z jasełkami wyjść na ulicę, odnawiając w ten sposób starą tradycję. Obecnie Orszaki Trzech Króli organizowane są w większości polskich miast.
Podobnie jak rok temu, w Baranowie także w tym roku zorganizowano orszak. Po mszy świętej o godz. 12.00 sprzed kościoła przeszedł barwny korowód przez ulice Baranowa do Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji. Wierni założyli na głowy korony. Podczas pochodu śpiewano kolędy, odbyły się także przedstawienia jasełkowe.
Pochód zakończył się złożeniem pokłonu przed Dzieciątkiem Jezus. Na wszystkich obecnych czekał ciepły posiłek w GOKSiR.
Zobaczcie zdjęcia z tego wydarzenia:
Oraz wideo:
Tak wyglądał Orszak Trzech Króli w Baranowie w 2022 roku:
Zdjęcia z Orszaku Trzech Króli w Ostrołęce 2023:
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?